Naga Markets

Dolar może jeszcze stromo się umocnić, uważają analitycy WestpacDolar nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, uważają analitycy australijskiego banku inwestycyjnego Westpac. Ich zdaniem, indeks dolara po możliwej przecenie do okolic 101-102 pkt. może czekać ewentualna zwyżka w kierunku nowych lokalnych szczytów powyżej 107 pkt.

Dolar nie powiedział ostatniego słowa

Indeks dolara (DXY) mierzący siłę amerykańskiej waluty wobec koszyka wybranych głównych walut w piątek rano zachowuje się dość spokojnie i notowany jest w okolicach zamknięcia z czwartku na 102,86 pkt. Przed tygodniem notowania indeksu przez moment przebiły poziom 105 pkt. wspinając się na najwyższe poziomy od 2002 roku.– Wzrost kursu DXY o 7% od początku kwietnia traci nieco na żywotności, ale jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, by mówić o długoterminowym szczycie. Fed nadal znajduje się w bardzo wczesnej fazie cyklu podwyżek stóp procentowych, podczas gdy strefa euro nadal walczy z coraz bardziej dotkliwym szokiem stagflacyjnym, a wstępne plany Chin dotyczące ponownego otwarcia rynku wydają się być niezadowalające. – skomentowali analitycy Westpac.

Dolar może jeszcze stromo się umocnić, uważają analitycy Westpac
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Nadal kluczowa pozostaje zdecydowanie jastrzębia postawa Rezerwy Federalnej, a ostatnie głosy przedstawicieli banku, w tym samego przewodniczącego, świadczą o tym, że zapewne nadal taka będzie. Tymczasem, inne banki centralne nie są aż tak zdecydowane, m.in. BoE czy EBC, ale przede wszystkim Bank of Japan.

EBC koncentruje się na podwyżkach stóp procentowych od lipca, ale oczekiwania są zbyt wygórowane i w perspektywie najbliższych 12 miesięcy przewiduje się podwyżki stóp o 160 pb. Z drugiej strony, aktywność gospodarcza w USA wygląda lepiej, a ostatnie dobre dane o płacach i sprzedaży detalicznej zdają się potwierdzać podwyżki stóp procentowych o +50 pb w czerwcu i lipcu przez Fed. – dodali analitycy Westpac.

Cieniem na perspektywach globalnego wzrostu rysują się ograniczenia związane z COVID obowiązujące w Chinach. Wciąż trwa lockdown w Szanghaju, choć możliwe, że już niedługo zostanie zniesiony.

– Wstępne plany zniesienia surowych obostrzeń w czerwcu w Szanghaju powinny zapoczątkować swego rodzaju historię ponownego otwarcia i mogą nieco osłabić zwyżkę dolara względem walut azjatyckich i surowcowych, ale tamtejsze władze pozostają wierne zasadzie “Zero-Covid” i nie zawahają się przed ponownym nałożeniem blokad, jeśli zajdzie taka potrzeba. – zaznaczyli analitycyc z Westpac.

Zobacz również: Ropa naftowa: wysoka zmienność wywołana wpływem obaw o gospodarkę

NED

Dolar może jeszcze rozkręcić rajd

Zdaniem ekspertów rynku walutowego z Westpac, indeks dolara może mieć jeszcze sporą przestrzeń do wzrostów, co potencjalnie wyprowadziłoby notowania do nowych 20-letnich szczytów.

– Wzrost DXY jest nadal bardzo prawdopodobny, a cofnięcie do 101-102 jest atrakcyjnym poziomem wejścia. Jeśli zostanie to zauważone, to celem jest nawet przebicie 107-108. – podsumowali analitycy Westpac.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: aktualny kurs dolar frank | kurs hrywny wykres | kurs bitcoin wykres | allegro akcje rekomendacje | lotos akcje | kurs akcji pzu |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here