Naga MarketsDolar hamuje wzrosty na miesięcznych szczytach. Kurs franka i jena zyskują w ramach bezpiecznej przystaniZnaczenie zawarcia jakiejś formy umowy zostało zilustrowane dziś rano przez najnowsze chińskie dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za październik, które okazały się znacznie gorsze niż oczekiwano. Po lekkim ożywieniu we wrześniu, zjawisko to jest dość niepokojące. Produkcja przemysłowa gwałtownie spadła do 4,7% z 5,8%, podczas gdy sprzedaż detaliczna wzrosła do 7,2%, oba odczyty wyraźnie nie spełniły oczekiwań.

Hasła o stopniowym wycofywaniu taryf, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku dni i które pomogły wywindować notowania w USA w kierunku nowych szczytów, a rynki europejskie na nowe wielomiesięczne maksima, wydają się ustępować miejsca ogólnemu otrzeźwieniu. Rynki zdają sobie sprawę, że osiągnięcie umowy może być nieco bardziej odległe niż pierwotnie sądzono. Na początku tego tygodnia oczekiwano, że Trump zasygnalizuje, że wprowadzenie taryf na samochody europejskie może się opóźnić.  Prezydent USA nie zadeklarował jednak nic takiego, jednak decyzja w tej sprawie będzie musiała zostać podjęta dzisiaj. Kilka tygodni temu powiedziano nam, że pierwsza faza umowy jest prawie dopięta i wkrótce zostanie podpisana, a mimo to wciąż pojawiają się problemy z zakupem soi i wieprzowiny, szczególnie pod względem faktycznych ilości. I tak teatr negocjacji handlowych wciąż trwa, a umowa nie zostanie prawdopodobnie podpisana zbyt szybko. Inwestorzy nie wydają się jednak zbytnio przejmować, biorąc pod uwagę zaledwie niewielki spadek europejskich akcji w dniu wczorajszym, podczas gdy Dow ponownie osiągnął nowy szczyt. Może to przełożyć się na pozytywne otwarcie Europy dziś rano.

Dane z Wielkiej Brytanii wskazują na pewne słabości, zwłaszcza w produkcji i budownictwie. Chociaż obawy związane z Brexitem nie pomagają, szersze perspektywy globalne nie są znacznie lepsze. W tym kontekście brytyjskiemu konsumentowi udało się zachować dość dużą odporność, pomimo wysokiego poziomu niepewności politycznej, a także rosnących obaw o bezpieczeństwo miejsc pracy, co spowodowane jest tym, że firmy starają się utrzymać swoje marże.

Na szczęście stopa bezrobocia utrzymuje się w pobliżu wieloletnich minimów i choć wzrost płac wydaje się zwalniać, presja inflacyjna jest również stłumiona. Wczorajsze dane CPI za październik pokazały gwałtowny spadek do 1,5%, co jest mile widzianą informacją dla konsumentów, którzy odnotowują prawie 2% wzrostu płac w ujęciu realnym, podczas gdy przyszłe stosunki Wielkiej Brytanii z UE pozostają nierozwiązane. Wydatki konsumenckie były dość zróżnicowane. W zależności od ankiety wynik był albo jednoznacznie negatywny, albo ostrożnie pozytywny. Zakupy online zyskują na popularności, a rynek detaliczny prawdopodobnie będzie na świeczniku w najbliższym czasie biorąc pod uwagę zbliżający się okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Oczekuje się, że sprzedaż detaliczna w Wlk. Brytanii wzrośnie w październiku o 0,2% po słabszym trzecim kwartale. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o 3,7%. Jest to duży skok z 3,1% we wrześniu i może być on początkiem dalszych wzrostów w listopadzie, kiedy zaczyna się ruch związany z Czarnym Piątkiem trwający aż do świąt Bożego Narodzenia.


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

EURUSD – dopóki znajdujemy się poniżej 1,1050, perspektywa pozostaje spadkowa z oporem przy  1,1100. Notowania mogą się kierować na 1,0980, a przełamanie otworzy drogę na listopadowe dołki w okolicy 1,0880. Szerszy opór znajduje się przy 1,1180 i 200-dniowej MA.

GBPUSD – wsparcie znajduje się powyżej 1,2760, jednak konieczny jest powrót powyżej 1,2980, by utrzymać ruch wzrostowy. Opór wyznaczyć można przy 1,3000. 200-dniowa MA na poziomie 1,2680 stanowi ważne wsparcie i dopóki znajdujemy się powyżej, scenariusz wzrostowy w kierunku 1,3200 wciąż pozostaje aktualny.

EURGBP – w dniu wczorajszym para ponownie zanotowała nowy dołek. Opór znajduje się przy 0,8670. Musi dojść do przełamania 0,8570, by możliwy był spadek w kierunku 0,8410 i dołków z tego roku.

USDJPY – niepowodzenie w wybiciu w górę 109,20/30 otwiera perspektywę ruchu w kierunku wsparcia wyznaczonego przez linię trendu przy 108,40. Opór znajduje się przy 109,80, jednak kluczowy poziom wyznaczyć można na 110,20. Znajduje się tu opór linii trendu poprowadzonej po szczytach z 2018 przy 114,75.

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 11 punktów do 7,340.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 17 punktów do 13,247.

CAC40 – otwarcie oczekiwane na poziomie 5,907.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – według większości Klientów CMC Markets, bieżąca konsolidacja w okolicach czerwcowych szczytów zakończy się wybiciem w dół – tak przynajmniej można wnioskować po ich pozycjach na kontraktach CFD na  indeks DAX. Otwarte pozycje krótkie ma w tym momencie 68% Klientów przeprowadzających transakcje na tym rynku i stanowią one 68% wartości. Ilość Klientów z pozycjami krótkimi spadła jednak od wczoraj o 4 punkty procentowe, a ich wartość o 7 punktów procentowych.

Złoto –  pozycje Klientów CMC Markets na złocie świadczą o wyraźnych oczekiwaniach wzrostowych. Pozycje długie posiada 78% klientów i stanowią one 73% wartości otartych na tym rynku pozycji. Zmiany względem dnia poprzedniego są symboliczne – ilość Klientów z pozycjami na wzrost zwiększyła się zaledwie o 1 punkt procentowy i nie miało to wpływu na ogólną wartość wszystkich pozycji.

Indeks EUR (CMC)  –  kwotowany przez CMC Markets indeks euro, odzwierciedlający jego siłę wobec 11 innych walut ( USD, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH, JPY, NOK, NZD, PLN, SEK i SGD) wskazuje na bardzo pozytywne nastawienie do wspólnej waluty. Pozycje długie posiada 80% Klientów utrzymujących pozycje na tym instrumencie i stanowią one 73% wartości. Stan taki utrzymuje się od wczoraj.

Sentyment rynkowy CMC Markets

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here