Naga MarketsAUD jest najsłabszy wśród walut G10, gdyż wyższy odczyt stopy bezrobocia podnosi oczekiwania na obniżkę RBA. Rynek akcji dołuje w klimacie globalnej korekty i obserwacji protestów w Hong Kongu. Ropa flirtuje z 5-mies. dołkami w związku z rosnącymi zapasami w USA.
  • Dane z rynku pracy Australii za maj wskazały na utrzymanie się stopy bezrobocia na 5,2 proc. przy oczekiwaniach spadku do 5,1 proc. Figura miała większe znaczenie dla rynku niż skok zatrudnienia o 42,3 tys. (prog. 16 tys.), gdyż majowe dane są zaburzone napływem pracy tymczasowej (39,8 tys.) przy organizacji wyborów parlamentarnych. Utrzymanie wyższej stopy bezrobocia wzmacnia oczekiwania na kolejną obniżkę stopy kasowej RBA. AUD/USD osunął się do 0,6902 i jest najsłabszy wśród walut G10.
  • Prezydent Trump udzielił komentarzy na różne tematy, ale nie przełożyło się to na jednoznaczny wpływ na FX. W kwestii negocjacji z Chinami przyznał, że ma „przeczucie”, iż dojdzie do porozumienia, ale jeśli nie, to plan nałożenia dodatkowych ceł będzie wprowadzony w życie.Trump rozważa też użycie sankcji by zatrzymać budowę rurociągu Nord Stream 2. „Chronimy Niemcy przed Rosją, a Rosja dostaje miliardy i miliardy dolarów z Niemiec” za gaz. W sprawie Meksyku: jeśli Meksyk nie sprosta oczekiwaniom, będą „ostrzejsze akcje” ze strony USA.
  • GBP/USD stabilnie dryfuje wokół 1,2690 po tym, jak w środę ostro został stracony z okolic 1,2750 w reakcji na informacje, że parlament brytyjski odrzucił wniosek Laburzystów, który w przypadku zatwierdzenia pozwoliłby opozycji 25 czerwca przejąć kontrolę nad pracami parlamentu, co opozycja wykorzystałaby na przegłosowanie wniosków mających na celu zablokować wszelkie próby doprowadzania do bezumownego brexitu. Ponieważ ryzyko chaotycznego rozwodu z UE pozostaje niezerowe, negatywnie odbija się to na funcie.
  • Reszta FX utrzymuje niska zmienność. EUR/USD dryfuje tuż pod 1,13, USD/JPY zatrzymał się na 108,30. Złoty zaczyna dzień na 10-miesiecznych maksimach na 4,2540 za EUR.
Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop
  • Rynek akcji w Azji jest wiedziony niżej przez Hang Seng (-0,65 proc.), który negatywnie reaguje na trwające protesty mieszkańców Hong Kongu w sprzeciwie do planowanych zmian w prawie ekstradycyjnym. Japoński Nikkei225 dołuje o 0,5 proc., ale już chiński Shanghai Composite broni się lekką zwyżką o 0,1 proc.
  • Ropa WTI na 51,5 USD/b nie oddala się od 5-mies. dołków zaliczonych w środę po tym, jak dane o zapasach z USA wskazały na kolejny silny wzrost. Zapasy wzrosły wg danych DoE o 2,21 mln baryłek (prog. -0,7 mln baryłek).


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here