Naga MarketsDolar nadal mocny. Kurs euro (EUR/USD) oraz funt (GBP/USD) na wykresach technicznychOdnoszę wrażenie, że inwestorzy nieco się pogubili i nie wiedzą za bardzo, czego się teraz trzymać. Czy zacząć dyskontować pesymistyczny scenariusz dotyczący problemów ze szczepionką na COVID, który opóźniłby o kilkanaście miesięcy spodziewane ożywienie globalnej gospodarki? A może paradoksalnie taka informacja sprawiłaby, że decydenci w FED byliby nadal dość aktywni w kreowaniu “nowej rzeczywistości” na rynkach?

Dolar po FOMC

W sumie wczorajszy przekaz ze strony Jerome Powella mógł bardziej skłaniać się ku temu scenariuszowi, gdyż to właśnie postępy w szczepieniach mają być głównym determinantem w ocenie przyszłych perspektyw gospodarczych. Wreszcie, czy dywagacje wokół siły inwestorów detalicznych na Wall Street, którzy wywrócili jeden z funduszy hedgingowych mają sens w długim terminie?

Te artykuły również Cię zainteresują
Chyba, że tylko w celu pokazania jak irracjonalny stał się rynek finansowy, co może zapowiadać zmierzch hossy na nowojorskiej giełdzie. Może, zatem czasami warto stanąć z boku? Za dużo szumu, za dużo prób wytłumaczeń pewnych rzeczy, a jeszcze mamy końcówkę miesiąca. Przed nami luty…tyle, że styczeń po raz kolejny pokazał, że o czym powszechnie się mówi, niekoniecznie się sprawdza.

Kurs funta (GBP/USD) – czy linia trendu się obroni?

Funt ostatnio szybko powraca w stronę szczytów, ale i też sporo dostaje mu się przez wrażliwość na wahania globalnego ryzyka. W efekcie notowania GBPUSD zostały znów zrzucone w dół z poziomów ponad 1,37 i ponownie w krótkim okresie mamy testowaną linię trendu wzrostowego opartą o dołek z 11 stycznia. Co dalej?

Kluczowe pozostaje zachowanie się Wall Street, która ma kluczowy wpływ na wahania sentymentu risk-on/risk-off. Wczorajszy przekaz ze strony FED był nawet bardziej “gołębi”, niż w grudniu. Stąd też dolar powinien być słaby, a inwestorzy powinni być nadal zainteresowani spekulacyjnymi walutami. Ostatnie dni pokazały też, że rynek jest wrażliwy na każde informacje nt. potencjalnej dyskusji nt. mapy drogowej dla odmrażania brytyjskiej gospodarki, chociaż realnie wydaje się, że ze względu na dominację zakaźnego szczepu COVID, władze nie będą kierować się tylko samymi statystykami nowych przypadków.

Wykres dzienny GBPUSD

Kurs euro (EUR/USD) – rynek przejrzał słabość EBC?

Euro jest dzisiaj z niewielu walut, które wygrywają z silnym dolarem. Efekt to powrót EURUSD ponad poziom 1,21, po wczorajszym epizodzie ze spadkiem do 1,2057 i słabe próby powrotu poniżej 1,21 dzisiaj rano. Król jest nagi? Wczoraj kontrolowane “przecieki” z EBC, że rynek za nisko wycenia możliwości banku centralnego do obniżki stóp, padły na dobry grunt, bo rynek FX był “podminowany” tym, co działo się na Wall Street – podbicie globalnego trybu risk-off doprowadziło do pokrywania długich pozycji na ryzykownych walutach i odkupywania dolarów – ale już dzisiaj może być nieco inaczej.

Inwestorzy zdają sobie sprawę, że EBC jest frakcja, która będzie przejmować się tym, że euro jest nazbyt silne, ale i też dobrze wiedzą, że trudno będzie znaleźć większość, która poparłaby pomysł ruszenia w dół stóp procentowych. Ratunkiem dla EBC w temacie euro byłyby jakieś skoordynowane naciski banków centralnych zaniepokojonych nazbyt słabym dolarem, ale wydaje się, że na to jest jeszcze zbyt wcześnie.

Wykres dzienny EURUSD

W krótkim okresie zerkamy dalej na Wall Street, a na technicznym wykresie na zachowanie się oscylatora RSI9. Jeżeli ten ruszy w stronę testowania swojej linii spadkowej trendu, to będzie to sygnał, że możemy szykować się do ataku na szczyty EURUSD z początku roku. Oczywiście zachowanie się EURUSD będzie mieć duże znaczenie dla rynku złotego, który już jutro może być wsparty danymi GUS nt. PKB za ubiegły rok.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here