Naga MarketsFlaga Kanady na tle górskiego krajobrazuŚrodowa decyzja Banku Kanady dotycząca utrzymania stóp procentowych na niezmiennym poziomie 1,75% i przede wszystkim gołębia treść oświadczenia polityki pieniężnej zesłały notowania dolara kanadyjskiego (CAD) na półroczne minima. 6 grudnia przynosi kontynuację deprecjacji, wybicie poziomu 1,34 wobec kursu dolara amerykańskiego (USD) i test półtorarocznych minimów. Waluta Kanady ostatni raz tak nisko znajdowała się w czerwcu 2017 r.


Spadki cen ropy i inwestycji biznesowych ciążą Bankowi Kanady

Chociaż 1,75% w przypadku stóp procentowych Kanady jest najwyższym poziomem od dziesięciu lat, to instytucja wysłała wczoraj jasny sygnał, że nie zamierza robić nic w zakresie dalszej normalizacji polityki pieniężnej przez następne miesiące, argumentując decyzję załamaniem na rynku ropy oraz spowolnieniem inwestycji biznesowych.

„BoC zaznacza, że w czwartym kwartale dynamika wzrostu gospodarczego może być mniejsza niż w dotychczasowych okresach bieżącego roku dając rynkom jasno do zrozumienia, że przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy nie ma zamiaru podnosić stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych i będzie obserwować rozwój sytuacji z boku” – informował portal Comparic.pl w podsumowaniu decyzji Banku Kanady.

W trakcie czwartkowego handlu wyprzedaż CAD może być kontynuowana ze względu na posiedzenie OPEC oraz przemówienie gubernatora banku centralnego, Stephena Poloza. Jeżeli kartel paliwowy zaskoczy rynki i zapowie silne cięcia produkcji (powyżej 1,5 miliona baryłek dziennie) wtedy ropa powinna wyraźnie odbić umacniając jednocześnie dolara kanadyjskiego. Z drugiej strony nocne pogłoski napływające z Omanu sugerujące chęć niewielkiego cięcia były w stanie wywołać na tyle zauważalną reakcje rynku, że rzeczywista decyzja mogłaby wysłać CAD zdecydowanie niżej.

Co do samego wystąpienia Stephena Poloza (zaplanowane na 14:30) to analitycy również nie spodziewają się żadnych jastrzębich niespodzianek i gubernator raczej dołoży kilka niedźwiedzich cegiełek do ogólnego obrazu CAD.

Dolar kanadyjski najtańszy od 18 miesięcy

Niezależnie od tego jak czwartkowa sesja rozwinie się dla dolara kanadyjskiego, to w godzinach porannych CAD znajduje się powyżej 1,34 wybijając nowe maksima roczne i testując poziomy obserwowane ostatni raz 18 miesięcy temu. Analitycy faworyzują obecnie długie pozycje USD/CAD sugerując możliwe ruchy w kierunku 1,38:

usdcad 06.12.2018
Źródło: Tradingview.com

Ciekawie od strony technicznej prezentuje się również sytuacja na wykresie CAD/JPY. Notowania wybijają dolne ograniczenie rysowanego od marca kanału wzrostowego, 38,2% zniesienia trendu spadkowego, dołki październikowo-listopadowe, a kilka dni wcześniej pokonywały 200-okresową średnią ruchomą. Cena na razie zatrzymała się na 84,00 posiada jednak potencjał do testu 83,63 (minima z sierpnia), a następnie 83,00 oraz 82,00.

CADJPY 06.12.2018
Źródło: Tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here