Naga MarketsKurs dolara australijskiegoBank Rezerw Australii (RBA) o godzinie 03:30 opublikował protokoły z wrześniowego posiedzenia polityki pieniężnej. Jak wynika z treści dokumentu, instytucja rozważa możliwość dalszego luzowania, co zdaniem analityków jest sygnałem do październikowej obniżki. W połączeniu z informacjami napływającymi z Chin, kurs dolara australijskiego (AUD) otrzymał silny impuls do spadków, tracąc 0,5% na początku sesji Europejskiej, notując tak silne spadki do amerykańskiego kuzyna pierwszy raz od ponad miesiąca.


RBA obetnie stopę kasową o 25 punktów bazowych już w październiku?

W treści protokołów polityki pieniężnej (tzw. minutek) znalazła się informacja, że bank centralny rozważy dalsze luzowanie polityki pieniężnej w celu wsparcia celów gospodarczych oraz inflacyjnych. Jednocześnie instytucja zaznacza, że w dłuższym terminie rozsądnie jest zakładać, że stopy zostaną utrzymane na niższych poziomach w celu realizacji założeń związanych ze stopą bezrobocia.

Gubernator Philip Lowe utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1% podczas posiedzenia z 3 września, jak się powszechnie spodziewano, aby ocenić, czy gospodarka wchodzi w “łagodny zwrot”, który przewidział w zeszłym miesiącu. Rynki i ekonomiści oczekują jednak, że jeszcze w tym roku będzie musiał ciąć stopy, ponieważ konflikt między USA a Chinami odbija się szerokim echem na całym świecie.

Członkowie bank ocenią rozwój sytuacji zarówno w gospodarce międzynarodowej, jak i krajowej, w tym warunki panujące na rynku pracy, i w razie potrzeby dalej będą luzować politykę pieniężną w celu wsparcia zrównoważonego wzrostu gospodarczego i osiągnięcia celu inflacyjnego w czasie” – informuje RBA w protokołach.

Zdaniem analityków Westpac, protokoły w miarę jasny sposób pokazały, że RBA przygotowuje się do cięcia stóp w październiku. Bank jest przekonany, że w przyszłym miesiącu instytucja ogłosi obniżenie stopy kasowej o 25 punktów bazowych, a kolejny raz wykona podobny ruch w lutym przyszłego roku.

Chociaż sama publikacja minutes nie przełożyła się bezpośrednio na silne spadki kursu dolara australijskiego, to w połączeniu z informacjami napływającymi z Chin, wywołała silną presję podażową na AUD. PBOC poinformował o zapadalności średnioterminowych kredytów zapewniających płynność rynkową (MLF) o wartości 265 miliardów juanów oraz o emisji nowego instrumentu o wartości 200 miliardów juanów (przy niezmiennym oprocentowaniu 3,3%).

Kurs dolara australijskiego (AUD) przegranym wtorkowego przedpołudnia. Pierwsze silne spadki od… 11 dni

Połączenie gołębiego komunikatu RBA z niekorzystnymi informacjami z chińskiej gospodarki (na które Australia jest wyczulona), spowodowało silną deprecjację AUDUSD we wtorek. Kurs dolara australijskiego traci 0,5% i jest to tak naprawdę pierwsza sesja spadkowa od 11 dni, przy jednoczesnym odbiciu od ważnej strefy oporu wyznaczanej przez minima z maja bieżącego roku.

AUDUSD ostatni raz tak silnie tracił ponad miesiąc temu, a w ujęciu całego kontekstu technicznego (długie knoty świec z ostatniego tygodnia), może to być okazja dla sprzedających do silniejszej korekty.

Kurs dolara australijskiego traci na początku wtorkowej sesji. Źródło: tradingview.com
Kurs dolara australijskiego traci na początku wtorkowej sesji. Źródło: tradingview.com

Australijska waluta traciła również do polskiego złotego, nadal utrzymując się jednak historycznie wysoko, na poziomach obserwowanych ostatni raz w kwietniu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here