Naga MarketsDolar nadal osłabiony, kurs euro (EUR/USD) powraca do poziomu 1,23Pierwszy dzień handlu w 2021 r. przynosi kopię znanego już schematu – kontrakty na indeksy nowojorskiej giełdy pną się w górę, a dolar traci na szerokim rynku. Najmocniejsze są tym razem węgierski forint i polski złoty, co może wynikać z odreagowania poświątecznej słabości. Wśród walut G-10 najlepiej zachowują się waluty Antypodów i korona norweska, co tradycyjnie potwierdza globalne podejście risk-on.

Dolar nadal w odwrocie, funt z najmniejszymi zwyżkami

Najmniejsze zwyżki notuje funt, który zaczyna być pod coraz większą presją pandemii COVID – fatalne statystyki mogą zapowiadać długotrwałe obostrzenia, pomimo rozpoczętego programu szczepień. W Europie wydłużenie czasu obostrzeń rozważają też Niemcy (miały trwać do 10 stycznia), a kolejne restrykcje planowane są m.in. w Irlandii, Grecji, czy Norwegii. Na nastroje w Azji rzutuje pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Tokio.

Te artykuły również Cię zainteresują


Flaga Niemiec na tle budynku

Dobre perspektywy NiemiecZ danych makro uwagę zwracają publikowane dzisiaj grudniowe dane PMI dla przemysłu. Te liczony przez chiński Caixin zaczynają sygnalizować wyhamowywanie ożywienia w tamtejszej gospodarce – cofnięcie do 53,0 pkt. z 54,9 pkt. przy szacunkach 54,8 pkt. Lepiej wypadły dane z Polski (wzrost do 51,7 pkt. z 50,8 pkt.), chociaż dane dla strefy euro są nieco gorsze (spadek do 55,2 pkt. z 55,5 pkt.).

EUR/USD – powrót pod szczyty z końca grudnia

Dolar jest słaby, a dodatkowo sondaże nadal faworyzują Demokratów w jutrzejszych wyborach uzupełniających do Senatu w Georgii, co może przedłużyć jego słabość. W efekcie EURUSD podchodzi pod szczyty z końca grudnia w okolicach 1,23 mimo faktu, że przemysłowy PMI za grudzień wypadł gorzej od pierwszych szacunków.

Wykres dzienny EUR/USD
Wykres tygodniowy EUR/USD

Prawdopodobieństwo utrzymania obecnego trendu jest wciąż większe, niż jego zmiany. Na tygodniowym układzie EURUSD widać, że mocniejsza strefa oporów rozciąga się dopiero od 1,24.

GBP/USD – pozostajemy wysoko, ale na wykresie widoczny jest klin

Funt nadal jest wysoko notowany i nie jest to tylko kwestia słabego USD, który gra główne skrzypce w zestawieniu GBPUSD. Problem w tym, że pozytywnych informacji z Wielkiej Brytanii jest coraz mniej. Jesteśmy już po Brexicie i najbliższe miesiące pokażą, jak Zjednoczone Królestwo radzi sobie poza Unią Europejską. Dane makro raczej nie będą dobre biorąc pod uwagę szalejącą pandemię COVID, fatalne statystyki (powyżej 50 tys. dziennych przypadków) mimo wprowadzanych obostrzeń – może to zapowiadać dość długą perspektywę lockdownu.

Technicznie naruszenie grudniowego maksimum, jakie miało miejsce rano, jeszcze wiele nie oznacza, gdyż było nieznaczne i chwilowe. Zobaczymy na ile popyt będzie miał siłę, aby zamknąć notowania ponad 1,3685. Od kilkunastu dni poruszamy się w tzw. klinie wzrostowym, co może zapowiadać nieoczekiwane i gwałtowne ruchy za kilka dni.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here