Naga MarketsW ciągu ostatniego tygodnia odbicie kursu dolara nabrało impetu wzrostowego w wyniku czego indeks USD pokonywał opór 91 pkt. obowiązujący od grudnia. Ostrzejszy ruch w górę długoterminowych amerykańskich rentowności stanowi spore wsparcie dla dolara, jednak analitycy MUFG są zdania, że w związku ze wzrostem cen ropy CAD i NOK powinny okazać się odporne na chwilową siłę USD. Dolar powinien wkrótce zakończyć również swój rajd względem jena.

  • Kurs dolara powinien szukać szczytu w rajdzie USD/JPY pomiędzy 109-111 jenów, a następnie spadać
  • MUFG widzi potencjał mocnego spadku kursu dolara głównie w stosunku do walut towarowych, m.in. CAD
  • Ropa naftowa znalazła się na rekordowo wysokich poziomach co będzie podbijało kurs dolara kanadyjskiego. Co więcej MUFG zakłada dalszą aprecjację cen ropy brent

USD/JPY: Sprzedaż jena w stosunku do dolara wkrótce osiągnie swój limit

– Ostatnio wielu klientów pytało nas, czy jesteśmy zaskoczeni aprecjacją dolara amerykańskiego. Biorąc pod uwagę nasze prognozy, można by się spodziewać, że odpowiedź brzmi “tak”. Jednak prawdziwą niespodzianką jest oczywiście ruch rentowności obligacji amerykańskich (UST). Skok rentowności 10-letnich obligacji UST o 65 punktów bazowych w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku nie był prognozowany przez wielu. Jednak biorąc pod uwagę ten ruch, reakcja na rynku walutowym nie jest wcale zaskakująca – komentuje Derek Halpenny, główny strateg w dziale rynków globalnych EMEA w MUFG.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie dziwi również fakt, że w reakcji na taki ruch rentowności w USA najgorzej radziły sobie waluty o najniższej rentowności: CHF, JPY i SEK to trzy najbladziej wypadające waluty z grupy G10 w ujęciu rocznym.

Gubernator Banku Japonii (BoJ), Haruhiko Kuroda, oblał dziś zimną wodą również pomysł poszerzenia akceptowalnego przedziału dla 10-letniej rentowności japońskich obligacji (JGB), co spowodowało gwałtowny spadek rentowności w Japonii, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w USA i na świecie – wzmacniając tym samym impet sprzedaży JPY.

– Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które sugerują ostrożność w odniesieniu do skali dalszych ruchów w górę na USD/JPY. Po pierwsze, z technicznego punktu widzenia zbliżamy się do kluczowego punktu oporu – linia trendu spadkowego biegnąca od szczytu z 2015 r. i szczytu z zeszłego roku w najbliższych tygodniach znajdzie się w przedziale 109,00-109,30 i prawdopodobnie będzie trudna do przełamania. Po drugie, dane TFX dotyczące przepływu marży detalicznej wskazują na silną sprzedaż w tym rajdzie, co może mieć większy wpływ na podejście do tego poziomu technicznego i psychologicznie ważnego poziomu 110.00 – informuje Halpenny.

Analityk MUFG zaznacza, że jednocześnie po trzeci, jeśli rentowności w USA będą dalej rosły to pojawią się dwa czynniki, które ograniczą wzrosty. Pierwszym z nich byłaby prawdopodobnie zwiększona sprzedaż na rynkach akcji, która miałaby zasięg globalny, zwiększając awersję do ryzyka i przywracając pewne wsparcie dla JPY. Ponadto, Fed prawdopodobnie stanie się bardziej jednoznaczny w przeciwdziałaniu dalszym ruchom w górę rentowności.

Fundamentalnym tłem dla słabszej kondycji dolara amerykańskiego, a co za tym idzie niższego profilu prognoz dla USD/JPY, jest pogląd, że Fed będzie zdeterminowany, by utrzymać korzystne warunki na rynkach finansowych.

– Uważamy, że prezes Powell jasno dał do zrozumienia, że Fed nie będzie bezczynnie przyglądał się, jak warunki na rynkach finansowych ulegają nieuzasadnionemu zaostrzeniu. Oczekiwania inflacyjne powinny być ściśle monitorowane. Ruch w dół może być katalizatorem zmiany retoryki Fed. Jeśli, jak się spodziewamy, światowy wzrost gospodarczy przyspieszy, ogromne potrzeby finansowe USA w połączeniu z powiększającym się deficytem na rachunku obrotów bieżących USA oraz wciąż głęboko ujemnym poziomem realnych stóp zwrotu sprawią, że rajd dolara amerykańskiego osłabnie i nastąpi ponowna deprecjacja USD – komentuje analityk MUFG.

Powyższe czynniki będą prawdopodobnie wpływać na ograniczenie zakresu dalszych wzrostów na USD/JPY. Poziomy pomiędzy 109,00 a 110,00 mogą okazać się szczytem obecnego rajdu kursu dolara względem japońskiego jena.

USD/CAD: Silniejsze fundamenty wspierają relatywną przewagę dolara kanadyjskiego

Kurs dolara przedłużył swoje odbicie w ciągu ostatniego tygodnia, wspierany przez ruch w górę amerykańskich rentowności, wywołując szerszą korektę aktywów ryzykownych. Większość walut z grupy G10 osłabiła się o ponad 1% w stosunku do USD. Dwoma wyjątkami były CAD i NOK, które wyraźniej zyskiwały. Waluty związane z ropą naftową były wspierane przez ostatnie korzystne zmiany na rynku czarnego złota. Cena ropy brent osiągnęła dziś nowy pandemiczny szczyt na poziomie 68,86 USD za baryłkę i powraca w kierunku maksimów z początku ubiegłego roku na poziomie 71,75 USD za baryłkę.

Wzrost cen ropy naftowej został wzmocniony przez wczorajszą zaskakującą decyzję OPEC+ o utrzymaniu produkcji na stałym poziomie, podczas gdy Arabia Saudyjska zapowiedziała utrzymanie dobrowolnej redukcji o 1 mln baryłek dziennie. Decyzja ta przyczyniła się już do podniesienia ceny ropy o około 5% i stwarza ryzyko wzrostu i tak już byczych prognoz.

– Nasz analityk ds. ropy ostatnio podniósł swoją prognozę i oczekuje, że cena ropy brent wzrośnie w II kwartale do poziomu 77 USD za baryłkę. Siła walut związanych z ropą nie odzwierciedla jeszcze w pełni wyższej ceny ropy. Pozytywne korelacje w ciągu ostatniego miesiąca uległy załamaniu. CAD korzysta również z poprawiających się krajowych fundamentów. Gospodarka kanadyjska odbiła się znacznie mocniej niż oczekiwano pod koniec ubiegłego roku, kiedy to PKB wzrósł o 9,6% w ujęciu rocznym w IV kwartale, po ekspansji o 40,6% w III kwartale – pisze Lee Hardman, analityk walutowy w MUFG.

W efekcie realny PKB pozostał około -3,2% poniżej szczytu sprzed epidemii, w porównaniu do -13,2% w najgorszym momencie w II kwartale. Wstępne dane szacują, że kanadyjska gospodarka odbiła się o kolejne 0,5% w styczniu, pomimo wprowadzonych ograniczeń COVID. Oczekuje się, że Bank Kanady (BoC) potwierdzi silniejsze perspektywy wzrostu na przyszłotygodniowym posiedzeniu politycznym. Wzrost w IV kwartale był dwa razy silniejszy niż BoC oczekiwał. Sprzyja to oczekiwaniom, że instytucja w końcu przedstawi plany zacieśnienia polityki.

BoC już w październiku zmniejszył tempo cotygodniowych zakupów wramach QE z 5 mld CAD do 4 mld CAD. Rentowność długoterminowych obligacji w Kanadzie wzrosła do tej pory w tym roku nawet bardziej niż w USA. Rentowność 10-letnich kanadyjskich obligacji rządowych wzrosła o około 83 punkty bazowe do poziomu 1,50% w porównaniu do wzrostu rentowności 10-letnich UST o 64 punkty bazowe.

Bank Kanady staje przed trudnym wyzwaniem, jeśli będzie chciał ograniczyć tempo wzrostu kanadyjskich rentowności w nadchodzącym tygodniu w świetle poprawiających się danych fundamentalnych. BoC prawdopodobnie powtórzy, że nie planuje podnosić stóp przed 2023 r. Wyższa cena ropy i korzystny rozwój spreadu rentowności nadal sprzyjają silniejszemu CAD. W nadchodzącym tygodniu trudno będzie BoC przeforsować swoje stanowisko. Głównym ryzykiem w najbliższym czasie byłaby głębsza korekta na globalnych aktywach ryzykownych, która tymczasowo osłabiłaby wsparcie dla CAD wynikające z korzystnych danych fundamentalnych.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara notowania | kursy walut online | euro online | pgnig giełda | notowania ropy brent |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here