Naga MarketsBy walczyć z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 decydenci polityczni na całym świecie podejmują bezprecedensowe działania mające na celu ratowanie gospodarki przed recesją. W tym celu niemal masowo obniżane są stopy procentowe oraz uruchamiane programy QE.


Fed zrobi wszystko, by ratować gospodarkę przed recesją

W poniedziałek amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) ogłosiła szeroko zakrojone działania wspierające gospodarkę. Zarząd Fedu zobowiązał się do wykorzystania pełnego zakresu swoich narzędzi w celu wsparcia gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i całej gospodarki amerykańskiej w tym trudnym okresie.

W celu utrzymania niskich kosztów finansowania zewnętrznego oraz zapewnienia przepływów kredytowych dla korporacji oraz rządów stanowych i lokalnych Fed uruchomił nieograniczony skup papierów skarbowych oraz papiery wartościowych, których zabezpieczenie stanowią wierzytelności hipoteczne.

Działania te zdają się przynosić zamierzony skutek, gdyż dolar amerykański zauważalnie traci na wartości.

Kurs dolara reaguje na działania Fedu

Na przestrzeni ostatnich tygodni dostrzec można było zauważalną aprecjację amerykańskiej waluty. Kurs dolara umacniał się bowiem w relacji do niemal wszystkich pozostałych walut. W relacji do polskiego złotego wzrósł on o  ponad 55 groszy, co stanowiło zmanię na poziomie niemal 15%… i to w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Mimo tego, że jeszcze w miniony poniedziałek obserwowaliśmy aprecjację USD, to po ogłoszeniu przez amerykańską Rezerwę Federalną nieograniczonego dodruku, od wtorku kurs dolara wyraźnie pikuje. Licząc do czwartkowych dołków osunął się (w ciągu zaledwie 3 dni) o niemal 34 grosze. Podobną tendencję dostrzec można na innych parach walutowych z dolarem amerykańskim.

Wskutek trwającej do wtorku deprecjacji, kurs dolara stał się w tym tygodniu najsłabszą walutą grupy G8 i jest na dobrej drodze do osiągnięcia największego tygodniowego spadku od ponad dekady a dokładnie od maja 2009 roku.

Tygodniowa zmienność kursu dolara wobec walut grupy G8
Źródło: finviz.com

– Ostre odwrócenie kursu dolara amerykańskiego jest wyraźnym dowodem na to, że zalew środków z Rezerwy Federalnej mających na celu rozwiązanie problemów z płynnością stał się w końcu bardziej skuteczny – stwierdzili w nocie analitycy MUFG.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułS&P 500 zadowolone, kurs dolara przestraszony skokiem bezrobocia w USA
Następny artykułETF, to fundusze które zmieniły rynek – Mateusz Mucha (Beta Securities)
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here