Naga Markets

Dolar i obligacje silnie w górę. Reakcja rynku na minutki FOMCWczorajszy dzień przyniósł odbicie rentowności amerykańskich obligacji po tym, jak w protokole FOMC podkreślono, że Fed będzie musiał zrobić więcej, aby powstrzymać inflację. Dolar umocnił się a EUR/USD zszedł poniżej poziomu 1,02. Indeksy z Europy oraz USA odbiły, choć te drugie nieznacznie. Złoty pozostawał pod presją.

Minutki FOMC, dalsze podwyżki stóp bardzo prawdopodobne

W „minutkach” po posiedzeniu FOMC ujawniono, że urzędnicy widza możliwość kolejnej podwyżki stóp o 50 lub 75 punktów bazowych. W dokumencie podkreślono ryzyko zakotwiczenia na wysokim poziomie oczekiwań inflacyjnych jeśli Fed nie będzie w stanie utrzymać swojej wiarygodności w walce z wysoką dynamiką wzrostu cen. Wskazano również, że jeszcze bardziej restrykcyjne nastawienie banku może być właściwe. Uczestnicy uznali, że zacieśnienie polityki może na pewien czas spowolnić tempo wzrostu gospodarczego, ale uznali powrót inflacji do poziomu 2 proc. za kluczowy dla osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia w sposób trwały.Amerykańskie indeksy zyskały niewiele. Dow Jones zamknął się wyżej o 0,2 proc., SP500 oraz Nasdaq Composite o 0,4 proc. W Europie DAX zyskał 1,56 proc., CAC40 2,03 proc. a FTSE100 1,17 proc.

Indeks dolarowy wzrósł o kolejne 0,5 proc. i osiągnął poziom 107,10 a główna para walutowa spadła o 80 pkt. schodząc do poziomu 1,0180. GBP/USD osiągnął dwuletni dołek na poziomie 1,1875.

Rentowność amerykańskich papierów skarbowych gwałtownie odbiła. 2 – letnie obligacje wzrosły o 18 pb do 3,00 proc. a 10-latki do 2,93. Nastąpiło chwilowe odwrócenie krzywej dochodowości.

Ropa WTI potaniała o 1 proc. i spadła do poziomu 98,50 USD a złoto wczoraj było najtańsze od października 2021 i w pewnym momencie kosztowało ok. 1732 USD za uncję trojańską.

Z danych makro poznaliśmy ISM dla usług w USA. Odczyt był przyzwoity na poziomie 55,3 pkt., poprzednio wyniósł 55,9 pkt. Wynik okazał się lepszy od prognoz (54 pkt.).
Sondaż JOLTS wskazał 11,3 mln otwartych miejsc pracy. Liczba zwolnień nie zmieniła się i wyniosła 1,4 mln. Z danych wynika, że 4,3 mln osób zrezygnowało z pracy. Wskaźnik odejść z pracy spadł nieznacznie do 2,8% po utrzymaniu się na poziomie 2,9% w poprzednich trzech miesiącach. To nadal wynik wyższy niż notowany przed pandemią (2,4 proc. w grudniu 2019 r.). Dziś poznamy raport ADP oraz cotygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Złoty pozostawał wczoraj pod dalszą presją. Wizja kryzysu energetycznego w Europie powoduje, że waluty naszego regionu są w odwrocie. EUR/PLN zahaczył 0 poziom 4,8 a USD/PLN ustanowił szczyt na 4,72.

NED

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania budimex | pkn orlen akcje | średni kurs dolara australijskiego nbp | blik co to jest | indeks s&p 500 | cdr akcje kupno | kurs akcji neuca |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here