Dolar i funt rosną w poniedziałek. Kurs franka (CHF/PLN) i euro niemal w miejscu, 25 styczniaKurs złotego pozostaje stabilny w poniedziałek, 25 stycznia 2021 roku, w odpowiedzi na interwencje walutowego Narodowego Banku Polskiego (NBP), które mocno stłumiły zmienność PLN. W efekcie kurs euro (EUR/PLN) zatrzymał się na 4,54 zł, dolar (USD/PLN) porusza się pod oporem 3,75 zł, funt (GBP/PLN) przykleił się do wsparcia 5,10 zł, a frank (CHF/PLN) do 4,20 zł.

Finax
  • Kursy walut w poniedziałek prezentują się następująco: euro kosztuje 4,5408 zł, dolar 3,7371 zł, frank 4,2119 zł i funt 5,1107 zł
  • Za umocnieniem złotego cały czas przemawia szansa mocniejszego odbicia gospodarki po pandemii, uważa Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl
  • W tym tygodniu inwestorzy będą patrzyli na dolara amerykańskiego w obliczu posiedzenia FOMC, komitetu amerykańskiego banku centralnego

Kurs dolara nieznacznie w górę. USD/PLN nadal pod oporem

Polski złoty pozostaje niezwykle stabilny na początku nowego tygodnia, kontynuując uspokojenie obserwowane w miniony piątek. Najsilniej do złotówki 25 stycznia zyskuje kurs dolara, który rośnie o ponad 0,15%, utrzymując się jednak cały czas poniżej poziomu 3,74-3,75 zł. Od strony technicznej niewiele tak naprawdę ulega zmianie, a główną strefą oporu pozostaje poziom 3,75 zł, który oprócz chwilowego wyłamania w pierwszej części stycznia, pełni od niemal dwóch miesięcy rolę ważnej blokady zatrzymującej dalsze wzrosty pary walutowej USD/PLN.

Tak długo jak dolar utrzymuje się poniżej tego poziomu, można wykluczyć próby zejścia między innymi w kierunku poziomu 3,70 zł. Mocniejsza usunięcia w tym momencie wydają się mało prawdopodobne, szczególnie gdy Narodowy Bank Polski mówi o chęci prowadzenia interwencji na rynku walutowym.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta korzysta ze wsparcia. Czy GBP/PLN utrzyma 5,10 zł?

Do polskiej złotówki zyskiwać w poniedziałek próbuje również kurs funta szterlinga, który w momencie publikacji artykułu utrzymuje się nad poziomem 5,11 zł i rośnie o około 0,14%. W tej chwili istotnym poziomem dla GBP/PLN jest wsparcie na wysokości 5,10 zł i tak długo jak para walutowa utrzymuje się powyżej, tak długo istnieje ryzyko dalszych wzrostów i powrotu między innymi do poziomów z października, kiedy za jednego funta płacono prawie 5,15 zł.

Możliwe ryzyko interwencji walutowych banku centralnego powoduje, że analitycy uważają jednak, że polski złoty pozostanie stabilny na obecnych poziomach do wszystkich czterech głównych walut.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka marginalnie w dół, CHF/PLN jednak nad 4,20 zł

W związku z powrotem na rynek apetytu na ryzyko w nowym tygodniu i w związku z umocnieniem rynków giełdowych część zysków oddaje kurs franka szwajcarskiego, który uważany jest tradycyjnie za bezpieczną przystań inwestycyjną.

Spadki w stosunku do polskiego złotego są jednak marginalne, a para walutowa CHF/PLN osuwa się o 0,05% i za jednego franka płaci się dzisiaj 4,21 zł. Od zeszłego tygodnia na wykresie franka widać wyhamowanie zmienności i sytuacja taka może utrzymywać się na przestrzeni kolejnych tygodni.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro w miejscu, EUR/PLN przyklejony do 4,54 zł

Kurs euro również pozostaje bardzo stabilny trzymając się poziomu 4,54 zł, a para walutowa EUR/PLN cały czas porusza się poniżej oporu 4,55 zł, które wyznacza górną granicę konsolidacji aktywnej praktycznie przez cały miesiąc. Jej dolne ograniczenie to poziom 4,50 zł, jednak w obliczu ryzyka interwencji walutowych banku centralnego ciężko spodziewać się, że notowania europejskiej waluty będą w najbliższym czasie ponownie spadały w tym kierunku.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy funta | dax notowanie | kursy walut w czasie rzeczywistym | gpw lotos | indeks nasdaq |

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here