Naga Marketskurs złotego PLNPod koniec zeszłego roku Narodowy Bank Polski (NBP) za pomocą interwencji walutowych wrzucił na rynek aż 26 mld złotych. Jak wynika z szacunków ekonomistów, dzięki interwencjom walutowym w ubiegłym roku wygenerował wpłaty do budżetu rzędu nawet 8-10 mld zł. Czemu miały służyć ostatnie działania banku centralnego oraz jaka jest rzeczywista wartość złotówki w porównaniu z głównymi konkurentami?

  • Złoty w ubiegłym roku umocnił się do dolara o 1,6 proc., a osłabł względem euro i franka szwajcarskiego o ponad 7 proc.
  • Celem interwencji może być chęć wykazania przez NBP zysku księgowego wynikającego z wyższej wyceny rezerw
  • Frank powinien kosztować 3,60 zł, euro 4,43 zł, funt aż 6,43 zł, a dolar 4,36 zł

Kurs złotego (PLN): NPB nadwyręży zaufanie do kursu?

NBP, Narodowy Bank Polski i kursy walutZa pośrednictwem interwencji NBP wydał aż 26 mld złotych w 2020 r. kupując waluty obce, by celowo osłabić naszą rodzimą walutę. Złoty w ubiegłym roku umocnił się do dolara o 1,6 proc., a osłabł względem euro i franka szwajcarskiego o ponad 7 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem głównego analityka walutowego DM BOŚ Marka Rogalskiego celem interwencji może być chęć wykazania przez NBP zysku księgowego wynikającego z wyższej wyceny rezerw. Zgodnie z obowiązującym prawem niemal cały zysk NBP jest następnie transferowany do budżetu.

W ostatnich miesiącach przewinęło się wiele wypowiedzi członków RPP sugerujących, iż złoty jest zbyt silny oraz nie wykluczona jest obniżka stóp w tym roku, jeśli ożywienie nie okaże się wystarczająco solidne. Jednak wadą ostatnich interwencji jest możliwe nadwyrężenie zaufania do kursu, co może negatywnie wpłynąć na decyzje o inwestycjach w Polsce.

NBP wielokrotnie sygnalizował swoją preferencję dla słabszego złotego, by wspomóc odbudowę gospodarki po pandemii. Mimo to jesteśmy zaskoczeni, że NBP zaszedł tak daleko i dokonał bezpośredniej interwencji, by osłabić złotego – napisano w raporcie Goldman Sachs.

SNB: polski złoty przewartościowany względem dolara i funta, a zbyt tani do euro, franka

Narodowy Bank Szwajcarii wyliczył siłę relatywną walut do franka. Uwzględnił informacje o zmianie cen konsumpcyjnych, handlu towarami i usługami, w tym metalami szlachetnymi, przepływy eksportowe i importowe oraz tzw. efekty trzeciego rynku, czyli handlu z krajami trzecimi

  • CHF/PLN: Według szacunków Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) na koniec 2020 roku polski złoty był niedowartościowany w stosunku do franka aż o 17,1 proc. W porównaniu do rzeczywistego kursu 4,22 zł, zgodnie z wyliczeniami powinien wynosić zaledwie 3,60 zł.
  • EUR/PLN: Z kolei względem euro złotówka jest niedowartościowana o zaledwie 2,9 proc. Biorąc pod uwagę fundamentalne wskazania zamiast kursu 4,56 zł w dniu 31 grudnia, notowania powinny oscylować w okolicach 4,43 zł, co daje pole do spadku o 13 groszy.
  • GBP/PLN: W związku z wieloletnią niepewnością wokół Brexitu, funt ma być niedowartościowany aż o 47,4 proc. względem franka. To oznacza, iż złoty jest aż o 25,9 proc. więcej wart w stosunku do funta niż jego rzeczywista wycena. Zgodnie z tym kurs powinien wynosić aż 6,43 zł zamiast 5,11 zł, który odnotowano 31 grudnia. Jeśli rynek wyceniłby wartość fundamentalną kurs GBP/PLN znalazłby się na najwyższym poziomie od 2003 roku.
  • USD/PLN: Tymczasem względem dolara złoty jest według podobnych wyliczeń przewartościowany o 16,9 proc., a zamiast 3,73 zł za 1 dol. powinno być 4,36 zł.
fpmarkets

Kurs złotego (PLN) zyskuje we wtorek na Forex

Notowania par walutowych USD/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN oraz CHF/PLN spadają w trakcie wtorkowej sesji. Dolara oddala się od tegorocznego szczytu 3,77 zł spadając już ponad 3 grosze. Podobnie zachowuje się funt, który ponownie znalazł się poniżej poziomu 5,10 zł. Z kolei euro i frank charakteryzują się niską zmiennością i oscylują kolejno na poziomach 4,53 zł oraz 4,21 zł.

Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN oraz CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN oraz CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kryptowaluty | kurs euro on line | giełda nasdaq | co to jest płatność blik | kurs usd on line | lotos kurs akcji |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here