Naga MarketsDolar: co czeka osłabioną amerykańską walutę w 2021 roku?Wynalezienie szczepionki przeciw COVID-19, poprawa leczenia oraz zdecydowana polityka zarówno monetarna, jak i fiskalna doprowadziły do poprawy perspektyw dla światowej gospodarki. Tymczasem amerykański dolar, jako jedna z czołowych walut, od momentu umocnienia się w marcu 2020 roku, regularnie się osłabiał. Spadkowy trend utrzymuje się do dziś, pomimo wzrostu gospodarczego oraz lepszej globalnej sytuacji na świecie.

  • Bilans handlowy USA w zakresie towarów i usług uległ gwałtownemu pogorszeniu
  • Fed złagodził politykę monetarną wraz z bankami centralnymi na całym świecie
  • Amerykańskie spółki o małej kapitalizacji odnoszą coraz lepsze wyniki

Dolar słabnie w porównaniu do innych walut, jakie czynniki wpłyną na amerykańską walutę?

Oczekiwania co do poprawy sytuacji – w szczególności po informacjach o obiecującej skuteczności szczepionek przeciwko koronawirusowi –  wpłynęły pozytywnie na wzrost większości gospodarek. Wzrost optymizmu nie zmienia jednak faktu, że większość krajów skurczyła się, zwłaszcza w pierwszej połowie 2020 roku. Ameryka doświadczyła silnego ożywienia, które utrzymuje się do dnia dzisiejszego, lecz ostatnio nieco wyhamowuje. Spowolnienie dynamiki ożywienia gospodarczego (zwłaszcza w warunkach poprawiającego się globalnego wzrostu) sprawia, że amerykański dolar słabnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oprócz poluzowania warunków monetarnych, Rezerwa Federalna (Fed) podjęła dodatkowy krok w kierunku sformalizowania średniego celu inflacyjnego. W przeciwieństwie do poprzednich cykli, Fed nie będzie wycofywał dostarczanych gospodarce bodźców w miarę poprawy sytuacji na krajowym podwórku. Zamiast tego Rezerwa Federalna poczeka z podjęciem ostatecznych działań do momentu, aż dynamika inflacji bardziej utrwali się wokół założonego celu. W konsekwencji realne stopy zwrotu mogą spadać procyklicznie, co właśnie miało miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy, wywierając dodatkową presję na spadek wartości dolara.

Jak widzimy na poniższym wykresie bilans handlowy Stanów Zjednoczonych w zakresie towarów i usług uległ gwałtownemu pogorszeniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W listopadzie deficyt był największy od ponad dekady. Spadek ten częściowo odzwierciedla brak konkurencyjności dolara, relatywnie wyższe wsparcie fiskalne dla amerykańskich gospodarstw domowych oraz specyficzny charakter obecnego ożywienia gospodarczego, które zwiększyło konsumpcję towarów w stosunku do konsumpcji usług. Dodatkowo jesteśmy świadkami dalszego wzrostu siły nabywczej amerykańskich gospodarstw domowych, stymulowanego przez czwartą i piątą fazę bodźców fiskalnych. Takie działania doprowadzają do pogorszenia się bilansu handlowego, co również wpłynie negatywnie na dolara.

W przeciwieństwie do kryzysu technologicznego i telekomunikacyjnego z początku XXI wieku oraz globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku, ubiegłoroczna recesja nie była przede wszystkim problemem Stanów Zjednoczonych, lecz problemem globalnym. Obecnie Fed złagodził politykę monetarną wraz z bankami centralnymi na całym świecie. Z wyjątkiem Ludowego Banku Chin, obecna polityka Rezerwy Federalnej nie różni się istotnie od innych głównych banków centralnych.

Ożywienie wzrostu w USA było tym razem znacznie silniejsze, ponieważ władze fiskalne udzieliły sektorowi prywatnemu większego wsparcia finansowego. Ponadto Stany Zjednoczone są światowym liderem w dostarczaniu usług technologicznych, które okazały się niezbędne w 2020 roku. Dodatkowe bodźce fiskalne z grudniowego pakietu i nadchodzące bodźce ze strony administracji Bidena prawdopodobnie wzmocnią krajowy wzrost. W rezultacie gospodarka amerykańska może zamknąć swoją lukę produktową szybciej niż większość innych krajów. Ostatnie lepsze wyniki amerykańskich spółek o małej kapitalizacji, w porównaniu do spółek o małej kapitalizacji z reszty świata mogą stanowić potwierdzenie.

Co to wszystko oznacza dla dolara? W pierwszej połowie 2021 roku nadal prawdopodobnie będzie tracił na wartości, szczególnie w stosunku do walut rynków wschodzących i walut powiązanych z surowcami. Jednakże, w przeciwieństwie do drugiej połowy 2020 roku, ścieżka spadkowa dla dolara  będzie prawdopodobnie bardziej zmienna. Zmniejszająca się potrzeba stymulacji, bardziej konsekwentne działania Fedu wobec osiągnięcia celu inflacyjnego oraz dynamiczny wzrost spółek o mniejszej kapitalizacji mogą przyczynić się do wzmocnienia amerykańskiej waluty.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd projekt kurs | bitcoina | złotówki | cena dolara online | notowania dolara online |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here