Naga Markets

Kurs dolara i jena wzrasta w wyniku rosnących obaw na świecieJen japoński (JPY) umacnia się w piątek, podczas gdy dolar jest na dobrej drodze do najlepszego tygodnia od miesiąca. Rosnący popyt na bezpieczne przystanie wśród inwestorów wynika z powrotu obaw o kolejny lock-down w tle pandemii i zahamowania postępów w amerykańskiej stymulacji dot. czwartego pakietu fiskalnego. Nie pomaga również patowa sytuacja ws. negocjacji między Wielką Brytanią, a UE. Indeks dolara (DXY) niweluje zeszłotygodniowy spadek oscylując nieco poniżej poziomu 94,00.

  • Londyn zostaje objęty ostrzejszą blokadą. Godzina policyjna w Paryżu
  • Ożywienie w USA stale traci na sile, a plany stymulacyjne grzęzną w trójstronnych negocjacjach
  • UE wzywa Wielką Brytanię do pójścia na kompromis. Johnson zamierza przedstawić swoje stanowisko w piątek

Dolar i ponownie atrakcyjny. Tracą waluty ryzyka AUD, NZD i NOK

Gdy w Europie i Wielkiej Brytanii wprowadzono nowe ograniczenia, światowa waluta rezerwowa wzrosła do dwutygodniowego maksimum na poziomie 93,910 wobec koszyka walut. Indeks utrzymuje się tuż pod szczytem z sesji azjatyckiej. Bezpieczny jen również zyskuje w tym tygodniu, a para USD/JPY notowana jest w okolicach 105,30.Londyn zostaje objęty ostrzejszą blokadą, co wraz z godziną policyjną w Paryżu powoduje, że w dwóch największych europejskich miastach obowiązują coraz wyraźniejsze ograniczenia nałożone przez państwo.

Tymczasem ożywienie w USA stale traci na sile, a plany stymulacyjne grzęzną w trójstronnych negocjacjach między Białym Domem, Senackimi Republikanami i Demokratami Izby Reprezentantów.

Rynki obawiają się spowolnienia działalności w miarę wzrostu liczby nowych przypadków. Pogorszenie jest widoczne w całej Europie, co stanowi poważny cios dla tempa ożywienia i wzmacnia ryzyko deflacji – napisali analitycy z ANZ Susan Kilsby i David Croy w notatce.

Waluty wrażliwe na ryzyko ucierpiały najbardziej, z dolarem australijskim AUD, kiwi NZD i koroną norweską NOK na czele. Korona odnotowuje w tym tygodniu 2,5% stratę, podczas gdy australijska waluta straciła 2,3%.

Funt był również mocno sprzedawany w czwartek w związku z obawami o przeszkody powstrzymujące Unię Europejską i Wielką Brytanię przed zawarciem umowy handlowej w sprawie Brexitu. W tym tygodniu stracił 1,1%, a w piątek konsoliduje na poziomie 1,29 USD.

UE wzywa Wielką Brytanię do pójścia na kompromis lub przygotowania się na zakłócenia w handlu na mniej niż 80 dni do końca okresu przejściowego. Brytyjski premier Boris Johnson zamierza odpowiedzieć i przedstawić swoje stanowisko w piątek.

XTB
Plus500

Dolar wraca do łask inwestorów po dwóch tygodniach wyprzedaży

Indeks dolara amerykańskiego (DXY) wzrasta w mijającym tygodniu za sprawą udanej sesji we wtorek oraz czwartek, co pozwoliło zniwelować cały zeszłotygodniowy spadek. Tym samym kurs ponownie znalazł się w okolicach poziomu 94,0 od którego brakuje niewiele do ważnego oporu 94,65. Jego przebicie oznaczałoby powrót do trendu wzrostowego z celem na psychologiczny poziom 100. Z drugiej strony dopóki kurs pozostaje poniżej tego poziomu presja sprzedających powinna dominować, a w efekcie główna wzrostowa linia trendu może zostać ponownie przetestowana.

Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here