Naga MarketsStephen Poloz, gubernator BoC

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) zdecydował się podczas środowego posiedzenia polityki pieniężnej utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym główną stopę bankową na 1,75%. W reakcji na decyzję instytucji i porzucenie retoryki zakładającej możliwość podwyżek w najbliższej przyszłości, kurs dolara kanadyjskiego wyraźnie osłabiał się do dolara amerykańskiego i testował najniższe poziomy od początku roku.


BoC nie zamierza podnosić stóp w kolejnych miesiącach, gołębia zmiana kierunku

„Globalny wzrost gospodarczy uległ spowolnieniu o więcej niż przewidywał Bank w swoim styczniowym Raporcie Polityki Pieniężnej (MPR). Utrzymująca się niepewność związana z konfliktami handlowymi osłabiła nastroje i aktywność biznesową, przyczyniając się do synchronicznego spowolnienia w wielu krajach. W odpowiedzi wiele banków centralnych zasygnalizowało wolniejsze tempo normalizacji polityki pieniężnej. W rezultacie poprawiły się warunki finansowe i nastroje na rynku, co spowodowało wzrost cen ropy naftowej i innych towarów”komentuje Bank Kanady w kwietniowym oświadczeniu polityki pieniężnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kanada utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,75%, jednym z najwyższych od lat. Źródło: Tradingeconomics.com

BoC podkreśla, że prognozowane wartości PKB dla pierwszej połowy 2019 będą niższe niż zakładano jeszcze w styczniu. Dynamika powinna rozpocząć pozytywne odbicie pod koniec drugiego kwartału, korzystając między innymi z aktywności na rynku nieruchomości. Dla całego 2019 roku PKB powinno wynieść 1,2% (wcześniejsza prognoza 1,7%), a w latach 2020-2021 utrzymywać się na poziomie 2%.

„Biorąc pod uwagę wszystkie zmiany, Rada Prezesów ocenia, że akomodacyjna polityka stóp procentowych jest nadal uzasadniona. W miarę napływu nowych danych będziemy oceniać odpowiedni stopień dostosowania polityki pieniężnej. W szczególności monitorujemy rozwój sytuacji w zakresie wydatków gospodarstw domowych, rynków ropy naftowej i globalnej polityki handlowej, aby ocenić, w jakim stopniu czynniki wpływające na wzrost gospodarczy i perspektywy inflacyjne ulegają rozproszeniu” – konkludował Bank Kanady.

Z oświadczenia zniknęły zapisy o możliwości podwyżek stóp procentowych (które znajdowały się tam od końca 2017 roku) i pojawiła się informacja o akomodacyjnym podejściu do polityki pieniężnej, nastawionym na obserwację napływających z rynku danych. W odbiorze ekonomistów i traderów jest to gołębia zmiana, która przełożyła się na natychmiastowy spadek kursu dolara kanadyjskiego.

Kurs dolara kanadyjskiego traci z powodu braku zakładanych podwyżek i cięć prognoz PKB

Przed publikacją decyzji BoC dotyczącej stóp procentowych, kurs dolara kanadyjskiego wynosił około 1,344 USD. W momencie decyzji USD/CAD wzrastał do 1,3520 testując najwyższe poziomy od początku roku. Ostatecznie notowania spadały poniżej 1,3500 (stan na godzinę 16:10), gdzie najprawdopodobniej wyznaczony zostanie istotny poziom oporu. Warto zaznaczyć, ze środowy ruch jest najsilniejszą deprecjacją CAD wobec USD od ponad miesiąca.

Kurs dolara kanadyjskiego osłabiał się również w stosunku do złotówki testując najniższe poziomy od dwóch tygodni. Podobną reakcję obserwowano na EUR/CAD, gdzie notowania testowały poziomy powyżej 1,5110.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here