Naga MarketsDolar i wycofanie byków. Kurs USD/CAD będzie pilnie śledzony zdaniem analityków MUFGDynamika ruchów wzrostowych na dolarze amerykańskim osłabiła się przed najważniejszym wydarzeniem tygodnia, jednak oczy wszystkich inwestorów nadal są pilnie wpatrzone w Rezerwę Federalną (Fed) i zaplanowane na wieczór podsumowanie dwudniowego posiedzenia banku centralnego. USD pozostaje stabilny po dwóch dniach spadków, a inwestorzy skupiają się również na CAD. Wszystko za sprawą publikacji raportu inflacyjnego o godzinie 14:30 czasu polskiego.

  • Dolarowe byki oddały część pola w tym tygodniu, a kurs USD odsunął się od kilkumiesięcznych szczytów
  • W długiej perspektywie USD powinien pozostać jednak silny, twierdzą analitycy MUFG
  • Sytuacja ciekawie wygląd na CAD: od początku roku jest bowiem najsilniejszą walutą G10, natomiast w samym lipcu plasuje się na szarym końcu
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara: przed posiedzeniem Fed siła byków osłabła

Dolar amerykański znajdował się w trendzie wzrostowym od ostatniego posiedzenia FOMC w czerwcu, ale impet ten słabnie, a DXY zniżkował wczoraj drugi dzień z rzędu, co z technicznego punktu widzenia jest niezwykle istotne. Indeks przełamał bowiem linię trendu wzrostowego biegnącą od dołka z 22 czerwca.W poniedziałek zwróciliśmy uwagę, że dane dotyczące pozycjonowania zgłoszone w piątek do ubiegłego wtorku wykazały największy implikowany zakup USD (w tym przypadku cięcie shortów) w okresie dwóch tygodni od 2013 r. Ta gwałtowna redukcja krótkich pozycji spowodowała, że kurs dolara nie jest już tak popularny wśród inwestorów. Redukcja z pewnością wprowadziła pewną równowagę na rynku, co otworzyło pole dla lepszych przepływów dwustronnych – komentuje Derek Halpenny z MUFG.

Osłabienie kursu dolara zbiegło się w czasie z pogorszeniem apetytu na ryzyko (risk-off), co jest godne uwagi i sugeruje, że kupowanie USD mogło stać się nadmiernie ekspansywne. Apetyt na ryzyko uległ jednak dziś dalszemu pogorszeniu, więc pomimo tych oznak słabnącego impetu dla dolara, ryzyko wzrostu będzie prawdopodobnie rosło.

Rynek akcji ucierpiał z powodu wytycznych Apple dotyczących przyszłego wzrostu sprzedaży i możliwych problemów z dostawami. Spadek (blisko -3% w handlu po godzinach) został powstrzymany przez silny wzrost sprzedaży za II kwartał. Jednak w przypadku Shanghai Composite wiadomość ta wzmocniła obecny negatywny sentyment.

– W ciągu czterech dni główny chiński indeks spadł o 6,4%, co jest największym spadkiem od roku. Wskaźnik chińskich akcji notowanych w USA wykazuje blisko 20% spadek w ciągu zaledwie trzech dni handlowych i blisko 50% spadek od czasu osiągnięcia rekordowego poziomu w lutym. Jeżeli wyprzedaż będzie kontynuowana, może to stanowić ryzyko dla szerszej sytuacji na rynku finansowym – dodaje analityk MUFG.

Indeks SCI notuje najsilniejszy czterodniowy spadek procentowy od lipca ub.r. Źródło: MUFG

Ryzyko związane z wariantem Delta będzie najprawdopodobniej głównym czynnikiem ryzyka spadkowego, na którym skupi się uwaga podczas wieczornego posiedzenia FOMC, ale rozwijająca się sytuacja w Chinach może również zostać poruszona w pytaniach i odpowiedziach podczas konferencji prasowej Jerome Powella.

Wielu przypomni sobie zawirowania finansowe w Chinach, które nastąpiły po decyzji chińskich władz o dewaluacji CNY w sierpniu 2015 r. Fed zacieśnił politykę pieniężną w grudniu 2015 r., ale utrzymujące się i pogarszające się problemy w Kraju Środka wymusiły drastyczne wycofanie się z zamiarów zacieśniania polityki pieniężnej, przekazane poprzez obniżenie profilu kropek (dot plot) na posiedzeniu w marcu 2016 r.

invest

Obecne zawirowania nie są na tyle duże, by uzasadniały dyskusję tego wieczoru, poza kilkoma zdawkowymi wzmiankami, ale Fed z pewnością utrzyma Chiny na celowniku, biorąc pod uwagę doświadczenia z lat 2015-16.

To również może Cię zainteresować:

Dolar kanadyjski: Dane CPI w centrum uwagi

Podobnie jak w większości krajów, dane inflacyjne (CPI) nabrały większego znaczenia. Najnowszy raport dotyczący dynamiki cen w trakcie środowej sesji o godzinie 14:30 opublikuje Kanada. Dolar kanadyjski jest najlepiej radzącą sobie walutą G10 w ujęciu rocznym, ale jest również drugą najgorzej radzącą sobie walutą w lipcu, co odzwierciedla słabe wyniki od czasu posiedzenia Banku Kanady w sprawie polityki monetarnej, które miało miejsce 14 lipca.

Od dnia posiedzenia do 19 lipca USD/CAD odbił się o 2,5%, ale ten ruch jest obecnie prawie całkowicie wymazany. BoC wskazał na większą tolerancję dla ryzyka inflacyjnego. W Raporcie Polityki Pieniężnej znalazło się przesłanie, że oszacowanie czasu zamknięcia luki produktowej może okazać się tym razem bardziej skomplikowane, a zatem może być uzasadniony dłuższy czas na potwierdzenie, że cel ten został osiągnięty.

Sprawdź notowania dolara amerykańskiego do kanadyjskiego (USDCAD) na wykresie w czasie rzeczywistym:

Źródło: Tradingview.com

– Choć jest to uzasadnienie dla nieco gorszych wyników CAD, perspektywy pozostają pozytywne, a cofanie się strat CAD może być kontynuowane. Oczywiście dzisiejsze posiedzenie FOMC jest ważne w ujęciu względnym, ale nadal zakładamy, że BoC będzie bardziej aktywny w usuwaniu luźnej polityki pieniężnej w 2022 roku – prognozuje Halpenny.

Silne odwrócenie ilości długich pozycji netto w dolarze kanadyjskim. Źródło: MUFG

Większy element niepewności wiąże się z dzisiejszymi danymi o CPI. Statistics Canada użyje w lipcowym wydaniu raportu nowych wag opartych na wzorcach konsumpcji z zeszłego roku, co spowoduje, że sektory dotknięte przez Covid-19 będą miały niższe wagi (jak linie lotnicze/transport), a sektory mniej dotknięte będą miały wyższe znaczenie (np. działalność gospodarstw domowych, czy wyposażenie wnętrz).

Konsensus jest taki, że nie powinno to mieć znaczącego wpływu na ogólny wskaźnik CPI, ale ryzyko niespodzianki jest wyższe niż zwykle. Kanada jest obecnie na wiodącej pozycji, jeśli chodzi o szczepienia.

– Nasz World in Data pokazuje Kanadę jako jeden z wiodących krajów na świecie z 56% w pełni zaszczepionych i kolejnymi 15% zaszczepionymi jedną dawką. Naszym zdaniem dane te prawdopodobnie pozwolą na utrzymanie lepszych wyników kanadyjskiej gospodarki w porównaniu z USA i resztą świata. Jeśli warunki globalne powrócą do poziomu reflacji, prawdopodobnie zobaczymy dalsze zyski CAD. Pozycjonowanie jest również korzystniejsze obecnie, po znacznej likwidacji długich pozycji w CAD, które mogły utrudniać zyski przed korektą w dół – podsumowuje analityk MUFG.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pekao akcje opinie | co znaczy blik | giełda mbank | gpw lpp | kurs kryptowalut wykres | livechat akcje prognozy | kurs akcji ciech |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here