Naga MarketsDolar kanadyjski (CAD) potocznie nazywany „loonie” był tradycyjnie postrzegany jako waluta skorelowana z towarami ze względu na ogromne zasoby naturalne kraju. Jednak biliony dolarów środków stymulacyjnych, wraz z obniżkami stóp procentowych ze strony Banku Kanady (BoC), Rezerwy Federalnej i innych banków centralnych, zmieniły tę zależność z towarów na rynek akcyjny. Para USD/CAD wzrasta w środę ponad 0,50% przebijając poziom 1,32.

  • BoC z większą swobodą w polityce w 2020 roku bez obaw o skutki walutowe
  • Wygrana Bidena w USA zwiększyłaby ryzyko dla rynku akcji i tym samym dolara CAD
  • Polityka Banku Kanady jest obecnie bardzo neutralnym czynnikiem

Kanada: ożywieniu na akcjach od końca marca towarzyszyła aprecjacja dolara kanadyjskiego

Roczna krocząca korelacja pary USD/CAD i światowych akcji jest silniejsza niż relacja tej pary z metalami bazowymi i ropą naftową, zauważają analitycy z Royal Bank of Canada. Oznacza to, że stratedzy być może będą musieli zmodyfikować swoje modele, aby lepiej odzwierciedlały globalny apetyt na ryzyko. Daje to również BoC większą swobodę w polityce bez obaw o skutki walutowe.

Inwestorzy patrzą na świat z punktu widzenia apetytu/awersji do ryzyka. Używają rynków akcji jako głównego wskaźnika nastrojów związanych z ryzykiem. Tak więc ogromnemu ożywieniu na akcjach od końca marca towarzyszyła aprecjacja CADa. Polityka BoC jest obecnie bardzo neutralnym czynnikiem – napisał w notatce bankowej George Davis, strateg w RBC.

Korelacja looniego z giełdami rozwiniętymi jest bliska najwyższych poziomów od lat, źródło: bloomberg

Korelacja looniego z indeksem MSCI World wynosi obecnie około 84%, w porównaniu z około 43% w lutym tego roku. W przypadku ropy poziom ten wynosi obecnie nieco poniżej 40%, w porównaniu z 53% w lutym. Z kolei relacja z dwuletnim spreadem swapowym Kanada-USA wynosi około 28%, po osiągnięciu 42% na początku tego roku, według danych RBC.

Spready swapowe odzwierciedlają malejące znaczenie stopy procentowej BoC. Na początku tego roku przed pandemią, stopy na poziomie 1,75% w Kanadzie były jednymi z najwyższych wśród rozwiniętych gospodarek, pomagając napędzać akcję cenową looniego. Jednak spadek stóp do poziomu 0,25% od marca zmieniły sytuację na rynkach. Tymczasem inwestorzy prognozują, że bank centralny ponownie pozostawi kurs stopy overnight na niezmienionym poziomie na konferencji w środę i przez cały następny rok, w miarę jak kanadyjska gospodarka powoli się odradza.

Polityka Stanów Zjednoczonych kluczowa dla dalszego losu looniego

W związku z tym, iż działania BoC i ceny towarów odgrywają mniejszą rolę, los dolara kanadyjskiego jest coraz bardziej związany z szerszym sentymentem do ryzyka. Wszystkie oczy są skierowane na Stany Zjednoczone, gdy przywódcy Białego Domu i Kongresu walczą o nową rundę bodźców fiskalnych, które mogą zwiększyć popyt na bardziej ryzykowne aktywa.

Jednocześnie badania opinii publicznej sugerują, że były wiceprezydent Joe Biden prawdopodobnie pokona prezydenta Donalda Trumpa w wyborach 3 listopada, a zdecydowana wygrana Demokratów może przechylić szalę w stronę większych wydatków rządowych.

Oczywiście, nowa korelacja CADa z rynkiem akcji ma drugą stronę medalu. Jeśli globalne ożywienie gospodarcze znów wyhamuje jego siła może w krótkim czasie zaniknąć.

Dolar kanadyjski silnie zależny od globalnego nastawienia do ryzyka

Technicznie rzecz biorąc, para USDCAD konsoliduje się przez prawie dwa miesiące po spadku z rekordowego poziomu 1,4668 do 1,30 pod koniec sierpnia. Kolejny spadek poniżej psychologicznego poziomu wsparcia na poziomie 1,30 sugerowałby, że para wydostaje się ze swojego zakresu ostatniej konsolidacji z dużym prawdopodobieństwem na przebicie tegorocznego minimum na poziomie 1,2957 wraz z pojawieniem się nowego trendu.

Można śmiało powiedzieć, że dolar kanadyjski jest obecnie zdany na łaskę globalnego nastawienia do ryzyka – podsumował Simon Harvey, analityk walutowy w Monex Canada.

Plus500
Kurs USDCAD na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDCAD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here