Naga MarketsDolar może wciąż umacniać się w 2022 r., uważają analitycy HSBCKurs euro do dolara może czekać dalsza presja spadkowa wywołana przez trend umocnienia dolara, jak uważają analitycy HSBC. Ich zdaniem, nieznacznie opaść mogą również notowania NZD/USD, a z kolei zniżce może oprzeć się AUD/USD.

  • Dolar może umocnić się na fali jastrzębiego podejścia Fed i przejścia w kierunku cyklu podwyżek stóp procentowych
  • Jednocześnie, EBC zapewne pozostanie przy gołębim tonie
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Dolar wciąż w sile, twierdzą eksperci HSBC

Indeks dolara amerykańskiego (DXY) na koniec tygodnia wspiął się ponownie ponad poziom 96 pkt., czyli do okolic ponad rocznych maksimów.Zdaniem HSBC, ten rok jak do tej pory polegał przede wszystkim na obserwowaniu trendu związanego z dolarem amerykańskim: najpierw jest stopniowego osłabienia, a potem umocnienia. Obecnie mamy do czynienia z tą drugą tendencją, jak zauważyli analitycy HSBC.

– Nasz główny argument opierał się na dwóch czynnikach, które wspólnie wspierały USD: 1) umiarkowanym tempie wzrostu gospodarczego na świecie, oraz 2) rozpoczęciu przez Rezerwę Federalną stopniowej ścieżki w kierunku ewentualnych podwyżek stóp. Te dwie siły prawdopodobnie pozostaną kluczowe i powinny wspierać stopniowe umacnianie się dolara w 2022 roku. – stwierdzili analitycy HSBC.

W miarę jak w nadchodzących miesiącach bilans Fed będzie się kurczył, naszym zdaniem będzie to tylko podkreślać długoterminową siłę dywergencji polityki.

Zobacz również: NFT, Ethereum, Polkadot i Solana w kręgu zainteresowań firmy PayPal

Krótkoterminowa przewaga dolara amerykańskiego z uwagi na relację rentowności długoterminowych obligacji skarbowych będzie się dalej powiększać w stosunku do walut krajów opóźnionych w kwestii podwyżek stóp, takich jak np. EUR i JPY.

Według ekspertów z HSBC, euro może być szczególnie narażone, z uwagi na to, że zacieśnianie polityki pieniężnej przez EBC pod koniec 2022 r. jest zdaniem HSBC zdecydowanie przesadzone. Twierdzą oni, że tapering może być jeszcze ogłoszony przez EBC w nadchodzącym roku.

– Europejski Bank Centralny może nadal rozszerzać swój bilans w drugiej połowie 2022 r., zamiast myśleć o podniesieniu stóp. – zwrócili uwagę przedstawiciele HSBC.

Choć uważają oni, że dolar powinien nadal umacniać się w najbliższych miesiącach, niektóre waluty mogą ich zdaniem utrzymać swoją pozycję. Wśród nich jest m.in. dolar australijski (AUD).

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty futures:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

– Reserve Bank of Australia utrzymał swoje gołębie wytyczne polityki przez większość 2021 r., ale niedawna presja na wzrost stóp krótkoterminowych i silniejsze niż spodziewano się dane makroekonomiczne skłoniły bank centralny do porzucenia docelowego poziomu 3-letnich obligacji wcześniej niż oczekiwano. – podkreślili analitycy HSBC. – Jedna nadal jest miejsce na pewne jastrzębie niespodzianki, które byłyby wspierające dla AUD.

Pozostałe waluty surowcowe, jak np. dolar nowozelandzki czy kanadyjski mogą nieco osłabić się w 2022 roku wobec USD, jak uważają analitycy HSBC.

– NZD i CAD oferują stosunkowo wysokie wyceny przyszłych rentowności obligacji, ale znaczna część oczekiwanego zacieśnienia polityki pieniężnej może już zostać zdyskontowana. Trudniej będzie dostrzec bardziej agresywne zacieśnienie niż to, które jest wyceniane, chyba że rynki zobaczą znacznie wyższe stopy długoterminowe. – podsumowali eksperci z HSBC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje spółek giełdowych | mercator akcje rekomendacje | bml notowania | ethereum kurs | pko giełda | gpw echo investment | kurs korony czeskiej prognozy 2021 |

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here