Naga MarketsKursy walut: dolar w dół, inwestorzy obserwują EUR/USD i USD/CADDolar amerykański pozostaje pod presją sprzedających w związku ze spadkiem rentowności lokalnych obligacji rządowych. Zdaniem analityka MUFG, Lee Hardmana, sytuacja taka będzie się utrzymywać na czym zyskiwać ma między innymi kurs euro oraz dolara kanadyjskiego. W tym tygodniu inwestorzy będą pilnie obserwować pary EUR/USD i USD/CAD przez posiedzenia 2 banków centralnych

  • Bank Kanady i Europejski Bank Centralny podejmą w tym tygodniu decyzje w sprawie stóp procentowych
  • MUFG zakłada wzrosty EUR/USD i spadki USD/CAD, pomimo ostatniej słabości dolara kanadyjskiego

Kurs dolara: Budowanie optymizmu globalnego wzrostu ciąży na USD

Dolar amerykański kontynuował handel na słabszych poziomach podczas porannej sesji handlowej po korekcie w dół w pierwszej połowie tego miesiąca. Kurs USD został osłabiony przez spadek rentowności obligacji amerykańskich – 10-letnia rentowność spadła w zeszłym tygodniu poniżej 1,6%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spadek rentowności obligacji amerykańskich przyczynił się również do poprawy nastrojów inwestorów w zakresie ryzyka, co pomogło w osiągnięciu nowych rekordowych poziomów na światowych rynkach akcji. Globalny indeks akcji MSCI ACWI odzyskał impet wzrostowy, kończąc okres konsolidacji w I kwartale.

W minionym tygodniu waluty bardziej wrażliwe na ryzyko odnotowały lepsze wyniki. Wśród walut G10 najlepiej radziły sobie dolar australijski i nowozelandzki, a wśród walut rynków wschodzących brazylijski real, południowoafrykański rand i rosyjski rubel. Jednocześnie sentyment inwestorów do ryzyka był wspierany przez rosnący optymizm co do perspektyw globalnego wzrostu.

Ostatni tydzień przyniósł potwierdzenie, że gospodarka Chin nadal przewodzi globalnemu ożywieniu, a silny wzrost ma być kontynuowany w tym roku. Inwestorów zachęcił również niedawny gwałtowny wzrost tempa wprowadzania szczepionek w Europie, który pomaga złagodzić pesymizm co do perspektyw ożywienia gospodarki strefy euro.

Przyspieszenie tempa szczepień było najbardziej widoczne w Niemczech i Hiszpanii, gdzie łączna liczba osób, które otrzymały jedną dawkę szczepionki wzrosła odpowiednio o 56% i 63% w pierwszej połowie tego miesiąca. Stanowi to nową zachętę, że gospodarka strefy euro będzie w stanie ponownie otworzyć się w drugiej połowie bieżącego roku.

Wreszcie, Financial Times podkreślił dziś, że od czasu wybuchu pandemii COVID oszczędzający na świecie zgromadzili dodatkowe 5,4 bln USD, co stanowi kolejny czynnik sprzyjający silnemu globalnemu ożywieniu gospodarczemu. Według szacunków agencji Moody’s gospodarstwa domowe zgromadziły dodatkowe oszczędności w porównaniu ze schematem wydatków na 2019 r., co odpowiada ponad 6% światowego PKB.

Oczekują oni, że “połączenie uwolnienia znacznego, stłumionego popytu i nadmiaru oszczędności będzie napędzać gwałtowny wzrost wydatków konsumpcyjnych na całym świecie, w miarę jak kraje zbliżają się do odporności zbiorowej i otwierają się”. Gospodarstwa domowe w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Hiszpanii, Australii i Portugalii mają jedne z najwyższych poziomów nadwyżki oszczędności w stosunku do PKB. Moody’s szacuje, że jeśli około jedna trzecia z tych nadwyżek oszczędności zostanie wydana, może to zwiększyć globalny PKB o nieco ponad 2 punkty procentowe zarówno w tym, jak i przyszłym roku.

Kurs dolara kanadyjskiego: Budżet i aktualizacja polityki BoC w centrum uwagi w tym tygodniu

Dwa główne ryzyka związane z wydarzeniami w tym tygodniu to posiedzenia polityki monetarnej Banku Kanady (BoC) w środę, a następnie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w czwartek. Podczas gdy EBC nie powinien zmienić swojego stanowiska w sprawie polityki monetarnej po tym, jak w zeszłym miesiącu zobowiązał się do znacznie większego tempa zakupów w ramach QE, uczestnicy rynku oczekują, że aktualizacja polityki BoC będzie bardziej interesująca.

– Jak podkreślaliśmy w naszym ostatnim FX Weekly oczekujemy, że BoC obniży swoją tygodniową stopę skupu z 4 mld CAD do 3 mld CAD. Ostatnie komentarze urzędników BoC zasygnalizowały pewien niepokój co do skali zakupów QE podkreślając, że ich reakcja na szok pandemiczny była jedną z najbardziej agresywnych w porównaniu do innych banków centralnych – komentuje Lee Hardman, analityk walutowy MUFG.

Zakupy BoC od marca zeszłego roku stanowią nieco ponad 35% wszystkich obligacji rządowych pozostających w obrocie, co daje łączny udział nieco ponad 40%. Silniejsze niż oczekiwano ożywienie gospodarcze w Kanadzie, którego wzrost prawdopodobnie zostanie pobudzony przez pozytywne efekty stymulacji fiskalnej w USA, może sprawić, że PKB wzrośnie solidnie o 5-6% w tym roku, co będzie dodatkowym uzasadnieniem dla dalszego ograniczania zakupów w ramach QE.

Decyzja o ograniczeniu zakupów QE w tym tygodniu jest jednak bardzo dobrze wyceniona i jest mało prawdopodobne, aby spowodowała jakąkolwiek reakcję rynku. Dlatego też kluczowe będą wskazówki dotyczące polityki i ogólny ton wypowiedzi. Istnieje pewne ryzyko, że być może w celu zrekompensowania zwijania BoC podkreśli swoją ostrożność, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatni wzrost zakażeń koronawirusowych w Kanadzie i prawdopodobne obawy o przekroczenie kursu waluty.

Nowe przypadki COVID-19 pozostają bliskie rekordowego poziomu w ujęciu tygodniowym, wzrastając o 61,6 tys. w ciągu ostatniego tygodnia. Może to spowodować dalsze krótkoterminowe pogorszenie wyników dolara kanadyjskiego, który w tym miesiącu jest najgorzej zachowującą się walutą G10, po tym jak w I kwartale był najlepiej radzącą sobie walutą.

– Nie spodziewamy się jednak, aby ten stan rzeczy utrzymał się przez dłuższy czas, ponieważ możliwości bardziej energicznego ożywienia gospodarczego w Kanadzie pozostają bardzo wyraźne. Oczekuje się, że kanadyjski rząd zapewni większe wsparcie dla ożywienia gospodarczego w tym tygodniu, gdy opublikuje swój najnowszy budżet. Minister finansów Freeland ma ogłosić dalsze bodźce fiskalne w postaci wydatków zaplanowanych na okres 3 lat o wartości prawdopodobnie do 100 mld CAD. Ogólnie rzecz biorąc, nadal spodziewamy się, że USD/CAD będzie w nadchodzącym roku spadać w kierunku naszego celu na koniec roku, czyli 1,2300 – podsumował Hardman.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułMedicofarma Biotech z zastrzykiem gotówki
Następny artykułFirma Simple zawarła umowę z Herbapol S.A.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here