Naga MarketsW obliczu sił dezinflacyjnych w ciągu ostatnich 20 lat, a szczególnie podczas pandemii w zeszłym roku, większość krajów rozwiniętych preferowała słabe waluty, aby w ten sposób wspierać wzrost eksportu. Ekonomiści ING dostrzegają jednak sygnały wskazujące, iż preferencje walutowe zaczynają się zmieniać. Wśród głównych walut w tym roku liderem jest renminbi. Szeroki, ważony handlem kurs renminbi, czyli chińskiego yuana (CNY) wzrósł bowiem o prawie 6 proc.

Kurs dolara pójdzie w ślad za renminbi

Wzrost kursu juana wydaje się ekonomistom ING sprzeczny z obawami o spowolnienie gospodarcze w Chinach, cięciem rezerw obowiązkowych przez Ludowy Bank Chin oraz obawami związanymi z Evergrande w chińskim sektorze finansowym.Eksperci podejrzewają, że ruch ten ma związek z niektórymi kwestiami, które omawiali już w maju.

– Wyższe ceny surowców od pewnego czasu niepokoją chińskich decydentów, a obawy te zostały poparte bezprecedensową chińską sprzedażą rezerw strategicznych z zapasów energii i metali przemysłowych. Ostatnio chińscy decydenci poinstruowali główne firmy energetyczne, aby za wszelką cenę zabezpieczyły dostawy energii na tegoroczną zimę – wskazali ekonomiści ING dodając, iż silniejsze renminbi z pewnością pomaga w tym zadaniu.

Eksperci zwracają także uwagę, iż rosnące ceny energii zaczynają również kwestionować preferencje polityki walutowe w innych częściach świata. Banki centralne, w których trwa cykl zacieśniania, zwłaszcza na rynkach wschodzących, z zadowoleniem przyjęłyby bardziej stabilne lub silniejsze waluty. A kraje rozwinięte, takie jak Norwegia i Nowa Zelandia rozpoczęły już cykle zacieśniania i nie byłyby przeciwne wzmocnieniu waluty.

Na zupełnie drugim końcu spektrum znajdują się banki centralne w strefie euro, Szwecji, Szwajcarii i Japonii, które nadal obawiają się dezinflacji i nie wykazują żadnych oznak zmiany na mniej akomodacyjną postawę.

Jastrzębi Fed wesprze wzrost dolara 

Biorąc pod uwagę bardziej jastrzębi zestaw Dot Plots Fedu opublikowanego we wrześniu oraz gwałtowny wzrost cen energii, który skutecznie wymaga pilniejszej reakcji politycznej, ekonomiści ING postanowili podnieść swoje prognozy walutowe dla dolara amerykańksiego.

Mimo, iż jeszcze do niedawna oczekiwali oni, że hossa na notowaniach amerykańskiej walut rozpocznie się w drugim kwartale 2022 r., to obecnie nie wykluczają, iż rajd dolara rozpocznie się znacznie wcześniej – nawet teraz.

invest

– Sądzimy, że presja ze strony lepszych danych o aktywności w USA i postępów w realizacji celów Fed w zakresie zatrudnienia w nadchodzących miesiącach może podtrzymać jastrzębie przeszacowanie na rynkach stóp w USA i utrzymać wzrost kursu dolara – wskazali ekonomiści ING.

Ich zdaniem, brak reakcji ze strony Europejskiego Banku Centralnego powinien oznaczać, że kurs euro spadnie w najbliższym czasie do 1,15 USD, a w konsekwencji zejdzie poniżej tego wsparcia i osunie się do 1,13 USD w ciągu nadchodzącego miesiąca.

EURUSD Daily

– Jednak sezonowa słabość dolara w grudniu jest powodem naszego celu na koniec roku ’21 na poziomie 1,17. A nasz cel na poziomie 1,10 na koniec 2023 r. przesuwamy o rok do końca 2022 r. – wskazali ekonomiści ING.

Wyższe stopy procentowe w USA oraz trwające problemy z handlem i łańcuchem dostaw sugerują, że rok 2022 będzie trudnym okresem dla rynków wschodzących. W tym roku odbędą się również ważne i kontrowersyjne wybory w Brazylii.

– Rok 2021 był słabym rokiem dla przepływów do EM i jednym z powodów, dla których antycykliczny dolar utrzymał wsparcie. Trudny rok dla przepływów portfelowych EM w 2022 r. jest kolejnym powodem, dla którego widzimy, że dolar pozostaje wspierany przez następne 15 miesięcy – dodali eksperci ING.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amrest akcje rekomendacje | średni kurs korony czeskiej | kurs forinta sprzedaż | kurs orange | średni kurs euro | kurs akcji playway | dax 30 | euro korona norweska |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułDuże banki celują w spadki na EUR/USD. Pierwszy wsparcie przy 1,15 a kolejne nawet na 1,12 USD
Następny artykułZnaczne osłabienie złotego na koniec tygodnia. Piątkowe kursy: euro 4,617 zł, dolar 3,992 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here