Naga MarketsWtorek przynosi wyraźniejsze osłabienie dolara, chociaż handel na Wall Street zakończył się niewielką przeceną. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Przekaz płynący z FED pomału się zmienia. To może dawać pole do dalszego wzrostu rentowności obligacji
  • W gronie najsilniejszych walut pozostaje też węgierski forint, gdzie widać dyskontowanie potencjalnej podwyżki stóp procentowych już w czerwcu
  • Jeden z członków BOE (Vlieghe) dał do zrozumienia, że spodziewane przyspieszenie gospodarki powinno pociągnąć za sobą decyzje o ograniczeniu ultra-luźnej polityki monetarnej

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – połamane opory

Wtorek przynosi wyraźniejsze osłabienie dolara, chociaż handel na Wall Street zakończył się niewielką przeceną, a rentowności amerykańskich obligacji pozostały wokół 1,6450 proc. po wczorajszym podbiciu (10-latki). Być może dlatego, że temu pesymizmowi nie ulegli inwestorzy azjatyccy – indeksy giełdowe poszły w górę, w tym wyraźnie odreagował tajwański TAIEX po wcześniejszym silnym spadku.

Warto odnotować kilka wypowiedzi oficjeli FED. Uchodzący za “jastrzębia” Robert Kaplan powtórzył, że oczekiwałby dyskusji nt. taperingu wcześniej, niż później, a podwyżka stóp procentowych mogłaby mieć miejsce w 2022 r. Tym samym większą uwagę przyciągnęły słowa wiceprezesa Richarda Claridy, które w zasadzie były zbliżone do tego co poznaliśmy tydzień temu – FED powinien z być “dostrojony” na kolejne odczyty inflacji i nie wahać się, jeżeli konieczne będą jakieś działania w sytuacji, kiedy ta byłaby wyższa od prognoz – powiedział analityk BOŚ.

Na dużą zmienność w danych inflacyjnych nastawia się też Raphael Bostic. Reasumując, przekaz płynący z FED pomału się zmienia – już nie zaprzeczamy i nie zaklinamy rzeczywistości, tylko uważnie obserwujemy. To może dawać pole do dalszego wzrostu rentowności obligacji, a co z dolarem?

Tutaj wiele będzie zależeć od tego na ile inne banki centralne będą bardziej zdecydowane działać wcześniej, już w najbliższych miesiącach. Niemniej prostej reguły nie ma. Wchodzimy w okres pewnego chaosu i trudności interpretacyjnych w obszarze rynku walut. Przykład? Dolar australijski jest dzisiaj w gronie najsilniejszych walut, chociaż zapiski RBA pokazały, że decydenci upierają się przy tym, że najwcześniejszym terminem na podwyżkę stóp w Australii jest rok 2024. Teoretycznie AUD i NZD to Antypody, waluty na najbardziej wrażliwe na wahania risk-on/risk-off, a praktycznie? To techniczne odreagowanie wczorajszego ich spadku – dodał.

W gronie najsilniejszych walut pozostaje też węgierski forint, gdzie widać dyskontowanie potencjalnej podwyżki stóp procentowych już w czerwcu. W pozostałych tematach uwagę przyciąga funt po tym, jak jeden z członków BOE (Vlieghe) dał do zrozumienia, że spodziewane przyspieszenie gospodarki powinno pociągnąć za sobą decyzje o ograniczeniu ultra-luźnej polityki monetarnej (zwłaszcza w obszarze skupu aktywów). W efekcie kurs GBPUSD zbliżył się do 1,42.

Notowania EURUSD zaliczają mocny ruch w górę, na fali globalnego osłabienia dolara. Mimo pewnych zmian w przekazie FED, rynek traktuje je jako kosmetyczne i nie nasilające obaw, że decydenci mogliby zdecydować się na jakieś bardziej radykalne działania w obliczu rosnącej inflacji. Korzysta na tym euro, ale i też inne waluty w zestawieniu z dolarem.

invest

Teoretycznie można podciągnąć pod to wątek ożywienia w europejskiej gospodarce w ślad za postępującym procesem szczepień, ale to w niewielkim stopniu przekłada się na retorykę Europejskiego Banku Centralnego. Dodatkowo to właśnie UE jest teoretycznie bardziej narażona na rozwój indyjskiej mutacji COVID, niż Wielka Brytania, gdzie odsetek zaszczepionych osób jest znacznie wyższy – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: btc | mrc notowania | asseco kurs | allegro akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here