Naga Markets

Dolar australijski kontynuuje aprecjację. Kurs AUD/USD blisko dwutygodniowego maksimumPara walutowa AUD/USD zyskuje drugi dzień z rzędu silne wsparcie i w pierwszej połowie piątkowej sesji europejskiej wspina się na prawie dwutygodniowy szczyt. Tym samym kurs zbliża się do okrągłego poziomu 0,6700 i wykorzystuje kombinację kilku rynkowych czynników.

Notowania AUD/USD zbliżają się do okrągłej bariery 0,6700

Wielomiliardowe pakiety ratunkowe dla banków z problemami w Stanach Zjednoczonych i Europie łagodzą obawy o kolejny kryzys w sektorze bankowym, co z kolei zwiększa zaufanie inwestorów. Widać to na przykładzie umiarkowanego ożywienia na rynkach akcji i sprzyja wrażliwemu na ryzyko dolarowi australijskiemu.Co więcej, oczekiwania, że Rezerwa Federalna przyjmie mniej jastrzębie stanowisko w związku z pogarszającymi się warunkami gospodarczymi, dodatkowo ciążą amerykańskiej walucie i stanowią impuls wzrostowy dla kursu AUD/USD.

Przypominamy, że ubiegłotygodniowy upadek dwóch średniej wielkości banków amerykańskich – Silicon Valley Bank i Signature Bank – zmusił inwestorów do wycofania się z zakładów na bardziej agresywne podwyżki stóp procentowych przez Fed. Prowadzi to do niewielkiego spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, co jest postrzegane jako kolejny czynnik ciągnący dolara w dół.

Notowania AUD/USD, wykres dzienny
Notowania AUD/USD, wykres dzienny

Z drugiej strony ostatnia gołębia decyzja RBA sygnalizująca, że cykl podwyżek stóp procentowych w Australii może się zbliżać do końca, wymaga pewnej ostrożności ze strony agresywnych byków.

Niemniej jednak, para AUD/USD pozostaje na dobrej drodze do zakończenia tygodnia na plusie i odwrócenia znacznej części zeszłotygodniowych strat do najniższego poziomu od listopada 2022 roku. W centrum uwagi pozostanie jednak wynik bardzo oczekiwanego posiedzenia polityki FOMC, którego ogłoszenie planowane jest na przyszłą środę.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

W swojej najnowszej nocie analitycy banku OCBC napisali, że spodziewają się, iż aussie będzie cieszył się dalszymi wzrostami w najbliższym czasie. Głównym wspierającym czynnikiem ma być brak kolejnych negatywnych wiadomości o upadkach banków.

AVA Trade

Dzienne momentum pokazuje oznaki zmiany na łagodne bycze, podczas gdy RSI wzrosło. Jest to impuls do gry w górę. Najbliższe opory znajdują się na poziomach 0,6710 i 0,6760 – 0,6780, z kolei wsparcia: 0,6660 i 0,6550 – podsumowali analitycy OCBC.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułNa krawędzi nowego kryzysu – czy upadek SVB wywoła efekt domina?
Następny artykułEBC “musi” dalej podnosić stopy proc.! “Nie jesteśmy jeszcze na mecie”
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.