
Po latach hegemonii rynkowej dolara oraz relatywnej słabości rynków wschodzących, inwestorzy znaleźli się na pograniczu istotnej zmiany, która może wspierać polską GPW i siłę indeksu WIG20, twierdzi Sobiesław Kozłowski, Dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa w Noble Securities. W rozmowie z Comparic24.tv mówi o perspektywach dla polskiej giełdy, spodziewając się rosnącego napływu kapitału na warszawski parkiet w związku ze środowiskiem rekordowo niskich stóp procentowych.
- Kurs dolara przez 10 lat dominował na rynkach i warunkował siłę Wall Street oraz innych rynków bazowych
- W kolejnych latach ma nastąpić transfer w kierunku rynków wschodzących, w tym polskiej GPW oraz WIG20
- Więcej o perspektywach rynkowych dla 2021 roku podczas spotkania „interAKCJE LIVE”, które Noble Securities poprowadzi już 27 stycznia.
GPW po słabym 2020 roku z szansą na odbicie. Pomoże słabnący dolar
Zdaniem Noble Securities na rynkach w 2021 roku dominował będzie scenariusz słabnącego dolara i transferu kapitału z rynków bazowych w kierunku rynków wschodzących. Dodając do tego rekordowo niskie stopy procentowe zmuszające oszczędzających do poszukiwania alternatyw chroniących i pomnażających kapitał, otrzymujemy przepis na dodatkowe wsparcie przepływów w kierunku rodzimej giełdy.
– W scenariuszu bazowym zakładamy udany rok dla akcji, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Po korekcie zakładamy wzrosty i lokalny szczyt w rejonie kwietnia/maja z późniejszą konsolidacją i przy sprzyjającym otoczeniu próbę podejścia pod historyczne maksima w drugiej połowie 2021 r. Obawy o inflację i słabszy DXY zdają się sprzyjać w tym cyklu koniunkturalnym surowcom i rynkom wschodzącym, natomiast niemalże zerowe oprocentowanie lokat zachęca do szukania alternatyw w celu ochrony realnej wartości oszczędności, co lokalnie wspiera notowania akcji – komentował Sobiesław Kozłowski, Dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa w Noble Securities.
Teza o powracającej na rynek reflacji oraz skłonność amerykańskiego banku centralnego do przestrzelani zakładanego progu dynamiki cen wraz z nieograniczonym dodrukiem pieniędzy powoduje, że w 2021 jednym z głównych scenariuszy jest osłabienie USD, co ma wspierać giełdy gospodarek wschodzących:
– Dalekosiężne konsekwencje będzie miało niezaprzeczalnie zachowanie dolara, czy też indeksu DXY, który mierzy jego siłę w stosunku do walut rynków rozwiniętych. Po 10 latach siły w 2020 przyszedł okres słabości, czy też znoszenia umocnienia z poprzednich lat. Jest spora szansa, że po dekadzie następuje odwrót, czy też zmiana alokacji, jeżeli chodzi o waluty, co może mieć konsekwencje długoterminowe, przekładając się na wzrost rynków wschodzących – dodawał Kozłowski.
W efekcie, zyskiwać może na tym między innymi WIG20, który w ostatnich latach pozostawał mocno w tyle za rynkami bazowymi (między innymi Wall Street).
Sobiesław Kozłowski uważa, że z powodu środowiska niskich stóp procentowych następowała będzie stopniowa zmiana strategii oszczędzania Polaków, których środki z lokat trafią do funduszy obligacyjnych, następnie do funduszy mieszanych i ostatecznie do funduszy akcyjnych.
– Po około ośmiu latach odpływów środków z funduszy akcyjnych jest szansa na przełamanie słabości i wygenerowanie dekadowej ponadprzeciętnej stropy zwrotu, jeżeli chodzi o rynek akcji spółek GPW – dodawał Sobiesław Kozłowski.
Weź udział w spotkaniu interAKCJE LIVE
Jak w 2021 roku zachowywały będą się światowe parkiety giełdowe i jak na ich tle wypadnie warszawska GPW? Na to i na wiele innych pytań już 27 stycznia 2021 roku odpowiedzą Sobiesław Kozłowski oraz Krzysztof Ojczyk z Domu Maklerskiego Noble Securities podczas spotkania on-line „interAKCJE LIVE”, którego portal Comparic.pl jest oficjalnym partnerem.
Podczas spotkania on-line Krzysztof Ojczyk, starszy analityk i Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, postarają się odpowiedzieć na pytania: czy 10-letni trend słabości rynków wschodzących dobiega końca, czy podważanie 10-letniej siły USD ma znaczenie, czy zmiana trendu na EUR jest istotna i co z tym CO2 i polityką klimatyczną? Zapomniany WIG20 czy silny sWIG80?
Autor poleca również:
- CD Projekt liderem wzrostów, KGHM, Orange i PGE również w górę w ramach WIG20
- SoftBlue opublikowało Memorandum Informacyjne. Spółka rozpoczyna publiczną emisję akcji o wartości ponad 10 mln zł
- Czy Platige Image powtórzy sukces CD projektu? Komentuje Tomasz Piwoński