Naga Markets

Dolar kontynuuje wyprzedaż. Fed zbyt szybko podniósł stopy procentowe?Mimo jastrzębich komunikatów ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED) dolar kontynuuje wyprzedaż, a kurs EUR/USD testował dziś 9-miesięczne szczyty przy 1,09. Może to oznaczać, że zeszłoroczne umocnienie amerykańskiej waluty w całości zdyskontowało cykl podwyżek stóp procentowych w USA, dlatego inwestorzy nie obawiają się zmiany tego trendu.

  • Dolar amerykański kontynuuje wyprzedaż, kurs EUR/USD przetestował dziś poziom 1,09
  • Europejski Bank Centralny (EBC) zapowiada kolejne podwyżki, podczas gdy FED zbliża się do pułapu 5%
  • Traderzy uważają, że Rezerwa Federalna zbyt szybko podniosła stopy procentowe, przez co będzie zmuszona je wkrótce obniżyć
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Dolar leci stromo w dół

Od swojego szczytu z września 2022 r. indeks (DXY) przecenił się o przeszło 11%, a końca tego ruchu nie widać, gdyż obecnie testuje on minima z maja 2022 r.

W tym samym czasie kurs EUR/USD dotarł na 9-miesięczne szczyty i testuje barierę 1,09, która ostatni raz na wykresie pojawiła się 22 kwietnia 2022 r.

Indeks dolara (DXY) Źródło: TradingView
Indeks dolara (DXY) Źródło: TradingView

Analitycy Banu Anustralii zauważają, że może być to efekt zbyt szybkich podwyżek stóp procentowych w wykonaniu FED-u, które wystraszyły rynki oraz znormalizowały jastrzębi ton przedstawicieli banku centralnego.

Z tego powodu inwestorzy przyglądają się każdemu odczytowi z amerykańskiej gospodarki, dostrzegając w nim argument za luzowaniem stóp procentowych, zwłaszcza że sam Powell zaczyna uzależniać przyszłe decyzje od odczytów makreokonomicznych.

Z kolei jastrzębie komunikaty są w większości ignorowane, choć niesłusznie, ponieważ jeśli faktycznie FED zamierza za wszelką cenę pokonać recesję, to możliwe, że będzie musiał doprowadzić do recesji i żadne złe dane go przed tym nie powstrzymają.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

AVA Trade
Advertisement

– Gorsze dane z USA i scenariusz miękkiego lądowania ze stopami procentowymi w okolcach maksymalnie 5 proc. ciążą na greenbacku, ponieważ Stany Zjednoczone tracą przewagę wzrostu – napisał w nocie Ray Attrill, szef wydziału do spraw rynków walutowych w National Australia Bank Ltd.

Analityk dodał, że wtorkowy odczyt PMI może jedynie dolać oliwy do ognia, przyspieszając wyprzedaż dolara, który w reakcji na gorszy wynik (prognoza 46,0 pkt, poprzedni odczyt 46,2 pkt) zacznie wyceniać nieunikniony pivot FED.

Widać to między innymi po pozycjach osób zarządzający aktywami, którzy zwiększyli ilość krótkich pozycji netto na dolarze do najwyższego poziomu od czerwca 2021 r., po tym, jak w zeszłym tygodniu niektórzy urzędnicy Fed przedstawili kolejne argumenty za ograniczeniem dalszego zacieśniania polityki monetarnej.

Rynek traci zaufanie do banków centralnych

Nie tylko FED zaczyna mieć problemy wizerunkowe. Sygnały wysyłane przez Europejski EBC również nie wydają się już przekonywać inwestorów. Nie wierzą oni Christine Lagarde, gdy ta mówi, że bank będzie nadal szybko podnosił stopy procentowe, aby w ciągu dwóch lat obniżyć inflację z około 10 do 2 proc.

Tym samym głównym motorem napędowym wzrostów lub spadków EUR/USD będą w tym tygodniu dane makroekonomiczne, głównie wspomniane wcześniej PMI, które w przypadku strefy euro powinno wzmocnić euro, z racji, że ceny energii uległy znaczącej poprawie.

Kurs EUR/USD Źródło: TradingView
Kurs EUR/USD Źródło: TradingView

Choć dzienna świeca na EUR/USD pokazuje, że ranny wzrost ponad 1,09 został całkowicie wymazany, tak rozkręcający się sezon wyników spółek z Wall Street może jeszcze namieszać.

Rynek ma świadomość, że rozstrzygnięcie przyniesie dopiero przyszłotygodniowe posiedzenie FED (1 lutego), które będzie kluczowe w kontekście tego, na ile rzeczywiście FED planuje zakończyć cykl podwyżek stóp już w marcu.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułRafał Zaorski znów w grze. Postawił ponad 50 mln zł na spadek WIG20, DAX i NASDAQ
Następny artykułE. Łon: Siła kryptowalut może zwiastować obniżki stóp. Sygnały wzrostowe ropy
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.