Naga MarketsDolar kończy 10-letnią dominację, na czym skorzysta m.in. WIG20, twierdzi Sobiesław Kozłowski
Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

Po latach hegemonii rynkowej dolara oraz relatywnej słabości rynków wschodzących, inwestorzy znaleźli się na pograniczu istotnej zmiany, która może wspierać polską GPW i siłę indeksu WIG20, twierdzi Sobiesław Kozłowski, Dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa w Noble Securities. W rozmowie z Comparic24.tv mówi o perspektywach dla polskiej giełdy, spodziewając się rosnącego napływu kapitału na warszawski parkiet w związku ze środowiskiem rekordowo niskich stóp procentowych.

  • Kurs dolara przez 10 lat dominował na rynkach i warunkował siłę Wall Street oraz innych rynków bazowych
  • W kolejnych latach ma nastąpić transfer w kierunku rynków wschodzących, w tym polskiej GPW oraz WIG20
  • Więcej o perspektywach rynkowych dla 2021 roku podczas spotkania „interAKCJE LIVE”, które Noble Securities poprowadzi już 27 stycznia.

Te artykuły również Cię zainteresują
GPW po słabym 2020 roku z szansą na odbicie. Pomoże słabnący dolar

Zdaniem Noble Securities na rynkach w 2021 roku dominował będzie scenariusz słabnącego dolara i transferu kapitału z rynków bazowych w kierunku rynków wschodzących. Dodając do tego rekordowo niskie stopy procentowe zmuszające oszczędzających do poszukiwania alternatyw chroniących i pomnażających kapitał, otrzymujemy przepis na dodatkowe wsparcie przepływów w kierunku rodzimej giełdy.

– W scenariuszu bazowym zakładamy udany rok dla akcji, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Po korekcie zakładamy wzrosty i lokalny szczyt w rejonie kwietnia/maja z późniejszą konsolidacją i przy sprzyjającym otoczeniu próbę podejścia pod historyczne maksima w drugiej połowie 2021 r. Obawy o inflację i słabszy DXY zdają się sprzyjać w tym cyklu koniunkturalnym surowcom i rynkom wschodzącym, natomiast niemalże zerowe oprocentowanie lokat zachęca do szukania alternatyw w celu ochrony realnej wartości oszczędności, co lokalnie wspiera notowania akcji – komentował Sobiesław Kozłowski, Dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa w Noble Securities.

Teza o powracającej na rynek reflacji oraz skłonność amerykańskiego banku centralnego do przestrzelani zakładanego progu dynamiki cen wraz z nieograniczonym dodrukiem pieniędzy powoduje, że w 2021 jednym z głównych scenariuszy jest osłabienie USD, co ma wspierać giełdy gospodarek wschodzących:

– Dalekosiężne konsekwencje będzie miało niezaprzeczalnie zachowanie dolara, czy też indeksu DXY, który mierzy jego siłę w stosunku do walut rynków rozwiniętych. Po 10 latach siły w 2020 przyszedł okres słabości, czy też znoszenia umocnienia z poprzednich lat. Jest spora szansa, że po dekadzie następuje odwrót, czy też zmiana alokacji, jeżeli chodzi o waluty, co może mieć konsekwencje długoterminowe, przekładając się na wzrost rynków wschodzących – dodawał Kozłowski.

W efekcie, zyskiwać może na tym między innymi WIG20, który w ostatnich latach pozostawał mocno w tyle za rynkami bazowymi (między innymi Wall Street).

Sobiesław Kozłowski uważa, że z powodu środowiska niskich stóp procentowych następowała będzie stopniowa zmiana strategii oszczędzania Polaków, których środki z lokat trafią do funduszy obligacyjnych, następnie do funduszy mieszanych i ostatecznie do funduszy akcyjnych.

Po około ośmiu latach odpływów środków z funduszy akcyjnych jest szansa na przełamanie słabości i wygenerowanie dekadowej ponadprzeciętnej stropy zwrotu, jeżeli chodzi o rynek akcji spółek GPW – dodawał Sobiesław Kozłowski.

Weź udział w spotkaniu interAKCJE LIVE

Jak w 2021 roku zachowywały będą się światowe parkiety giełdowe i jak na ich tle wypadnie warszawska GPW? Na to i na wiele innych pytań już 27 stycznia 2021 roku odpowiedzą Sobiesław Kozłowski oraz Krzysztof Ojczyk z Domu Maklerskiego Noble Securities podczas spotkania on-line „interAKCJE LIVE”, którego portal Comparic.pl jest oficjalnym partnerem.

BIORĘ UDZIAŁ W WEBINARZE

Podczas spotkania on-line Krzysztof Ojczyk, starszy analityk i Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, postarają się odpowiedzieć na pytania: czy 10-letni trend słabości rynków wschodzących dobiega końca, czy podważanie 10-letniej siły USD ma znaczenie, czy zmiana trendu na EUR jest istotna i co z tym CO2 i polityką klimatyczną? Zapomniany WIG20 czy silny sWIG80?

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kryptowaluty wiadomości | biomed lublin kurs akcji | notowania bitcoin | gpw biomed lublin | funt brytyjski |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here