Naga Marketsbanknot dolara wewnątrz grafiki świnki skarbonkiZdaniem Marka Rogalskiego, głównego analityka DM BOŚ, rząd Stanów Zjednoczonych wytoczył duże działa w kwestii negocjacji ugody handlowej z Chinami, te mogą okazać się jednak głównie straszakami. Chociaż w pierwszej chwili po opublikowaniu przez Donalda Trumpa niepokojących tweetów na rynku widać było chwilowe załamanie, to sytuacja bardzo szybko powróciła do normy. Czyżby rynki bagatelizowały problem wojny handlowej, a może doskonale wiedzą, że administracja USA jedynie straszy?


S&P 500 rośnie, kurs dolara spada, a chiński juan odrabia straty

W poniedziałkowy ranek kontrakty futures na S&P 500 traciły niemal 2%, chińskie indeksy giełdowe osuwały się o 6%, a indeks strachu (VIX) wzrastał o 14%, notując najsilniejsze jednosesyjne umocnienie w tym roku. Zanim dobiegło jednak do końca sesji niemal połowa silnych ruchów została zniesiona. VIX co prawda nadal utrzymuje się najwyżej od półtora miesiąca (podobnie jak kurs dolara do juana), rozbieżności nie są już jednak takie duże. Część strat pokonał również indeks S&P 500, który pomimo niskiego zamknięcia, ostatecznie kończył dzień na plusie (tracąc do sesji piątkowej około 0,4%).

Zdaniem Marka Rogalskie pokazuje to, że pierwsza reakcja rynków wynikała z zaskoczenia nagłą zmianą podejścia do negocjacji w sprawie ugody handlowej. Gdy pierwszy szok jednak minął, rynki zaczęły szukać wytłumaczenia dla zaistniałych ruchów, znosząc część pierwszych impulsów:

„Amerykanie strzelają z dużej armaty, jak dla mnie obecna sytuacja może być pretekstem do popsucia nastrojów na rynkach światowych. Rynki powinny się obawiać słów Donalda Trumpa, jednak jak na razie reakcja wydaje się być relatywnie umiarkowana, pomimo zaskoczenia. Nikt nie spodziewał się tak naprawdę, że relacje odwrócą się w drugą stronę. Na rynku pojawił się szok, niedowierzanie, a następnie próba budowania scenariusza o pozytywne domysły i dobrą kondycję gospodarki USA oraz Chin” – komentował dla Comparic24.tv główny analityk Domu Maklerskiego BOŚ.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDolar, funt i euro reagują na wojnę handlową. Trump wywraca Forex do góry nogami
Następny artykułCena ropy wkrótce po 60 dolarów. Co z ceną złota, srebra i ropy?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here