Naga MarketsWydarzeniem dzisiejszego dnia będzie bez wątpienia posiedzenie FOMC, na którym mają zapaść decyzje odnośnie poziomu stóp procentowych w USA oraz przedstawione zostaną projekcje makro w tym również oczekiwania członków ww. gremium co do poziomu stóp w przyszłości.

Wydarzenie to łącznie z konferencją będzie mieć miejsce między godziną 20 a 20:45 czasu polskiego. Rynek oczekuje podwyżki stóp o 0.25 %. Zważywszy na wagę tego wydarzenia wydaje się, że do czasu poznania decyzji i projekcji FOMC rynki mogą pozostawać w mniej lub bardziej wyraźnych konsolidacjach i dopiero po tym wydarzeniu zmienność może wyraźnie wzrosnąć. Jeśli chodzi o techniczny obraz dolara reprezentowany przez indeks dolarowych, to póki co nie widzę zagrożenia dla kontynuacji ostatniego trendu wzrostowego.

USD Index

Faktem jest jednak to, że kurs prezentowanego wyżej indeksu dotarł do ważnych, krótkoterminowych oporów. Jeśli mocno się od nich odbije, to scenariusz wzrostowy (dalszego umacniania USD) może być podważany. Analogicznie, przyspieszenie wzrostów z przebiciem prezentowanych wyżej oporów znacząco zwiększyłoby szanse na kontynuację umacniania dolara w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Jeśli chodzi o główne pary dolarowe, to na EUR/USD ruch w dół był w ostatnich kilkunastu godzinach kontynuowany, a zatrzymanie spadków nastąpiło na ważnych wsparciach znajdujących się na górnym ograniczeniu dawnego kanału.

EUR/USD

Od tego poziomu kurs eurodolara wyraźnie się odbił jednak żadne opory nie zostały nawet przetestowane. Moim zdaniem dopóki nie przebijemy dość istotnej, krótkoterminowej strefy oporów, która znajduje się w okolicach 1.1770-1.1780, to obowiązującym trendem będzie trend spadkowy. Przy takich założeniach kolejnych celów dla obecnego trendu szukałbym w okolicach 1.1620-1.1610, a genezę tego wsparcia pokazałem na powyższym wykresie.

Trend boczny budujący się na rynku USD/JPY przybiera moim zdaniem formę poziomego trójkąta rozszerzającego się. Trójkąt nie jest jeszcze wypełniony.

USD/JPY

Te formacje zaliczane są do tzw. formacji dwukierunkowych.  Oznacza to, że mogą być zarówno sygnałem odwrócenia jak i przerwą w dotychczasowym trendzie. Z mojego doświadczenia wynika, że częściej występują w drugiej z ww. sytuacji. Uwzględniając powyższe, obecnie oczekiwałbym ruchu kursu USD/JPY w kierunku górnego ograniczenia owego trójkąta czyli do okolic 113.80. Jeśli tak się stanie, będzie to co najwyżej czwarty ruch w obrębie trójkąta. To z kolei oznacza, że od tego oporu należy oczekiwać wyraźnego odbicia. Poziom obrony dla wymowy owego trójkąta znajduje się na 113.0.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here