Naga MarketsNa początku tygodnia awersja do ryzyka mocno uderza po tym, jak w niedzielę prezydent USA Trump zagroził zaostrzeniem polityki celnej wobec Chin. JPY i USD są najsilniejsze, tracą AUD i inne waluty surowcowe. Indeks w Szanghaju dołuje ponad 6 proc. Silnie traci ropa naftowa.

  • W niedzielę prezydent USA Donald Trump w dwóch zaskakujących tweedach zasugerował podwyższenie ceł z 10 proc. do 25 proc. na chińskie towary warte 200 mld USD, a cła na warte 325 mld USD obecnie nieopodatkowane towary „wkrótce” mogą być dodatkowo nałożone.
  • W odpowiedzi Chiny rozważają odwołanie przyjazdu do USA w tym tygodniu na kolejną turę negocjacji.
  • Jest to dramatyczny zwrot wydarzeń, kiedy rynki spodziewały się dalszych postępów w rozmowach i ostatecznego podpisania umowy handlowej.
  • Rynki odpowiedziały jednoznacznym skokiem awersji do ryzyka. Wśród walut G10 zyskują bezpieczne przystanie: JPY, USD i CHF. Tracą waluty surowcowe na czele z AUD. Chiński juan traci 0,9 proc. do dolara (na rynku off-shore’owym).
Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop
  • Rynek akcji w Chinach odpowiedział silną przeceną. Shanghai Composite traci 6,1 proc. Hang Seng spada o 3,2 proc. Rynek w Tokio jest zamknięty z powodu święta, ale na rynku terminowym kontrakty na Nikkei225 spadają o ponad 2 proc. Futures na S&P500 traci 1,9 proc.
  • Ryzyko zaognienia wojen handlowych pociągnęło w dół ceny ropy naftowej. WTI traci dziś 2,3 proc. do 60,5 USD/b. Odbija bezpieczne złoto o 0,2 proc. do 1281,4 USD/oz.
  • Na polu danych pozytywnie odznaczył się Caixin PMI dla chińskiego sektora usługowego, który w kwietniu wyniósł 54,5 wobec oczekiwanych 54,2 i 54,4 przed miesiącem.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here