Naga MarketsDolar kosztuje dzisiaj 3,9716 zł. Jak wyglądają rynki po decyzjach banków centralnych?W minionym tygodniu uwaga inwestorów była skupiona na bankach centralnych. Najważniejszym wydarzeniem była oczywiście decyzja Fed, który wreszcie rozpoczął traper, czyli proces ograniczenia skupu aktywów. Stopy procentowe także, zgodnie z rynkowymi szacunkami pozostały na niezmienionym poziomie, a prezes Fed był ostrożny w słowach, co do określenia jasnego terminu podwyżki, przez co obserwowaliśmy wzrosty na ryzykownych aktywach.

Dolar stabilny w poniedziałek na szerokim rynku

Warto także wspomnieć o decyzji Banku Anglii, od którego duża część rynku oczekiwała podniesienia stóp procentowych o 15 punktów bazowych, co się jednak nie stało. BoE zdecydował się na utrzymanie poziomu stóp, jednak wskazał, że w najbliższym czasie będzie musiał je podwyższyć, na co funt brytyjski zareagował wyraźną przeceną. Para walutowa GBPUSD zanurkowała w czwartek, a w piątek sentyment spadkowy się utrzymywał, przez co doszło do testu wrześniowych minimów.Aktualnie strefa przy 1,3420 pozostaje kluczowa, a jej ewentualne przekroczenie, mogłoby doprowadzić do kolejnej fali wyprzedaży. Patrząc z kolei na główną parę walutową, notowania znalazły się w piątek na najniższych poziomach w tym roku. Ostatecznie doszło jednak do zamknięcia sesji powyżej strefy przy 1,1530, która to pozostaje istotnym wsparciem w najbliższych dniach. Ten tydzień jest nieco uboższy w dane marko, niemniej inwestorzy skupią się na publikacji danych o inflacji CPI z USA – w środę, oraz na danych o PKB z Wielkiej Brytanii – w czwartek.

Jeśli chodzi o polski rynek, inwestorzy otrzymują sprzeczne sygnały od RPP. O ile ostatnia wyższa od oczekiwań podwyżka stóp procentowych przełożyła się na chwilowe umocnienie złotego, tak piątkowa wypowiedź prezesa NBP nieco zaskoczyła rynek. A. Glapiński powiedział w wywiadzie, że spodziewa się spadku inflacji od stycznia i że nie trzeba będzie już dalej odnosić stóp procentowych.

Jest to więc zupełnie odmienne stanowisko do tego z środy. Dwa dni wcześniej prezes NBP tłumaczył, że istnieje ryzyko, iż inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. Z tego też powodu na rynku mamy do czynienia z niejasną sytuacją i tak naprawdę nie wiadomo co na kolejnym spotkaniu zrobi RPP. Niemniej opublikowany dziś zestaw projekcji makroekonomicznych Narodowego banku Polskiego wskazuje, że inflacja będzie wyższa niż wcześniej sądzono, z kolei dynamika PKB niższa.

W poniedziałek o poranku polski złoty nieznacznie umacnia się względem głównych walut, choć zmienność pozostaje ograniczona. Za euro zapłacimy 4,5940 zł, dolar kosztuje 3,9716 zł, funt 5,3576 zł, a frank 4,3460 zł.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: neuca gpw | asseco akcje opinie | kurs hrywny prognozy | pgnig kurs akcji | pkn orlen gpw | dow jones kurs | cena dolara |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here