Naga MarketsIndeks DXY zwany też indeksem dolara amerykańskiego, który mierzy średnią wartość amerykańskiej waluty ważoną wymianą handlową w relacji do walut światowych spadł w ostatnim czasie o blisko 4 proc. Licząc natomiast od marca 2020 r., zasięg jego deprecjacji to już niemal 13 proc. Fakt ten sprawił, że jego notowania znalazły się na jednym z najniższych poziomów od lat. Mimo to, analitycy MUFG prognozują, że deprecjacja dolara amerykańskiego będzie w najbliższym czasie jeszcze kontynuowana.

Dolar na jednym z najniższych poziomów od 2014 r.

Spoglądając na notowania dolara amerykańskiego zauważymy, że jego kurs osunął się dziś poniżej 90.00, co jest najniższym poziomem od lutego br. i jednym z najniższych od grudnia 2014 r. Poniżej obecnej wartości kurs DXY był bowiem na przestrzeni ostatnich lat jedynie przez moment na początku 2018 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dolar jest przewartościowany

Analitycy Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie uważają, że dolar amerykański w dalszym ciągu jest przewartościowany, w związku z czym jego kurs będzie się dalej osłabiał, jeśli tylko amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) nie zareaguje na wyższą inflację konsumencką w USA i utrzyma stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera.

Eksperci dostrzegają, że jednymi z najbardziej niedowartościowanych są waluty norweska (NOK) i szwedzka (SEK), w związku z czym mają one największy potencjał do wzrostów w stosunku do USD. Najbardziej przewartościowane są z kolei waluty australijska (AUD) i nowozelandzka (NZD), co ogranicza zakres i dalszych wzrostów.

– Ogólnie rzecz biorąc, wyniki wspierają nasze fundamentalne poglądy makro, zgodnie z którymi nadal istnieje pole do dalszego umacniania się NOK i SEK oraz dalszego osłabiania się USD, podczas gdy rentowności w USA pozostają na mniej atrakcyjnych poziomach niż przed pandemią – wskazali analitycy MUFG.

Dostrzegają oni także, że na przestrzeni ostatnich 15. miesięcy doszło do bardzo dużych zmian na rynku walutowym. Ich długoterminowe modele wyceny parytetu siły nabywczej ujawniają, że w ciągu ostatniego roku doszło do kilku dramatycznych zmian w wycenie walut G10.

Według MUFG, największe zmiany zaobserwowano na walutach australijskiej i nowozelandzkiej. Model banku sugeruje, że dolar australijski jest obecnie przewartościowany o około 6 proc. po tym jak w zeszłym roku był niedowartościowany o 11 proc., podczas gdy dolar nowozelandzki jest obecnie przewartościowany o 12 proc. w porównaniu do niedowartościowania o 11 proc. w zeszłym roku.

invest

Powyższy wykres wskazuje, że najbliżej wartości godziwej jest dolar kanadyjski.

Japoński jen jest z kolei obecnie postrzegany jako niedowartościowany o 10 proc., a frank szwajcarski o 7 proc.

Po przeciwległej stronie tego zestawienia znajduje się natomiast korona norweska, która jest niedowartościowana o około 15 proc. i korona szwedzka, której kurs w dalszym ciagu zaniżony jest o 24 proc.

Model MUFG pokazuje, że euro jest niedowartościowane o około 13 proc., a funt szterling o 5 proc. poniżej szacowanej wartości godziwej.

Wyższa inflacja uderzy w USD

Eksperci wskazują, że niezwykle istotne będą w najbliższym czasie trendy inflacyjne. Wyższa inflacja w Stanach Zjednoczonych dodatkowo osłabiłaby wycenę dolara w stosunku do wartości godziwej.

– Jeśli, na przykład, inflacja w USA będzie o 1 proc. wyższa od inflacji w strefie euro przez pięć lat, modele powiedzą, że “wartość godziwa” EUR/USD powinna wzrosnąć o 5 proc. – zauważa Goldman Sachs dodając, że waluty mogą przeciwstawić się presji długoterminowej, ale jest to zależne od reakcji banku centralnego, który podniesie stopy procentowe i zwiększy realną rentowność.

W tym kontekście dolar będzie narażony na dalsze spadki, jeśli Fed nie zareaguje a wzrost cen konsumpcyjnych.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd projekt | notowania budimex | kruk akcje | jak kupić amerykańskie akcje | amica kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWycofanie płatności w BTC przez Teslę może okazać się dobre dla Bitcoina – Tom Lee
Następny artykułCena bitcoina spadnie do 29 000 USD. Momentum BTC wciąż wzrostowe
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here