Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiaj w nocy byliśmy świadkami wyraźnego umocnienia dolara amerykańskiego. Najistotniejsze pary dolarowe notowały dynamiczne ruchy utwierdzające inwestorów w przekonaniu, że dolar nadal jest bardzo silny i nigdzie się nie wybiera.


EUR/USD na historycznych dołkach

W przypadku euro do dolara amerykańskiego byliśmy świadkami rozrysowania nowych wieloletnich dołków. Cena zeszła już poniżej 1.08 (obecnie 1.0796), na fali osunięć trwających p[praktycznie nieprzerwanie od 26 lutego.

Widać tu między innymi wpływ oficjalnego potwierdzenia rozpoczęcia programu QE oraz kolejnego posiedzenia Eurogrupy – europejscy włodarze wyraźnie stwierdzili, że Grecja otrzyma pieniądze dopiero w momencie realnego rozpoczęcia prac nad reformami.

Wstrzymanie funkcjonowania Fonterry – NZD w dół

Dzisiaj w nocy obserwowaliśmy silne osunięcia NZD/USD. Były one spowodowane wstrzymaniem operacji Fonterry – spółdzielczego potentata rynku nabiałowego, na którym posiada ponad 30% światowych udziałów.

Jak doskonale wiadomo dolar nowozelandzki jest bardzo wrażliwy na kondycję cenową rynku mleka oraz pozostałego nabiału. Produkcja została zatrzyma z powodu podejrzenia zarażenia formuły dla niemowląt wirusem. Rządzący jednak uspokajają – całość ma wrócić do normalności jeszcze przed końcem dnia.

Wzrost chińskiego CPI

W nocy poznaliśmy odczyty chińskiej inflacji konsumenckiej, które okazały się korzystniejsze od oczekiwanych. Eksperci twierdzą jednak, że wyższe od prognoz dane inflacyjne to zjawisko krótkoterminowe i cięcie stóp procentowych i tak będzie potrzebne.

Nagły wzrost CPI może być spowodowany między innymi efektem sezonowym wywołanym przez Chiński Nowy Rok – wzrosty wcale nie muszą mieć podłoża fundamentalnego. Na pewno dużym zagrożeniem dla rosnącej inflacji konsumenckiej jest znajdująca się na sporym minusie inflacja PPI.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here