Naga MarketsKurs dolara AUD najsłabszy od 11 lat, winne dane z rynku pracy AustraliiW czwartek kurs dolara australijskiego (AUD) osuwa się o ponad 1,2% i testuje najniższe poziomy cenowe od niemal roku. Powodem silniejszej deprecjacji są opublikowane w nocy (01:30) dane z rynku pracy Australii, zgodnie z którymi stopa bezrobocia wzrastała do poziomu 5,3%. Aprecjacja liczby bezrobotnych została odebrana przez rynek ze wzmożoną siłą gdyż Bank Rezerw Australii (RBA) chciałby, aby wskaźnik stopniowo spadał, ten jednak od kwietnia 2019 stoi w miejscu lub wzrasta co zwiększa ryzyko konieczności łagodzenia polityki monetarnej.


Zmiana zatrudnienia w górę, kurs dolara australijskiego skupił się jednak na stopie bezrobocia

Zgodnie z danymi Australijskiego Biura Statystycznego, w styczniu na rynku pracy przybyło 13,5 tysiąca miejsc pracy w stosunku do prognozowanych 10 tysięcy. Był to jednak o połowę niższy od grudniowego, kiedy gospodarka wytworzyła niemal 29 tysięcy nowych etatów.

Stopa bezrobocia rosła natomiast o 0,2 p.p. do poziomu 5,3%. Analitycy zakładali jej aprecjację na początku roku, jednak w zakresie 0,1 p.p., ostateczny odczyt okazał się więc negatywną niespodzianką.

Stopa bezrobocia w Australii wzrosła w styczniu 2020 r. Źródło: Tradingview.com
Stopa bezrobocia w Australii wzrosła w styczniu 2020 r. Źródło: Tradingview.com

Roczna procentowa zmiana zatrudnienia w styczniu plasowała się na poziomie 2% (co oznacza wzrost zatrudnienia w zeszłym roku o 257 tysięcy). Co prawda wartość ta pokrywa się ze średnią z ostatnich 20 lat, jednak jest o najniższy wynik dynamiki wzrostowej od przełomu 2017 i 2018 roku.

Dolar australijski traci po danych z rynku zatrudnienia. AUD/USD najniżej od marca 2019 roku

W momencie publikacji danych o zatrudnieniu, kurs dolara australijskiego osuwał się o 0,4%, a w momencie publikacji artykułu straty wynoszą już ponad 1,2%. W efekcie para walutowa AUD/USD testowała poziom 0,6636 USD, będący najniższym od… 17 marca 2009 roku, czyli od niemal 11 lat. Popularny Aussie znalazł się na minimach rozrysowywanych po ostatnim wielkim kryzysie finansowym, a umacniający się cały czas USD sugeruje, że może to nie być koniec deprecjacji:

Kurs dolara australijskiego najniżej od 11 lat. Zawiniły dane z Australii. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara australijskiego najniżej od 11 lat. Zawiniły dane z Australii. Źródło: Tradingview.com

Na innych parach z australijską walutą (AUD/NZD oraz EUR/UAD) nie widać jednak tak silnego wyprzedania.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here