Naga MarketsKurs dolara utrzyma wzrosty w krótkim terminie. EUR/USD w dół zdaniem dużych bankówW kończącym się tygodniu kurs euro do dolara (EUR/USD) wybijał psychologiczne wsparcie 1,20 w trakcie czwartkowej sesji potwierdzając presję na umocnienie dolara, który testował dwumiesięczne maksima. Jak twierdzą analitycy Bank of America może to być spowodowane powrotem na rynek znaczenia fundamentów, które zostały wyparte w ostatnim roku przez apetyt na ryzyko. Z kolei Goldman Sachs w krótkim terminie widzi możliwość rajdu wzrostowego na USD.

  • W długim terminie analitycy Goldman Sachs nadal posiadają niedźwiedzie nastawienie do dolara i wieszczą jego spadki, jednak w ujęciu kolejnych tygodni nie wykluczają kontynuacji korekty wzrostowej
  • Bank of America bardziej przychylnie patrzy na dolara i zakłada, że EUR/USD zakończy ten kwartał w okolicach 1,20
  • Jest to najbardziej optymistyczna dla dolara projekcja cen pośród większości dużych banków inwestycyjnych

Kurs dolara będzie wspierany przez powrót znaczenia fundamentów, uważa BofA

Bank of America Global Research (BofA) zauważa, że krajobraz FX ewoluuje, a fundamenty znowu mają znaczenie dla inwestorów po niemal roku skupiania się głównie na poszukiwaniu bardziej ryzykownych aktywów.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Apetyt na ryzyko był dominującym czynnikiem na rynkach walutowych od marca zeszłego roku, kiedy to polityka monetarna zaczęła agresywnie wspierać rynki, przyczyniając się do spadku premii za ryzyko walutowe, gdy kurs dolara amerykańskiego z powrotem do obecnie neutralnych poziomów wyceny – komentuje BofA.

Analiza banku wskazuje jednak, że krajobraz wreszcie poszerzył się o tradycyjne czynniki fundamentalne, w tym względne stopy procentowe. W związku z tym instytucja sądzi, że w kontekście wzrostu gospodarczego w USA na poziomie 6% i rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich na poziomie 1,75% w tym roku kurs dolara będzie mógł odbijać do zagranicznych konkurentów.

– Zmiany czynników wspierają naszą tezę, że poprawiające się fundamenty USA będą sprzyjać dolarowi, zwiększając ryzyko rajdu w miarę upływu roku – dodaje BofA.

Instytucja uwzględniła to w swoich najnowszych projekcjach dla kursu pary walutowej EUR/USD gdzie zakłada, że bieżący kwartał zakończy się dla niej przy poziomie 1,20, a ewentualne wzrosty w dalszej części roku nie powinny pokonać poziomu 1,25.

Dolar stara się odrabiać część strat z 2020 roku i testuje 2-miesięczne maksima. Źródło: Tradingview.com

Goldman Sachs nadal z niedźwiedzim nastawieniem do dolara

Goldman Sachs z kolei utrzymuje niedźwiedzie nastawienie do USD w średnim terminie, ale w najbliższym czasie przyjmuje bardziej ostrożne podejście.

– Chociaż nie zmieniliśmy naszych strukturalnie niedźwiedzich poglądów, kilka ostatnich wydarzeń zaciemnia krótkoterminowe perspektywy dla dolara amerykańskiego – zauważa Goldman.

Zgodnie ze zaktualizowanymi 1 lutego projekcjami Goldman Sachs, kurs euro ma nadal rosnąć w tym kwartale osiągając poziom 1,25 USD. Fala osłabienia dolara powróci natomiast w kolejnych kwartałach, w efekcie czego eurodolar może wzrosnąć nawet do 1,30.

Obecne uwarunkowania rynkowe przechylają jednak szale w kierunku krótkoterminowej korekty:

– Po pierwsze i najważniejsze, producenci leków poinformowali o niskiej skuteczności szczepionki przeciwko szczepowi wirusa, który po raz pierwszy został wykryty w RPA. Po drugie, urzędnicy EBC zgodzili się podobno zwiększyć oczekiwania rynku co do możliwej obniżki stóp. Po trzecie, rynkami akcji wstrząsnęła niezwykła aktywność inwestorów detalicznych na wielu mocno okrojonych akcjach, co zwiększyło zmienność – podsumowuje Goldman Sachs. Zdaniem banku czynniki te zwiększają awersję do ryzyka i mogą w krótkim terminie wspierać dolara amerykańskiego.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania giełdowe pgnig | dolar usd kurs | biomed lublin giełda | pkn orlen kurs | kursy kryptowalut |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here