Naga MarketsDolar czeka na NFP, kurs funta na posiedzenie Banku AngliiPerturbacje rynkowe są pośród innych powodów przejawem zwątpienia inwestorów w wysokie wyceny ryzykownych aktywów. Jednocześnie jednak gwarancje wsparcia fiskalno/monetarnego dla ratowania ożywienia ograniczają skalę korekt, po których przychodzą odbicia. Restrykcje aktywności gospodarczej będą się odkładać na danych makro, o ile ktoś teraz zwraca na nie uwagę.

  • Przyszły tydzień: NFP, ISM/PMI, BoE, RPP, RBA, rynek pracy w Kanadzie

Kurs dolara i raport z rynku pracy

W USA styczniowy raport z rynku pracy (pt) ma wskazać niewielki wzrost zatrudnienia (prog. 55 tys.) po zaskakującym ubytku miejsc pracy w grudniu. Dane sugerują zahamowanie odbudowy rynku pracy, skłaniając Fed do podtrzymania ultra-łagodnej polityki. Wskaźniki ISM dla przemysłu (pon) i usług (śr) prawdopodobnie potwierdzą utrzymanie tempa ekspansji, co sugerowały regionalne indeksy koniunktury. Kierunek dla USD będzie przede wszystkim zależał od generalnego sentymentu i nastawienia do ryzyka, choć trzeba podkreślić aktualnie kruchy stan rynków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Euro i ważne dane z Eurozony

W strefie euro tydzień przynosi finalne szacunki PMI (pon, śr), PKB (st) inflację (śr) i sprzedaż detaliczną (czw), ale małe są szanse, aby dane mogły wpłynąć na wycenę euro. EUR/USD pozostaje barometrem nadstawienia do ryzyka, a ostatnio dodatkowo zakłócany jest szumem z EBC dotyczącym gotowości banku do kontrolowania kursu walutowego. Uważamy bezpośrednie oddziaływanie na kurs EUR za mało prawdopodobne i wyparowanie tego czynnika ryzyka powinno pomóc w odbiciu EUR/USD w stronę 1,22.

Kurs funta czeka na posiedzenie BoE

W Wielkiej Brytanii głównym wydarzeniem tygodnia jest posiedzenie Banku Anglii (czw). Zaostrzony lockdown i kłopoty z wymianą handlową po brexicie rysują ponure tło dla nowych prognoz makroekonomicznych. Mimo to nie spodziewamy się zmian w polityce pieniężnej, choć na konferencji prezesa Baileya ważnym punktem będzie opinia o ujemnych stopach procentowych. BoE prawdopodobnie stwierdzi, że takie narzędzie jest do dyspozycji, co rynek będzie musiał zacząć uwzględniać w wycenię funta.

Polska i pozostałe rynki

W Polsce oczekujemy niewielkiego wzrostu indeksu PMI dla przemysłu (pon) przy pozytywnych oczekiwaniach dynamiki zamówień eksportowych, biorąc pod uwagę relatywną siłę sektora przemysłowego w strefie euro. Posiedzenie RPP (wt-śr) najprawdopodobniej nie przyniesie nowych informacji. W komunikacie liczymy na powtórzenie, że bank zamierza dalej wspierać gospodarkę niskimi stopami procentowymi i poprzez program skupu aktywów, a także przypomni, że może interweniować na rynku walutowym. Nie sądzimy, aby NBP miał się w najbliższym czasie zdecydować na coś więcej, niż tylko werbalne ostrzeżenia i oczekujemy stabilizacji kursu EUR/PLN bliżej 4,52 w oczekiwaniu na bardziej sprzyjające warunki zewnętrzne dla aprecjacji złotego.

Na pozostałych rynkach: chińskie indeksy PMI (pon, sr) mogą pokazać spowolnienie tempa ekspansji w związku z pojawieniem się ognisk wirusa w kraju. W Australii RBA (wt) pozostawi stopę kasową bez zmian (0,1 proc.), ale intersujące będzie, jaka jest przyszłość programu QE. Nie sądzimy, aby bank planował agresywne zwiększenie zakupów. W Kanadzie raport z rynku pracy (pt) będzie doświadczony wzrostem liczby zachorowań na COVID-19. Ogólnie waluty ryzykowne w mniejszym stopniu będą wrażliwe na dane, a prędzej będą podlegać pod dwustronne wahania generalnych nastrojów rynkowych.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here