Naga MarketsMoneta Bitcoin i dolarZdaniem analityków banku MUFG, rynek Forex stabilnie przeszedł przez dzień bardzo silnej wyprzedaży kryptowalut, a umacniający się wieczorem kurs dolara mógł chwilowo pogłębić spadki bitcoina (BTC) oraz altcoinów. Według obecnych prognoz instytucji, dolar i euro powinny pozostawać stabilne, BTC grozić ma natomiast przegranie w związku z napływem ogromnej ilości kapitału na rynek w ostatnich tygodniach.

Kurs dolara: Protokoły FOMC wywołują odbicie USD

Amerykańskie akcje zakończyły wczorajsza sesję nieznacznie niżej, a wyniki akcji w czwartek pozostają mieszane, po tym jak zmienność bitcoina (BTC) podsyciła obawy szerszej korekty po spadku w ciągu dnia o 30% – nie trwało to jednak długo i bitcoin odrabia sporą część strat. Menedżer walut cyfrowych, Coinshares szacuje, że w pierwszym kwartale na rynek cyfrowych aktywów napłynęło rekordowe 4,5 mld USD, a inwestorzy instytucjonalni stają się coraz bardziej zaangażowani.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szacuje się, że kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut spadła z najwyższego poziomu 2,4 bln USD 8 maja do 1,55 bln USD wczoraj. Zawirowania pomogły zapewnić pewne wsparcie dla dolara, ale największy ruch USD nastąpił w reakcji na protokół FOMC, w którym znalazł się komentarz, że “wielu uczestników zasugerowało, że jeśli gospodarka nadal będzie czynić szybkie postępy w kierunku celów Komitetu, to może być właściwe, aby w pewnym momencie na nadchodzących posiedzeniach rozpocząć dyskusję nad planem dostosowania tempa zakupów aktywów”.

Bitcoin na językach, jednak amerykańskie rentowności obligacji pozostają głównym ryzykiem

– Nie jesteśmy przekonani, że w związku z tym wydarzeniem dojdzie do znacznych zakupów dolara. Nie jest zbyt zaskakujące, że “wielu uczestników” myśli w ten sposób, biorąc pod uwagę, że czterech członków FOMC według DOTS oczekuje podwyżki stóp w przyszłym roku i biorąc pod uwagę obecny konsensus rynkowy, że tapering rozpocznie się na pewnym etapie w IV kwartale lub na przełomie roku – komentuje w czwartkowej nocie skierowanej do klientów Derek Halpenny z MUFG.

Istotne będzie również tempo, w jakim uda się odrobić straty związane z likwidacją 8 mln miejsc pracy po Covid-19. Prezes Fed z St. Louis Bullard zasugerował, że tempo 500 tys. miesięcznie jest realistyczne, co sugeruje długą drogę do odzyskania utraconych miejsc pracy. Wsparcie dla bezrobotnych jest również likwidowane szybciej niż jest to wymagane. 21 stanów ogłosiło, że zakończy wypłacanie zasiłków dla bezrobotnych przed upływem ustawowego terminu 6 września.

Wiele dobrych wiadomości napływa z USA, a brak możliwości dalszego wzrostu rentowności obligacji amerykańskich będzie prawdopodobnie dominującym czynnikiem determinującym ryzyko i handel reflacją oraz ograniczy zwyżkę kursu dolara amerykańskiego, choć zakłócenia na tej drodze są nieuniknione.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara prognozy na najbliższe dni | frank kurs | płatność blik | kurs złotego | notowania biomed lublin | stalprodukt notowania | ten square games notowania |

Kurs euro: Przegląd stabilności finansowej wzmacnia risk-off

Moment wydania wczorajszego „Przeglądu stabilności finansowej” EBC był odpowiedni – przypadł na dzień, w którym bitcoin spadał o 30%, co oznacza całkowity spadek procentowy od rekordowego poziomu intra-day 14 kwietnia do 54%. Trafne wyczucie czasu, ponieważ EBC ostrzegł o “niezwykłej bujności” na rynkach finansowych i “kumulacji ryzyka w niektórych sektorach i krajach”. Główne obawy skupiały się na ekspozycji na dług korporacyjny w sektorach najbardziej dotkniętych pandemią, które mogą ucierpieć z powodu nadmiernego zadłużenia, jeśli odbicie gospodarcze będzie słabsze niż oczekiwano.

invest

– Co zatem może to oznaczać dla rynków w przyszłości? Po pierwsze, jeśli na rynkach istnieją obawy dotyczące nadmiernej bujności, logiczne jest, że rynki zakładają, iż perspektywa spowolnienia zakupów PEPP podczas kwartalnej oceny na czerwcowym posiedzeniu jest większa. Obecny wzrost rentowności na rynkach długu wynika z oczekiwania na spowolnienie tempa zakupów PEPP w wyniku ponownej oceny, a Przegląd Stabilności Finansowej naszym zdaniem tylko wzmocni te budujące oczekiwania.

Bitcoin dynamicznie odwraca swój dynamiczny rajd. Źródło: Tradingview.com

Po drugie, Bloomberg podał w zeszłym tygodniu, że banki w strefie euro lobbują w EBC, aby przedłużyć wyłączenie depozytów bankowych w EBC z kalkulacji wskaźnika dźwigni. Wyłączenie to zostało uzgodnione w celu wsparcia banków w czasie kryzysu poprzez wzmocnienie warunków płynnościowych i ich zdolności do dalszego udzielania kredytów – wyjaśnia Halpenny.

Fed zezwolił już na wygaśnięcie swoich tymczasowych środków w zakresie wskaźnika dźwigni, a w związku z obawami wyrażonymi w przeglądzie stabilności finansowej, wydaje się, że EBC pójdzie w jego ślady. Czynnik ten nie miałby takiego wpływu na euro, jak spowolnienie zakupów w ramach programu PEPP, ale wzmocniłby postrzeganie większego zainteresowania nadmiernie luźnymi warunkami na rynkach finansowych, co pośrednio bardziej wspierałoby euro.

Wreszcie, nadmierna aktywność rynków finansowych w opinii EBC, jeśli się utrzyma, może wpłynąć na wnioski płynące z przeglądu polityki pieniężnej EBC. Może ona skłonić EBC do bardziej ostrożnej zmiany strategii. EBC prawdopodobnie zlikwiduje symetryczne odchylenie w dół w obecnej definicji stabilności cen – “blisko, ale poniżej 2,0%”. MUFG wątpi, by zrobiło to wrażenie na rynkach, ale EBC może postrzegać średni poziom inflacji jako bardziej ryzykowny w czasie, gdy rosną obawy związane z dynamiką cen. Bardziej ostrożne zakończenie przeglądu polityki pieniężnej stanowiłoby dodatkowe wsparcie dla kursu euro.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here