Spadek kursu dolara amerykańskiego będzie kontynuowany, co powinno sprzyjać wzrostowi inflacji w USA, zdaniem ekonomistów z Charles Schwab. Z kolei według analityków MUFG Banku, globalny wzrost ryzyka powinien wspierać waluty G10 i rynki wschodzące o wysokim współczynniku beta kosztem jena i dolara.
- W ujęciu rok do roku inflacja w USA prawdopodobnie będzie wyższa
- Dolar rósł przez około 10 lat, aż do zeszłej wiosny, kiedy Fed przeszedł na gołębie stanowisko
- Pozytywne perspektywy dla gospodarki światowej będą nadal napędzać nastroje inwestorów
USD: wartość dolara będzie dalej spadać – Charles Schwab
– Spodziewamy się wzrostu inflacji w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ale prawdopodobnie będzie on krótkotrwały. W ujęciu rok do roku inflacja prawdopodobnie będzie wyższa. Jednak utrzymanie inflacji w sposób trwały powyżej celu Fed na poziomie 2% prawdopodobnie zajmie kolejny rok lub dwa, biorąc pod uwagę dużą lukę popytową – napisano w raporcie.
Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli spojrzeć kilka lat w przyszłość, argumenty za wzrostem inflacji stają się coraz silniejsze. Luźne stanowisko Fed w zakresie polityki pieniężnej – w połączeniu z perspektywą kolejnej rundy pomocy fiskalnej w wysokości około 1 biliona dolarów, która pobudzi popyt oraz odbicie w gospodarce – może położyć podwaliny pod wyższą średnią inflację niż odnotowano przez ostatnią dekadę.
– Dolar rósł przez około 10 lat, aż do zeszłej wiosny, kiedy Fed przeszedł na bardzo gołębie stanowisko. Spodziewamy się, że w wyniku spadku realnych stóp procentowych w USA i rosnących deficytów zewnętrznych, które trzeba sfinansować kapitałem zagranicznym, „greenback” będzie nadal spadał. Słabsza waluta powinna w pewnym stopniu wspierać wyższy wzrost i inflację w USA – dodano.
Kurs dolara: wzrost globalnego ryzyka osłabi USD – MUFG
Pozytywne perspektywy dla gospodarki światowej będą nadal napędzać nastroje inwestorów. Zdaniem ekonomistów MUFG Banku, wzrost ryzyka powinien sprzyjać walutom G10 kosztem słabszego jena i dolara.
– W utrzymaniu optymizmu wśród inwestorów pomaga nadzieja na stopniowe znoszenie ograniczeń. Przy wyższych rentownościach w Stanach Zjednoczonych, impuls związany z ryzykiem może sprzyjać walutom G10 o wysokim współczynniku beta w stosunku do jena, waluty, która jak dotąd radziła sobie wyjątkowo słabo. Tło jest również korzystne dla rynków wschodzących w stosunku do dolara amerykańskiego – podkreślono w raporcie.
– Zakładając, że nominalny ruch rentowności w USA jest względnie ograniczony, pozytywna globalna dynamika na rynkach akcji oraz wyższe ceny ropy naftowej i surowców powinny odgrywać ważniejszą rolę we wspieraniu walut rynków wschodzących – podsumowano.

Zobacz również:
- Dolar w dół podczas święta USA. Kurs funta (GBP/USD) i euro (EUR/USD)
- Dolar w dół w Dzień Prezydenta. Wall Street bez handlu w poniedziałek przez święto