Naga MarketsDolar może tracić na tle innych walut. Czy EUR/USD skorzysta na słabnącej walucie?Jak zawsze pod koniec roku wiele instytucji finansowych, w tym UBS oraz Westpac – rozpoczyna dogłębną analizę rynków, w celu wyodrębnienia najlepszych okazji dla kolejnego roku handlowego. Na stół trafia zatem kurs dolara amerykańskiego – który według instytucji, może zacząć tracić na tle silniejszych walut, którą może być kurs euro. Analitycy bezsprzecznie twierdzą zatem, że rok 2021 może stać pod znakiem osłabiającego się dolara i rosnących na jego tle innych walut.

  • Największe instytucje inwestycyjne przyglądają się dalszym prognozą dolara amerykańskiego
  • Zdaje się, że wiele z nich twierdzi, że tempo rosnącego dolara amerykańskiego może wyhamować
  • Kolejny rok może zatem stać pod znakiem cięższych chwil dla amerykańskiej waluty 
  • Czy zatem kurs EUR/USD będzie mógł na tym skorzystać?

W grudniu i na początku 2021 r. można oczekiwać, że słabe wyniki strefy euro będą się zmniejszać

Rok 2020 charakteryzował się dużą niepewnością na głównych rynkach światowych – w tym na walutach, które również odczuły panującego wirusa, spowolnienie gospodarcze wielu światowych gospodarek oraz w dalszym ciągu niepewnej sytuacji co do przyszłych miesięcy i rozwoju pandemii. Przy okazji tego, rok ten stał pod znakiem zamykania wielu działalności gospodarczych, połączeniem polityki pieniężnej i fiskalnej oraz głosowaniem za nowym przywództwem w USA. W 2021 r. – co daje mieszankę wybuchową dla wielu analityków rynków walutowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ekonomiści z UBS oraz Westpac stawiają w przyszłym roku na wartość euro a słabość dolara amerykańskiego. “Spodziewamy się, że w 2021 r. rynki kapitałowe będą w dalszym ciągu rosły w górę, ale uważamy przy tym, że niektórzy z opóźnionych w stosunku do roku 2020 “nadrobią zaległości”. Uważamy, że 2021 r. będzie miał charakter cykliczny, mały i globalny, ponieważ sektory i rynki najbardziej dotknięte obostrzeniami zaczną się ożywiać. Na pewnym etapie w nadchodzącym roku amerykańskie zasoby, w szczególności duże limity połowowe, zaczną osiągać słabsze wyniki na innych rynkach. Ożywienie po pandemii w zyskach przedsiębiorstw będzie silniejsze na bardziej cyklicznie narażonych rynkach strefy euro i Wielkiej Brytanii, podczas gdy wyceny są bardziej korzystne na rynkach wschodzących.” – podaje UBS w wystosowanej nocie dodając, że w przewidywalnej przyszłości oprocentowanie gotówki i rentowności obligacji pozostanie na bardzo niskim poziomie. Utrudnia to znalezienie dochodów i inwestorzy będą musieli rozważyć większą aktywność lub znalezienie alternatywnych sposobów ich uzyskania.

“Uważamy, że nadszedł czas, aby zająć pozycję krótką na słabszego dolara, ze względu na zwiększony podwójny deficyt USA, ożywienie gospodarki światowej i erozję przewagi stopy procentowej dolara amerykańskiego nad resztą świata. Widzimy średnio- i długoterminowy potencjał wzrostu w euro, funcie brytyjskim, franku szwajcarskim i dolarze australijskim w stosunku do dolara amerykańskiego. Uważamy, że inwestorzy powinni zdywersyfikować się na waluty krajów G10 lub na wybrane waluty rynków wschodzących i złoto” – dodaje bank.

wykres Kurs euro do dolara EURUSD W1 28.11.2020
wykres Kurs euro do dolara EURUSD W1 28.11.2020

Większa aktywność pandemii w strefie euro nie oznaczała dla tego rynku (EUR/USD) znaczących spadków, prócz krótkoterminowego układu korekcyjnego. Według ekonomistów z Westpac, strefa euro czyni znacznie większe postępy w zmniejszaniu swojej krzywej wzrostu zachorowalności niż USA, co powinno przechylić szalę wzrostu na korzyść euro w najbliższych tygodniach.

“Podczas gdy ostatnie epidemie w USA i w strefie euro mają podobną skalę, mobilność amerykańskich firm w strefie euro ucierpiała znacznie bardziej. Mobilność Apple spadła o około 35% w strefie euro pod koniec listopada w porównaniu z poziomem sprzed miesiąca, znacznie bardziej niż spadek o 15% w USA.” – piszą analitycy.

Skupiając się na danych dodają oni, iż “Usługi PMI Markit w listopadzie w strefie euro były o 41,3 punktu procentowego niższe niż w USA, głównie ze względu na zaostrzenie ograniczeń w Europie. Jednak w grudniu i na początku 2021 r. można oczekiwać, że słabe wyniki strefy euro będą się zmniejszać, być może znacznie“. Analitycy Westpac zwracają uwagę, że kurs EUR/USD wrócił do poziomów sprzed koronawirusowych-spadków, co również może świadczyć o chęci odzyskiwania przez parę siły. “Podczas gdy EUR/USD powróciły do rekordowego poziomu, w strefie euro sytuacja może w nadchodzących tygodniach ulec poprawie, a wówczas aktywność gospodarcza powróci, co sprzyjać będzie parze z euro.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here