Naga MarketsOstatnie miesiące dla rynków finansowych przebiegają w tonie ogromnej zmienności. Inwestorzy są świadkami wielkiego resetu globalnej bańki długu. Rynek walutowy odczuł już pierwsze skutki tej sytuacji przejawiające się tradycyjnie awersją do ryzyka i równoważeniem licznych pozycji spekulacyjnych. Dolar amerykański na początku roku znalazł się pod presją względem bezpiecznych przystani w efekcie początkowego delewarowania, jednak później rozpoczęła się silna fala wzrostowa, podobnie jak miało to miejsce w punkcie kulminacyjnym fazy kryzysu z lat 2008-2009. Indeks dolara (DXY) kontynuuje aprecjację i wzrasta trzecią sesję z rzędu pokonując poziom 100,00.


Dolar ustalali swoje maksimum dopiero za kilka kwartałów?

Na aprecjację USD nie wpłynął nawet fakt, iż Rezerwa Federalna, podobnie jak wtedy, obniżyła stopy procentowe do zera i uruchomiła wszelkiego rodzaju mechanizmy luzowania ilościowego i płynności. Może wynikać to z faktu wysokiej atrakcyjności jaką cieszy się na świecie dolar, jako waluta posiadająca największą płynność.

Względna siła walut, finviz.com

Pęd do transakcji carry przed wybuchem pandemii COVID-19 był większy niż podczas ostatniego kryzysu finansowego. Mocna aprecjacja dolara pokazuje, że w sytuacji kryzysu świat wręcz rzuca się na amerykańską walutę. Najprawdopodobniej USD musi stracić na wartości, aby można było ogłosić koniec bessy na rynkach akcji i ryzyka.

W tym momencie ustalenie minimum cyklu na rynku i maksimum kursu USD może potrwać nawet kilka kwartałów — nawet pomimo faktu, iż właściwe organy zabrały się do działania z większą determinacją, niż kiedykolwiek widzieliśmy. Tym razem ze względu na powagę sytuacji twórcy polityki nie zawahali się przed porzuceniem ortodoksji i drukowaniem nieograniczonej ilości pieniędzy, aby zarzucić nimi gospodarkę.

Indeks dolara: Podobieństwa z latami 2008/09 wskazują na trwałą siłę USD – Westpac

Richard Franulovich z Westpac Institutional Banku dostrzega podobieństwa z lat 2008/2009 z obecną siłą dolara. W związku z tym oczekuje aprecjacji USD w najbliższych tygodniach.

Podobieństwa z ostatnią akcją cenową dolara są oczywiste. Indeks dolara (DXY) wzrósł o 9% osiągając szczyt 20 marca, by szybko skorygować połowę ruchu pod koniec miesiąca. Odzwierciedlało to ogólną ulgę w polityce globalnej i zmniejszenie niedoboru finansowania w USD – napisano w raporcie.

Jeśli koniec 2008/2009 jest jakimkolwiek przewodnikiem, USD prawdopodobnie wkrótce się ustabilizuje i wróci do trendu wzrostowego. W latach 2008/09 r., po zakończeniu początkowej siły USD i częściowego odwrócenia, USD odzyskał pozycję i utrzymał się na dobrym poziomie do połowy 2009 r. – dodano.

Jeśli ten scenariusz powtórzy się w 2020 r., oznaczałoby to, że inne waluty znajdują się ponownie na krawędzi pod silną presją sprzedających, zgodnie z ich wrażliwością na awersję do ryzyka – podsumowano.

Purple Trading. Broker dający dostęp do prawdziwego rynku finansowego. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs indeksu dolara na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs indeksu dolara na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here