Naga MarketsDolar australijski pogłębia spadki po RBA. Notowania AUD/USD tracą 0,8%Notowania dolara australijskiego (AUD) tracą we wtorek po tym, jak Bank Rezerw Australii (RBA) zaprezentował bardziej gołębi ton niż oczekiwano, podczas pierwszego z kilku spotkań banków centralnych w tym tygodniu. Para walutowa AUD/USD jest popołudniu najsilniej tracącą w gronie G8, a aussie poszerza poranne spadki do 0,8%.

Notowania dolara australijskiego (AUD/USD) w dół po decyzji RBA

Uwaga kieruje się teraz w stronę amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która rozpoczyna swoje dwudniowe posiedzenie we wtorek i oczekuje się, że ogłosi rozpoczęcie ograniczania skupu aktywów. Rynki wyceniają również podwyżkę stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu Banku Anglii.Inwestorzy w ostatnich tygodniach wyceniali falę zacieśnienia ze strony banków centralnych, ponieważ założyli, że politycy są wystarczająco zaniepokojeni rosnącą inflacją, aby zakończyć pandemię luzowania.

Bank centralny Australii nie wykazał tak jastrzębiego nastawienia, jakiego wielu się spodziewało, powodując spadek wartości dolara australijskiego aż o 0,8% do 0,7457, najniższego poziomu od 22 października.

Dolar australijski pogłębia spadki po RBA. Notowania AUD/USD tracą 0,8%
Notowania dolara australijskiego względem amerykańskiego. AUD/USD D1

RBA podkreślił, że inflacja jest wciąż zbyt niska, choć jednocześnie zrezygnował z wcześniejszej prognozy, że stopy nie wzrosną do 2024 roku i porzucił kluczowy cel dla obligacji rządowych na kwiecień 2024 roku.

Analitycy ocenili, że komunikat był wciąż bardziej jastrzębi niż poprzednie posiedzenia RBA, nawet jeśli nie tak jastrzębi, jak oczekiwały rynki.

– W przeciwieństwie do innych banków centralnych (jak ostatnio EBC), komunikat RBA był skuteczny w przynajmniej marginalnym skalowaniu jastrzębich zakładów, chociaż rynki nadal wyceniają 76bp (punktów bazowych) zacieśnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy – powiedzieli analitycy ING w nocie.

Stwierdzili oni, że istnieje rozbieżność między wynikami waluty a stopami procentowymi, przy czym zeszłotygodniowy skok dolara był stosunkowo niewielki, podczas gdy stopy procentowe wzrosły, a waluta obecnie “nadmiernie dyskontuje korektę stóp procentowych po posiedzeniu RBA”. Krótkoterminowe ryzyko dla Aussie “skłania się ku górze” – dodali.

Notowania walut we wtorek, 2 listopada 2021 roku

Dolar nowozelandzki również gwałtownie spadł, tracąc 0,8% do 0,7130, co stanowi dwutygodniowe minimum. Rynki walutowe w innych krajach w dużej mierze pozostawały w zawieszeniu, czekając na to, czy decydenci będą gotowi do ograniczenia bodźców.

Indeks dolarowy wzrósł nieznacznie do 93,996. Euro spadło o 0,1% do 1,1593. Funt szterling stracił na wartości, spadając o 0,3% do 1,3627. Dolar osłabił się o 0,3% do 113,68 jenów, nadal konsolidując się poniżej prawie czteroletniego szczytu 114,695 osiągniętego 20 października.

W innych miejscach frank szwajcarski na krótko osiągnął nowy 18-miesięczny szczyt w stosunku do euro. Wspólna waluta spadła do poziomu 1,0544 franka – najniższego od maja 2020 roku – zanim odbiła się od poziomu 1,0581, wzrastając o 0,3% w ciągu dnia.

Frank umacnia się również w stosunku do dolara amerykańskiego, choć we wtorek spadł o 0,3%.

Marshall Gittler, szef działu badań inwestycyjnych w BDSwiss Holding, zauważył, że dane o depozytach sugerują, że Narodowy Bank Szwajcarii – który obawia się, że silniejszy frank może zaszkodzić gospodarce – nie interweniował tak aktywnie, aby zatrzymać siłę franka, jak miało to miejsce podczas poprzednich ruchów w górę.

– Może to być sposób, w jaki SNB podąża za globalnym trendem w kierunku zacieśniania polityki monetarnej, tylko robi to poprzez kurs walutowy, a nie poprzez swoją stopę polityczną – powiedział.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułBitcoin rzuca wyzwanie złotu. Wzrost BTC na przełomie Nowego Roku
Następny artykułBitcoin utrzymuje swoją pozycję. Zakątek Kryptowalut Simona Petersa
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here