Para walutowa AUD/USD zyskuje drugi dzień z rzędu silne wsparcie i w pierwszej połowie piątkowej sesji europejskiej wspina się na prawie dwutygodniowy szczyt. Tym samym kurs zbliża się do okrągłego poziomu 0,6700 i wykorzystuje kombinację kilku rynkowych czynników.
Notowania AUD/USD zbliżają się do okrągłej bariery 0,6700
Wielomiliardowe pakiety ratunkowe dla banków z problemami w Stanach Zjednoczonych i Europie łagodzą obawy o kolejny kryzys w sektorze bankowym, co z kolei zwiększa zaufanie inwestorów. Widać to na przykładzie umiarkowanego ożywienia na rynkach akcji i sprzyja wrażliwemu na ryzyko dolarowi australijskiemu.
Co więcej, oczekiwania, że Rezerwa Federalna przyjmie mniej jastrzębie stanowisko w związku z pogarszającymi się warunkami gospodarczymi, dodatkowo ciążą amerykańskiej walucie i stanowią impuls wzrostowy dla kursu AUD/USD.
Przypominamy, że ubiegłotygodniowy upadek dwóch średniej wielkości banków amerykańskich – Silicon Valley Bank i Signature Bank – zmusił inwestorów do wycofania się z zakładów na bardziej agresywne podwyżki stóp procentowych przez Fed. Prowadzi to do niewielkiego spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, co jest postrzegane jako kolejny czynnik ciągnący dolara w dół.
Z drugiej strony ostatnia gołębia decyzja RBA sygnalizująca, że cykl podwyżek stóp procentowych w Australii może się zbliżać do końca, wymaga pewnej ostrożności ze strony agresywnych byków.
Niemniej jednak, para AUD/USD pozostaje na dobrej drodze do zakończenia tygodnia na plusie i odwrócenia znacznej części zeszłotygodniowych strat do najniższego poziomu od listopada 2022 roku. W centrum uwagi pozostanie jednak wynik bardzo oczekiwanego posiedzenia polityki FOMC, którego ogłoszenie planowane jest na przyszłą środę.
Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.
W swojej najnowszej nocie analitycy banku OCBC napisali, że spodziewają się, iż aussie będzie cieszył się dalszymi wzrostami w najbliższym czasie. Głównym wspierającym czynnikiem ma być brak kolejnych negatywnych wiadomości o upadkach banków.
– Dzienne momentum pokazuje oznaki zmiany na łagodne bycze, podczas gdy RSI wzrosło. Jest to impuls do gry w górę. Najbliższe opory znajdują się na poziomach 0,6710 i 0,6760 – 0,6780, z kolei wsparcia: 0,6660 i 0,6550 – podsumowali analitycy OCBC.
Autor poleca również:
- Robinhood nie pozwala spieniężyć shortów na Silicon Valley Bank. Powtórka z GameStop?
- Historia Credit Suisse. 166 lat wzlotów i upadków
- Kryzys dopiero się zaczyna. Kupujcie więcej złota, srebra i Bitcoina, apeluje Robert Kiyosaki