Naga Markets

Dolar amerykański pozostanie dominującą siłą, z którą trzeba się liczyć przez pozostałą część tego roku i w następnym, gdy stopy procentowe w USA wzrosną, a gospodarka osiągnie lepsze wyniki niż jej rówieśnicy. Wspierana przez silną amerykańską gospodarkę, która wciąż tworzy nowe miejsca pracy w większym tempie od konsensusu, Rezerwa Federalna nasiliła walkę z inflacją, podnosząc stopy procentowe znacznie szybciej niż większość jej konkurentów. To pomogło dolarowi osiągnąć jeden z najlepszych wyników od co najmniej dwóch dekad. Indeks DXY wzrasta drugą sesję z rzędu do poziomu 110,70, najwyższego od czerwca 2002 roku.

  • Indeks dolara, który wzrósł o około 15% w ciągu roku, osiągnął we wtorek nowy szczyt od dwóch dekad, wynoszący 110,70
  • Chociaż dolar zdominował prawie każdą walutę śledzoną przez analityków i inwestorów, szczególnie dobrze radził sobie w stosunku do euro, jena japońskiego i funta brytyjskiego
  • Wszystkie te trzy waluty albo osiągnęły kilkudziesięcioletnie minima, albo są tego bliskie
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs USD: Dolar pozostanie królem przez dłuższy czas

Indeks dolara, który wzrósł o około 15% w ciągu roku, osiągnął we wtorek nowy szczyt od dwóch dekad, wynoszący 110,70. Przy większości czynników, takie jak wyższe różnice stóp procentowych i ruchy kapitału w kierunku bezpiecznych przystani, które sprzyjają dolarowi, amerykańska waluta prawdopodobnie pozostanie silna przez dłuższy czas.Dolar od teraz, przynajmniej do końca roku, pozostanie silniejszy na całym świecie. W obecnej sytuacji Fed, koncentrując się bardziej na wzroście gospodarczym niż na inflacji, byłby prawdopodobnie jedynym powodem, dla którego dolar mógłby zmienić swój obecny trend. Tymczasem USD korzysta ze swojego statusu „bezpiecznej przystani” – napisał Roberto Mialich, strateg walutowy w UniCredit.

Dotychczas oczekiwano, że na początku 2023 r. dolar odda część tych zysków wypracowanych od początku roku, wynika z sondażu agencji Reuters przeprowadzonego w dniach 1-6 września wśród 70 strategów walutowych. Jednak te przewidywane zyski dla innych walut w przyszłym roku najprawdopodobniej nie zdołają zrekompensować bieżących strat od początku roku.

Chociaż dolar zdominował prawie każdą walutę śledzoną przez analityków i inwestorów, szczególnie dobrze radził sobie w stosunku do euro, jena japońskiego i funta brytyjskiego. Wszystkie te trzy waluty albo osiągnęły kilkudziesięcioletnie minima, albo są bliskie tego.

Euro spadło już o 13% w ciągu tego roku i osiągnęło w poniedziałek najniższy poziom od dwóch dekad, wynoszący 0,9876 USD, ponieważ wzrosło ryzyko zimy bez rosyjskiego gazu.

Oczekiwano, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy kurs EUR/USD będzie notowany poniżej parytetu, co sugeruje, że prognoza podwyżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego o 75 punktów bazowych na czwartkowe posiedzenie niewiele zrobi, aby odwrócić losy euro.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

XTB

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Przewiduje się, że wspólna waluta będzie kosztować odpowiednio 1,02 i 1,06 USD w ciągu najbliższych sześciu i 12 miesięcy. Jeśli zostaną zrealizowane, te oczekiwane zyski w wysokości około 3% do 7% to i tak nie zrekompensują rocznego spadku o 13%.

Jeżeli EBC zdecyduje się na podwyżkę o 50 pb, bylibyśmy zaniepokojeni, że rynki uznają to za niewystarczające zaangażowanie w walkę z inflacją. Jednak nawet podwyżka o 75 pb może nie wystarczyć, aby wesprzeć kurs EUR/USD. Naszym zdaniem komunikaty decydentów będą miały o wiele większe znaczenie. EUR potrzebuje zdecydowanych oświadczeń od prezes EBC Christine Lagarde, że EBC zrobi wszystko, aby obniżyć inflację do celu banku centralnego – podsumował Michalis Rousakis, strateg walutowy G10 w Bank of America Securities.

Kurs indeksu dolara DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs indeksu dolara DXY na interwale dziennym, tradingview

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here