Naga MarketsDolar ponownie jest najtańszy spadając na tegoroczne minima. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Dzisiaj dolar w przestrzeni G-10 nieznacznie wygrywa tylko z japońskim jenem
  • Najsilniejsze są korony skandynawskie, ale i też dolar australijski, oraz euro
  • Postęp w programach odmrażania europejskich gospodarek

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – mocny średnioterminowy sygnał

Dzisiaj dolar w przestrzeni G-10 nieznacznie wygrywa tylko z japońskim jenem. Straty po wczorajszym ruchu próbuje odrabiać szwajcarski frank, choć odbicie nie jest duże. Uwagę zwraca poprawa sentymentu za sprawą odbicia na Wall Street, oraz ignorowanie przez rynki dalszych wzrostów rentowności amerykańskich obligacji (10-latki są dzisiaj już po 1,43 proc.). Niewykluczone, że rynek “uwierzył” FED, że taki ruch jest czymś normalnym w obliczu spodziewanego ożywienia, ale decydenci widzą, że jest jeszcze wiele do zrobienia, dlatego jeszcze długo nie zrezygnują ze skali obecnej stymulacji. Uwagę przyciągnęły słowa Jerome Powella, który stwierdził, że realizacja celu inflacyjnego może zabrać nawet trzy lata!

Nie oznacza to bynajmniej, że do tego czasu nie będzie mowy o taperingu – wiceprezes Richard Clarida wspomniał wczoraj, że polityka monetarna w obecnym kształcie pozostanie z nami do końca roku. Czy tylko? To pytanie pozostało otwarte, niemniej ogólny przekaz z FED jest “gołębi” i być może rzeczywiście pozwoli na zerwanie ścisłej korelacji globalnego sentymentu ze zmianami na rynku amerykańskiego długu – powiedział analityk BOŚ.

Dzisiaj najsilniejsze są korony skandynawskie, ale i też dolar australijski, oraz euro. Te pierwsze są dość dobrym barometrem trybu risk-on, oraz oczekiwań związanych z ożywieniem globalnej gospodarki (NOK dodatkowo pomagają ceny ropy). W przypadku AUD wsparciem mogą być opublikowane lepsze dane nt. wydatków inwestycyjnych firm, co może podbijać oczekiwania związane z ożywieniem lokalnej gospodarki. Dla EUR argumentem mogą być oczekiwania związane z procesem szczepień, oraz planami odmrażania gospodarek (czekamy na ewentualne wieści z Niemiec).

Dzisiaj nie sposób też nie wspomnieć o NZD, które przedłuża dobrą passę po tym, jak nowozelandzki rząd poinformował o planach zmian w mandacie RBNZ, który teraz będzie musiał też uwzględniać sytuację na rynku mieszkaniowym. To teoretycznie może prowadzić do tego, że bank centralny być może będzie musiał wcześniej zacieśnić warunki monetarne, aby móc efektywniej zarządzać balonem spekulacyjnym, który już się stworzył – dodał.

Wczoraj po południu mieliśmy okres zawahania, kiedy notowania spadły poniżej 1,2135. Powrót ponad to wsparcie i późniejsze podejście pod 1,2176 zdjęły te obawy, ale dopiero dzisiejsze wyraźne wybicie średnioterminowego oporu 1,2176, oraz bariery 1,22 dają mocne sygnały potwierdzające koncepcję, że powracamy w stronę szczytu z początku roku przy 1,2350. Paliwem dla euro mogą być oczekiwania związane z możliwym przyspieszeniem tempa szczepień w UE, ale i też prezentacją programów odmrażania gospodarek w najbliższych tygodniach. Kluczem będą Niemcy, gdzie według ostatnich doniesień pracuje już grupa robocza przy kanclerz Merkel, a pierwsze wnioski powinny być zaprezentowane niedługo.

Przede wszystkim to wszystko warto rozpatrywać też przez pryzmat rynku długu – rentowności obligacji państw strefy euro mogą być “zaniżone” przez działania ECB na rynku, który kontynuuje systematyczny skup aktywów. Niemniej jak pokazuje przykład z USA, program QE może nie być przeszkodą we wzrostach rentowności – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen akcje | akcje jsw prognozy | wiadomości kryptowaluty | wti kurs |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here