Naga MarketsOd czasu szczytu słabości pod koniec marca tego roku, polski złoty (PLN) systematycznie umacnia się względem swoich głównych konkurentów na Forex. Dolar staniał o 30 groszy, euro o 22 gr, funt aż o 33 gr, a frank najmniej, bo „zaledwie” o 17 gr. Jak daleko może sięgnąć impuls wzrostowy dla złotówki? Dalsze umocnienie może mieć miejsce, ponieważ rosnąca inflacja zwiększa oczekiwania na podwyżkę stóp przez NBP. Członek RPP Łukasz Hardt uważa, że inflacja w Polsce podwyższona będzie także w 2022 r.

Hardt (RPP): Trzeba poważnie rozważyć podwyżkę stóp procentowych

Łukasz Hardt, członek RPP

Presja na umocnienie złotego ponownie wzrosła w tym tygodniu po słowach Łukasza Hardta, członka RPP. W jego ocenie polska gospodarka odbija i być może jest to trwalsze i mocniejsze odbicie niż jeszcze kilka tygodni temu oczekiwano. Dane z wczoraj i z dziś potwierdzają pewien szerszy obraz, że presja inflacyjna w gospodarce narasta i wymaga reakcji RPP.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wydaje mi się, że inflacja będzie podwyższona w tym roku (…), ale oceniam również, ze istnieje wysokie prawdopodobieństwo tego, że inflacja będzie podniesiona w roku przyszłym. Odbicie gospodarcze jest mocniejsze i trwalsze niż oczekiwano, na co wskazują ostatnie dane makro, a presja inflacyjna narasta – powiedział Hardt.

Sygnalna podwyżka stóp procentowych o 15 pb jest warta rozważenia już w czerwcu, a obecnie nie ma prognoz sugerujących zejście inflacji poniżej 3,5 proc., ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt.

Wydaje mi się, że poważne rozważenie sygnalnej podwyżki o ok. 15 pb jest scenariuszem, który w tym niepewnym świecie być może niesie ze sobą najmniejsze ryzyko, stąd warte jest rozważenia już teraz w czerwcu. To jest ten moment dla władz monetarnych, gdy trzeba poważnie rozważyć podwyżkę stóp procentowych – powiedział Hardt.

Kurs złotego (PLN) systematycznie zyskuje od kwietnia

Kurs dolara spadł wczoraj do poziomu 3,64 zł. To najmniej w tym roku, ostatni raz amerykańska waluta kosztowała tyle w grudniu 2020. Najtańsze od grudnia jest też euro – jego notowania spadły do 4,46 zł. Tymczasem kurs funta dotarł we wtorek do poziomu 5,16 zł, najniższego od lutego 2021. Z kolei frank spadł poniżej 4,07 zł i jest to poziom najniższy od września 2020 r.

fpmarkets
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomaxima | lotos notowania | azoty kurs | akcje kghm | gpw pkn orlen | gpw pgnig | pkn orlen kurs |

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here