Naga MarketsDolar nadal traci po NFP, kurs ropy w góręCena ropy naftowej pnie się w górę już piąty tydzień z rzędu, co przekłada się na najlepszą passę od kwietnia 2020 r. Ropie może pomagać taniejący dolar oraz porozumienie OPEC+.

W czwartek na odroczonym spotkaniu przedstawicieli sojuszu naftowego uzyskano kompromis. Co prawda konsensus rynkowy zakładał, że kraje OPEC+ wydłużą obecny limit cięć produkcji wynoszący 7,7 mln baryłek dziennie na cały pierwszy kwartał 2021 r. Stało się jednak inaczej, ale obecne porozumienie nie wywarło negatywnego wpływu na ceny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podwójna wygrana kartelu OPEC

Kartel i sojusznicy zdecydowali o tym, aby ograniczenie produkcji zmniejszyć od stycznia do 7,2 mln baryłek dziennie. Innymi słowy, produkcja od nowego roku wzrośnie o 500 tys. baryłek dziennie, czyli mniej niż zakładany wzrost o 1,9 mln baryłek. Państwa OPEC+ mają się od nowego roku spotykać każdego miesiąca, aby móc elastycznie modyfikować limity wydobycia – podała agencja Reuters.

Wczorajsza decyzja pokazuje, że kraje sojuszu mogą współpracować i porozumieć się w celu dostosowania produkcji do szybko zmieniających się warunków rynkowych i oczekiwań na wzrost popytu na ropę. Krajom OPEC udało się przeforsować większą produkcję i podnieść ceny ropy, to wydaje się podwójną wygraną kartelu i sojuszników. Kraje te również znalazły się w trudnej sytuacji gospodarczej, a wzrostem cen ropy i większą podażą mogą starać się reperować swoje budżety. Dziś o poranku baryłka ropy WTI kosztowała 46,50 USD i była to cena najwyższa od początku marca.

Czy przełom roku uzdrowi dolara?

Na rynku walutowym nadal możemy obserwować słabość amerykańskiej waluty, co przekładać się może na kontynuację trendów wzrostowych na parach walutowych: EUR/USD, AUD/USD czy NZD/USD. Jednak sentyment do dolara może zmienić się pod koniec 2020 r. lub na początku 2021 r.

Rynek czeka na to, co do powiedzenia w sprawie silnego euro ma Europejski Bank Centralny. Pojawią się także kolejne dane komisji CFTC dotyczące pozycjonowania instytucji na dolarze. Ostatnie raporty wskazywały na niezbyt dużą chęć do sprzedaży USD po tak niskich kursach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here