Francesco Pesole piastujący rolę analityka walutowego w ING uważa, że na czwartkowym posiedzeniu EBC zwiększenie wielkości programu pandemicznego skupu aktywów PEPP jest mało prawdopodobne i tak długo, jak pozostanie bez zmian kurs euro powinien wykazać się wzmożoną stabilnością. Bank oczekuje jednak korekty spadkowej prognozy wzrosty PKB oraz wzrostowej korekty prognoz inflacyjnych.
- Kurs EUR/USD skupia w czwartek uwagę inwestorów, a para walutowa odbija w kierunku 1,1969 dol. rosnąc trzeci dzień z rzędu
- Kurs euro zyskuje także do złotówki, utrzymując się cały czas nad pułapem 4,57 zł
Kurs dolara: Czy rynek obligacji przetrwa kolejną aukcję?
Wczoraj obligacje skarbowe przetrwały zarówno mało zachęcającą aukcję 10-letnich papierów (na której popyt był słabszy od oczekiwań), jak i publikację danych o inflacji w USA, które nie przekroczyły konsensusu prognoz. Dziś w centrum uwagi znajdzie się aukcja 30-letnich obligacji skarbowych o wartości 24 mld USD, która ma być kolejnym kluczowym wydarzeniem ryzyka dla nadszarpniętego rynku obligacji.
Biorąc pod uwagę centralne znaczenie rentowności obligacji skarbowych w obecnej narracji rynkowej, aukcja powinna być kluczowym czynnikiem kształtującym apetyt na ryzyko: kolejna powstrzymana reakcja rentowności (nawet w przypadku nieco słabszej aukcji) może pozostawić więcej miejsca na stabilizację ryzyka i nadal sprzyjać walutom procyklicznym, utrzymując kurs dolara pod presją.
Poza tym kalendarz w USA nie jest szczególnie napięty, jedynie cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych mogą mieć pewien wpływ na rynek – konsensus zakłada spadek do 725 tys.
Kurs euro: EBC nie powinien być wydarzeniem obarczonym ryzykiem
W przeciwieństwie do ostatnich posiedzeń, euro nie będzie w centrum dyskusji podczas dzisiejszego komunikatu EBC, gdyż waluta ta osłabiła się zarówno w stosunku do USD, jak i w ujęciu ważonym handlowo. W centrum uwagi znajdą się natomiast ewentualne działania mające na celu przeciwdziałanie ostatniemu wzrostowi rentowności obligacji.
– Uważamy, że zwiększenie skali PEPP jest mało prawdopodobne, a ewentualne działania w tym zakresie mogą polegać jedynie na skoncentrowaniu zakupów obligacji. Dopóki jednak wielkość PEPP pozostanie niezmieniona wątpimy, by miało to duży wpływ na euro. Nawiasem mówiąc, spodziewamy się korekty w dół prognoz wzrostu na 2021 i w górę prognoz inflacji na 2021 i 2022, co nie powinno być zaskoczeniem dla inwestorów – komentuje Francesco Pesole.
ING nie zakłada, że komunikat EBC będzie miał istotny wpływ na EUR/USD, w którym nadal powinna utrzymywać się dominacja czynników związanych z USD (globalny apetyt na ryzyko, dynamika rentowności papierów skarbowych) nad czynnikami związanymi z EUR.
– Szacujemy, że krótkoterminowe niedowartościowanie pary walutowej wynosi około 2%, co sugeruje przyzwoitą przestrzeń do odbicia – dodaje Pesole.
Notowania EUR/GBP blisko technicznego wsparcia
Bardzo spokojny kalendarz danych w Wielkiej Brytanii sprawia, że GBP pozostaje bez wyraźnego katalizatora do wzrostów.
Kabel jest w dużej mierze napędzany przez stronę dolarową, podczas gdy EUR/GBP znajduje pewne wsparcie w okolicach poziomu 0,8550, który znajduje się blisko lutowych minimów 0,8541.
CAD: Oczekiwania BoC dotyczące zawężania polityki mogą pomóc walucie
– Wczorajsze niezmienione stanowisko banku centralnego nie było zaskoczeniem, biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność gospodarczą i niestabilny rynek obligacji. Niemniej jednak, po opublikowaniu nowych prognoz na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia, bank może po raz drugi zmniejszyć skalę programu skupu obligacji – tłumaczy ING.
Rynki mogą zacząć wyceniać ten ruch w nadchodzących tygodniach, co w parze z rosnącymi cenami ropy powinno pomóc w ustanowieniu silnego wsparcia dla CAD.
Autor poleca również:
- Nifty Gateway: Platforma NFT bliźniaków Winklevoss może być warta 1,2 mld dol.
- 30% inwestorów uważa, że bitcoin to „łódź”, która „już odpłynęła”
- Złoto wybija w górę z 9-miesięcznych minimów. Czy to początek zmiany trendu?