Naga MarketsDolar i 3. dzień aukcji obligacyjnych w USA. Kurs euro (EUR/USD) na celowniku inwestorówFrancesco Pesole piastujący rolę analityka walutowego w ING uważa, że na czwartkowym posiedzeniu EBC zwiększenie wielkości programu pandemicznego skupu aktywów PEPP jest mało prawdopodobne i tak długo, jak pozostanie bez zmian kurs euro powinien wykazać się wzmożoną stabilnością. Bank oczekuje jednak korekty spadkowej prognozy wzrosty PKB oraz wzrostowej korekty prognoz inflacyjnych.

  • Kurs EUR/USD skupia w czwartek uwagę inwestorów, a para walutowa odbija w kierunku 1,1969 dol. rosnąc trzeci dzień z rzędu
  • Kurs euro zyskuje także do złotówki, utrzymując się cały czas nad pułapem 4,57 zł

Kurs dolara: Czy rynek obligacji przetrwa kolejną aukcję?

Wczoraj obligacje skarbowe przetrwały zarówno mało zachęcającą aukcję 10-letnich papierów (na której popyt był słabszy od oczekiwań), jak i publikację danych o inflacji w USA, które nie przekroczyły konsensusu prognoz. Dziś w centrum uwagi znajdzie się aukcja 30-letnich obligacji skarbowych o wartości 24 mld USD, która ma być kolejnym kluczowym wydarzeniem ryzyka dla nadszarpniętego rynku obligacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Biorąc pod uwagę centralne znaczenie rentowności obligacji skarbowych w obecnej narracji rynkowej, aukcja powinna być kluczowym czynnikiem kształtującym apetyt na ryzyko: kolejna powstrzymana reakcja rentowności (nawet w przypadku nieco słabszej aukcji) może pozostawić więcej miejsca na stabilizację ryzyka i nadal sprzyjać walutom procyklicznym, utrzymując kurs dolara pod presją.

Poza tym kalendarz w USA nie jest szczególnie napięty, jedynie cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych mogą mieć pewien wpływ na rynek – konsensus zakłada spadek do 725 tys.

Kurs euro: EBC nie powinien być wydarzeniem obarczonym ryzykiem

W przeciwieństwie do ostatnich posiedzeń, euro nie będzie w centrum dyskusji podczas dzisiejszego komunikatu EBC, gdyż waluta ta osłabiła się zarówno w stosunku do USD, jak i w ujęciu ważonym handlowo. W centrum uwagi znajdą się natomiast ewentualne działania mające na celu przeciwdziałanie ostatniemu wzrostowi rentowności obligacji.

– Uważamy, że zwiększenie skali PEPP jest mało prawdopodobne, a ewentualne działania w tym zakresie mogą polegać jedynie na skoncentrowaniu zakupów obligacji. Dopóki jednak wielkość PEPP pozostanie niezmieniona wątpimy, by miało to duży wpływ na euro. Nawiasem mówiąc, spodziewamy się korekty w dół prognoz wzrostu na 2021 i w górę prognoz inflacji na 2021 i 2022, co nie powinno być zaskoczeniem dla inwestorów – komentuje Francesco Pesole.

ING nie zakłada, że komunikat EBC będzie miał istotny wpływ na EUR/USD, w którym nadal powinna utrzymywać się dominacja czynników związanych z USD (globalny apetyt na ryzyko, dynamika rentowności papierów skarbowych) nad czynnikami związanymi z EUR.

– Szacujemy, że krótkoterminowe niedowartościowanie pary walutowej wynosi około 2%, co sugeruje przyzwoitą przestrzeń do odbicia – dodaje Pesole.

Notowania EUR/GBP blisko technicznego wsparcia

Bardzo spokojny kalendarz danych w Wielkiej Brytanii sprawia, że GBP pozostaje bez wyraźnego katalizatora do wzrostów.

Kabel jest w dużej mierze napędzany przez stronę dolarową, podczas gdy EUR/GBP znajduje pewne wsparcie w okolicach poziomu 0,8550, który znajduje się blisko lutowych minimów 0,8541.

CAD: Oczekiwania BoC dotyczące zawężania polityki mogą pomóc walucie

– Wczorajsze niezmienione stanowisko banku centralnego nie było zaskoczeniem, biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność gospodarczą i niestabilny rynek obligacji. Niemniej jednak, po opublikowaniu nowych prognoz na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia, bank może po raz drugi zmniejszyć skalę programu skupu obligacji – tłumaczy ING.

Rynki mogą zacząć wyceniać ten ruch w nadchodzących tygodniach, co w parze z rosnącymi cenami ropy powinno pomóc w ustanowieniu silnego wsparcia dla CAD.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin era | dji index | opinie maxitrade | pkn orlen notowania | mercator medical kurs akcji |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNifty Gateway: Platforma NFT bliźniaków Winklevoss może być warta 1,2 mld dol.
Następny artykułEcho sprzedało Biura przy Willi – część Browarów W-wskich – za ok. 86,7 mln euro
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here