Naga MarketsKurs dolara kanadyjskiego może osunąć się do 60 centów - uważa ekonomistaOsoby interesujące się rynkiem walutowym i surowcowym z pewnością doskonale zdają sobie sprawę z istnienia silnej korelacji między notowaniach tzw. walut surowcowych i wybranych surowców. Jednym z często wskazywanych przykładów jest tutaj dolar kanadyjski, którego kurs bardzo często uzależniony jest od sytuacji na rynku ropy naftowej.

  • Dolar Kanadyjski przestał korelować z ropą naftową
  • Kurs dolara kanadyjskiego może osunąć się do 60 centów

Dolar kanadyjski odporny na spadek ropy naftowej

Do grona krajów, których waluty postrzegane są jako surowcowe, zaliczamy Australię, Nową Zelandię, Kanadę, Brazylię, Chile i Rosję. Każdy z tych krajów eksportuje bowiem znaczące ilości surowców w relacji do wielkości gospodarki, co sprawia, że kursy lokalnych walut są silnie uzależnione od cen tych surowców.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dolar kanadyjski (CAD) jest, a właściwie był silnie skorelowany z ceną ropy naftowej. Dotychczas cena kanadyjczyka poruszała się w kierunku zgodnym z notowaniami ropy. Tendencja ta została jednak w nienaturalny sposób zaburzona w minionym tygodniu, kiedy to notowania kontraktów terminowych na ropę WTI osunęły się o ponad 320% do -40 dolarów. W tym samym czasie kurs dolara kanadyjskiego utrzymywał się jednak na względnie stabilnym poziomie.

Stała korelację z ropą dostrzec można było natomiast wciąż na notowaniach meksykańskiego peso czy korony norweskiej, które odnotowały spadek odpowiednio o 5,1% i prawie 3%.

Bloomberg zwraca uwagę na kilka teorii argumentujących zanik korelacji między CAD a WTI. Zdaniem obserwatorów rynkowych inwestorzy wycenili nadwyżkę podaży i spadek popytu, podczas gdy inni spekulowali, że dalsze osłabienie będzie tylko kwestią czasu.

Shaun Osborne, główny strateg walutowy w Banku Nowej Szkocji uważa, że obecna sytuacja na loonie zależna jest przede wszystkim od gospodarczego wpływu koronawirusa a nie od sytuacji na rynku ropy. Jego zdaniem jest to symptom rynku, który prawie wyłącznie koncentruje się na sytuacji związanej z Covid-19.

Inni ekonomiści wskazują, że rynek walutowy rozumie, że szok popytowy jest tymczasowy, a kontrakt terminowy niekoniecznie odzwierciedla prawdziwe podstawy rynku ropy naftowej. Wskazują oni także, że silniejszą korelację między CAD a WTI dostrzec można na notowaniach kontraktów terminowych, których termin wykupu jest dłuższy.

Kurs dolara kanadyjskiego może osunąć się nawet do 60 centów

Simon Harvey z Monex Canada wskazuje, że wydobycie ropy w Kanadzie przynosi straty niezależnie od dalszych ruchów cen surowca. Spodziewa się on, że notowania pary walutowej USDCAD pozostaną w najbliższym czasie na stosunkowo stabilnym poziomie w przedziale od 1,40 do 1,42.

Ekonomista David Rosenberg spodziewa się natomiast gwałtownej deprecjacji dolara kanadyjskiego. W jego ocenie rating kredytowy Kanady ucierpi, gdy rząd federalny będzie zmuszony do udzielania większej pomocy firmom i gospodarstwom domowym.Wskazuje on także, że całkowite zadłużenie w gospodarce wynosi już bezprecedensowe 350% PKB.

W ocenie Rosenberga, dolar kanadyjski mógłby osunąć się nawet do 60 centów z nieco ponad 71 centów obecnie. Warto zwrócić uwagę, że gdyby projekcja ta się sprawdziła, dolar kanadyjski byłby w relacji do dolara amerykańskiego najsłabszy w historii.

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do analizy technicznej


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro może nadal rosnąć do złotego, uważa M. Przygórzewski (Walutomat.pl)
Następny artykułGetBack stosował nieuczciwe praktyki rynkowe przy sprzedaży obligacji – podaje UOKiK
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here