Naga MarketsDolar coraz mniej szortowany, jak wynika z danych ScotiabankInwestorzy zmniejszają swoje pozycje krótkie względem dolara już trzeci tydzień z rzędu. Choć zakres tej obniżki o około 450 mln dolarów nie jest tak duży, jak w poprzedzającym tygodniu, gdy było to 4 mld dol., to obecna wartość szortów jest niższa o niemal 15% względem szczytu ze stycznia, jak podaje Scotiabank.

  • Pozycja długa wobec euro wciąż jest największa, a dodatkowo wzrosła w zeszłym tygodniu
  • Największy wzrost pozycji długiej nastąpił w przypadku funta
  • Zmniejszyła się natomiast pozycja długa wobec złota

Pozycjonowanie dolara względnie spokojne

Dolar jest coraz mniej szortowany, co może być sygnałem do odwrócenia sentymentu na rynku walutowym. Nastawienie inwestorów względem głównych par walutowych wciąż jednak jest głównie bycze zdaniem Scotiabank. Zauważane jest odejście od walut safe haven, jak frank czy jen, a także od złota. W głównej mierze przyczyną może być rosnąca rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji, która przekroczyła 1,2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
W przypadku pary GBP/USD, zwiększenie łącznej wartości długich pozycji wobec brytyjskiej waluty było największe od ponad roku, czyli względem całego czasu trwania pandemii. To aż 1 mld dol.

– Kurs funta pokonał 1,38 dol. wybijając do nowych szczytów i najwyższych poziomów notowanych od kwietnia 20219 roku korzystając z pozytywnego nastawienia rynku w obliczu zmniejszenia obaw o ujemne stopy procentowe wprowadzane ewentualnie przez Bank o England, a także szybkiego tempa szczepień w Wielkiej Brytanii.

fpmarkets

Analitycy Scotiabank zwrócili także uwagę na zwiększenie rozmiaru długich pozycji na euro.

Strefa euro jest w tyle za UK jeśli chodzi o szczepienia, jednak to nie przełożyło się na zmniejszenie długiej pozycji na euro sprzed dwóch tygodni o wartości 4,5 mld dol., ponieważ inwestorzy zwiększyli długie pozycje o 616 mln dol. w tym tygodniu – stwierdzili eksperci Scotiabank.

Zobacz również: Jak kupić euro (EUR) w Plus500?

Pozycja długa względem jena spadła o 1,18 mld dol., a w przypadku franka spadek wyniósł 441 mln dol.

Jeśli chodzi o dolara kanadyjskiego oraz australijskiego zmiana pozycjonowania była dość niewielka.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eurusd | gielda forum | pln kurs | dji index | co to blik | gielda komentarze |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here