Naga Markets

banknoty euro i dolarKurs dolara na koniec minionego tygodnia kosztował 3,73 zł. Z kolei kurs euro zakończył piątkową sesję na poziomie 4,54 zł. Zgodnie z najnowszymi prognozami analityków Goldman Sachs oraz UniCredit, polski złoty powinien utrzymać siłę względem swoich konkurentów w tym i przyszłym roku. Prognozują spadek pary EUR/PLN do poziomu 4,45 zł na koniec 2021 roku. Z kolei USD/PLN ma zakończyć bieżący rok w okolicach 3,58 zł z celem na poziom 3,31 zł do końca 2022 roku.

  • Pod koniec roku NBP zaskoczył rynek interwencjami na rynku walutowym
  • Globalny risk-on faworyzuje ryzykowne waluty w tym polskiego złotego
  • USD/PLN powinien utrzymać wyraźny trend spadkowy przez najbliższe dwa lata

Kurs złotego: PLN utrzyma siłę wspierany przez globalny apetyt na ryzyko

Koniec ubiegłego roku stał pod znakiem wyraźnego osłabienia się złotego. W rezultacie kurs EUR/PLN z kilkumiesięcznych minimów poniżej 4,45 wzrósł przejściowo do 4,60. Ruch kursu w ostatnich dniach grudnia spowodowany był informacjami odnośnie działań Narodowego Banku Polskiego, który zaskoczył rynek interwencjami na rynku walutowym, mającymi na celu osłabienie polskiego złotego.Eksperci z Goldman Sachs oczekują spadku EUR/PLN do poziomu 4,45 zł w IV kw. 2021 r., a następnie do poziomu 4,30 w IV kw. 2022 r.

Z kolei dolar wzrósł do poziomu 3,76 zł w grudniu 2020 roku i następnie skorygował w okolice 3,65 zł na początku stycznia. Następnie kupujący ponownie zebrali siły i doprowadzili do wzrostu nieco powyżej 3,77 zł 18 stycznia. Mimo tegorocznego umocnienia amerykańska waluta powinna kontynuować deprecjację w tym oraz przyszłym roku wraz z utrzymującym się globalnym apetytem na ryzyko.

Analitycy z Unicredit prognozują, iż trend spadkowy na USD/PLN będzie kontynuowany w tym roku, a kurs zakończy bieżący rok w okolicach 3,48 zł oraz na poziomie 3,37 zł w IV kw. 2022 r. (prognoza Goldmana zakłada spadek aż do 3,31 zł).

Zobacz również:

NED
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pkn orlen prognozy | forex kursy walut | kur dolara | usd pln prognoza |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here