Naga Marketsstephen poloz bocPrzed środowym posiedzeniem Banku Kanady (BoC) inwestorzy na rynkach walutowych nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych ani w tym, ani w przyszłym miesiącu. Ostatnie dwa dni umocnień dolara kanadyjskiego mogłyby jednak sugerować zgoła odwrotny scenariusz.


Poloz zatrzyma podwyżki stóp szybciej niż Powell?

W momencie gdy wszyscy czekają na podwyżkę w wykonaniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED) o kolejne 25 punktów bazowych, to w przypadku Bank of Canada zakładane jest utrzymanie obecnej ścieżki polityki pieniężnej w środę, 5 grudnia. Co więcej prawdopodobieństwo podwyżki 9 stycznia, podczas kolejnego posiedzenia, osunęło się do 60%.

Inwestorzy na całym świecie wycofują się z oczekiwań dotyczących zaostrzenia polityki w nowym roku gdy globalny wzrost gospodarczy wskazuje oznaki osłabienia. W Kanadzie, słabe wartości PKB w trzecim kwartale wraz z obniżonymi cenami ropy naftowej dają uczestnikom rynku powód do stawiania zakładów na potencjalną pauzę BoC w procesie normalizacji polityki pieniężnej. Oznaki łagodzenia napięć w handlu światowym i odbicie kanadyjskiej ropy naftowej niewiele zrobiły na korzyść kupujących w poniedziałek. Szansa styczniowych podwyżek w styczniu wynosiła około 60 procent, osuwając się z ponad 85 procent w zeszłym miesiącu.

CAD zyskuje, niepokoją jednak wskaźniki gospodarcze i rynek ropy

Oczekiwania uległy zmianie ponieważ wskaźniki dotyczące przyszłości pokazują, że ekspansja gospodarcza kraju traci na sile. Podczas gdy wzrost gospodarczy w trzecim kwartale o 2 procent spełnił prognozy, konsumpcja gospodarstw domowych rosła w najwolniejszym tempie od ponad dwóch lat, podczas gdy firmy ograniczyły inwestycje i zapasy, jak wynika z danych urzędu statystycznego Kanady.

Spadek cen i produkcji ropy naftowej wpłynął również na menadżerów finansowych, ponieważ rynek sygnalizuje jeszcze jedno ryzyko dla kanadyjskiego wzrostu w przyszłym roku. Western Canada Select crude – główna mieszanka ropy sprzedawana przez krajowe przedsiębiorstwa – zamykała się po cenie 13,46 USD za baryłkę 15 listopada, co stanowi najniższą wartość wg danych Bloomberga sięgających roku 2008.

Rekordowa zniżka do amerykańskiego benchmarku ropy West Texas Intermediate (WTI) zmusiła rząd Alberty do ogłoszenia w poniedziałek bezprecedensowych cięć produkcji począwszy od stycznia. Oczekuje się, że w pierwszej połowie przyszłego roku będą one miały dalszy negatywny wpływ na gospodarkę kraju, choć powinny złagodzić niektóre obawy związane z cenami, które zagrażały długoterminowym perspektywom branży.

Posiedzenie BoC bez zmienności? Niekoniecznie

Chociaż rynek wie czego spodziewa się po środowej decyzji Banku Kanady w sprawie stóp, to zaplanowana na 16:00 publikacja oświadczenia może poruszyć jednak CAD. Inwestorzy w dokumencie będą szukali bowiem jakichkolwiek wskazówek sugerujących jak zachować się BoC w przyszłym, 2019 roku. Pierwsza połowa tygodnia zaczęła się dla dolara kanadyjskiego niemal idealnie, pytanie czy Poloz pozwoli utrzymać tę passę.

USDCAD 04.12 kurs dolara

Notowania dolara kanadyjskiego osuwają się poniżej wrześniowych maksimów i okrągłego poziomu 1,32, wybijając jednocześnie niemal książkowy pod względem technicznym kanał wzrostowy. Kolejna istotna strefa wsparcia to 50% zniesienia trendu z ostatnich dwóch miesięcy w połączeniu ze strefą S/R 1,3050.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here