Naga MarketsZnaki dolara na tle zachodzącego słońcaNotowania dolara amerykańskiego rozpoczynają nowy tydzień od wzrostów w kierunku 16-miesięcznych szczytów, po zbudowaniu sobie silnej bazy popytowej na przestrzeni ostatnich sesji handlowych czekając na dalsze podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną. W gorszej sytuacji znalazł się natomiast funt szterling, który negatywnie zareagował na niepewność ws. Brexitu po serii wzrostów wywołanych pozytywnymi nastrojami.


FED nic nie zrobił jednak umocnił dolara

Fed potwierdził swój plan podwyższenia stóp procentowych o 25 punktów bazowych w grudniu, a następnie o dwa kolejne poziomy do połowy 2019 r. w związku z poprawą koniunktury i rosnącą presją płacową.

Greenback skorzystał również na szerszym odejściu inwestorów od bardziej ryzykownych aktywów z powodu napięć w handlu między USA a Chinami, spowolnienia gospodarczego w Chinach, niepewności oraz sporu między Rzymem a Unią Europejską w sprawie planu Włoch dotyczącego dużych wydatków budżetowych i szerokiego deficytu fiskalnego.

dxy 12.11 (1)
Źródło: Tradingview.com

Indeks dolara w stosunku do innych głównych walut wzrósł o 0,1 proc. w poniedziałek do 97,02, czyli nieco powyżej szesnastomiesięcznego szczytu z października. DXY w efekcie wzmacnia się cztery tygodnie z rzędu, zyskując w zeszłym tygodniu 0,4 proc.

“Indeks dolarowy był stabilny przez cały ubiegły tydzień, odbijając się od śródkokresowych (amerykańskich) wyników wyborów. Patrząc w przyszłość, ruch będzie napędzany przez rozwój sytuacji wokół włoskiego budżetu i polityki Brexit”, powiedział Sim Moh Siong, strateg walutowy w Banku Singapuru.

Dywergencja na linii FED i BoJ zaczyna się powiększać

Dolar zyskał 0,1 proc. w stosunku do japońskiego jena (USD/JPY), który w poniedziałek notowany był na 113,98, czyli blisko 6-tygodniowym szczycie 114,08. Inwestorzy preferują USD w stosunku do JPY z powodu rozbieżnej polityki pieniężnej FED i Banku Japonii (BoJ).

Podczas gdy FED jest na dobrej drodze do podniesienia stóp procentowych, oczekuje się, że BoJ utrzyma swoją politykę monetarną na bardzo niskim poziomie w obliczu powolnego wzrostu i inflacji.

USDJPY D1
Źródło: Tradingview.com

Rosnąca różnica stóp procentowych między obligacjami amerykańskimi i japońskimi sprawiła, że dolar stał się atrakcyjniejszym wyborem niż jen, który jest często wykorzystywany jako waluta finansowania transakcji warunkowych.

Theresa May znowu z problemami, funt silnie traci

Funt brytyjski stracił 0,25 proc. do 1,2941 USD w obliczu coraz bardziej napiętej sytuacji w rządzie brytyjskiej premier Theresy May w związku z rosnącymi obawami, czy uda jej się opracować akceptowalny przez obie strony plan rozwodu UK z UE.

Na mniej niż pięć miesięcy przed planowanym na 29 marca Brexitem, negocjacje w sprawie planu wsparcia dla granicy lądowej między rządzoną przez Wielką Brytanię Irlandią Północną i Irlandią będącą członkiem UE, ponownie zatrzymują się w miejscu.

gbpusd 12.11 (1)
Źródło: Tradingview.com

„W końcu UE i May UK do porozumienia. Obie strony chcą zawrzeć porozumienie, ale jedynym ryzykiem jest to, czy May nadal będzie premierem. Spodziewam się, że funt szterling będzie konsolidował w swoim ostatnim szerokim zakresie”, dodał Sim Moh Siong.

Europejskie problemy z Włochami, EUR/USD mocno nurkuje

W poniedziałek kurs EUR/USD pokonuje dynamicznie poziom 1,1300, testując poziomy obserwowane ostatni raz w maju 2017 roku. Wspólna waluta straciła na wartości w stosunku do dolara podczas trzech poprzednich sesji handlowych, ponieważ zaufanie inwestorów osłabło z powodu sporu o budżet Włoch.

Komisja Europejska odrzuciła budżet Rzymu na 2019 rok w zeszłym miesiącu, twierdząc, że lekceważy wcześniejsze zobowiązanie do obniżenia deficytu. UE dała rządzącym czas do wtorku, aby przedstawić zmienioną wersję planu finansowego.

W zeszłym tygodniu UE obniżyła również swoje prognozy dotyczące włoskiego wzrostu gospodarczego, zwiększając tym samym obawy inwestorów co do zadłużenia i perspektyw ekonomicznych kraju.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here