Naga Markets

Dolar australijski błyszczy o poranku. Kurs AUD/USD w górę Przyzwyczailiśmy się ostatnio do słowa dezinflacja, która oznacza spadek inflacji, ale nie spadek cen (nie mylić z deflacją). Dezinflacja pojawiła się w strefie euro, w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. Jednak są kraje, gdzie inflacja wciąż rośnie. Jednym z nich jest Australia.

Dolar australijski umacnia się względem dolara amerykańskiego

Dzisiejsze dane mogły zaskoczyć, ponieważ roczna stopa inflacji wzrosła w Australii do 7,8 proc., co jest najwyższym poziomem od początku lat 90’. Tym samym może to prowadzić do zwiększenia oczekiwań odnośnie do dalszych działań Banku Australii i ewentualnych kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Przypomnijmy, że w grudniu Bank Rezerw Australii podniósł stopę procentową o 25 punktów bazowych do 3,1%. Ruch ten oznaczał ósmą z rzędu podwyżkę stóp procentowych, podnosząc koszty pożyczek do poziomu niewidzianego od listopada 2012 roku, co jest najostrzejszym zacieśnieniem od 1989 roku.

Komitet powtórzył, że stopa procentowa nie jest z góry ustalonym kursem, ponieważ wielkość i czas przyszłych podwyżek będą nadal określane przez napływające dane. Rada dodała, że inflacja w Australii osiągnie szczyt w okolicach 8%, po czym osłabnie w 2023 i spadnie do poziomu nieco powyżej 3% w 2024.

Inflacja w Australii – szczegółowe dane

Do kolejnego wzrostu inflacji w Australii szczególnie mogły przyczynić się wyższe ceny żywności, paliw samochodowych i nowych budynków mieszkalnych. Ceny żywności wzrosły najbardziej od III kw. 2006 r. (9,2% wobec 9,0% w III kw.), podczas gdy koszty transportu (8,0% wobec 9,2%), mieszkania (10,7% wobec 10,5%).

Jak dalej wylicza portal tradingeconomics w ujęciu kwartalnym, ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,9% w IV kwartale, po wzroście o 1,8% w III kwartale, co oznacza czwarty kwartał z rzędu, w którym odnotowano wzrost większy niż kiedykolwiek od czasu wprowadzenia podatku od towarów i usług w 2000 roku. Tymczasem wskaźnik CPI RBA wzrósł o 6,9% rok do roku, najszybciej od początku serii z 2003 r.

Co dalej z kursem AUD?

W reakcji na publikację danych kurs AUD/USD zaczął dynamicznie zwyżkować w okolice wierzchołków z sierpnia 2022 roku. W pewnym momencie wzrost sięgał powyżej 1 proc., czyniąc AUD najsilniejszą walutą poranka.

AUD/USD, H4 – platforma Next Generation CMC Markets
AUD/USD, H4 – platforma Next Generation CMC Markets

Z punktu widzenia rynku stopy procentowej podskoczyły oczekiwania co do działań RBA, który swoją decyzję ogłosi w drugim tygodniu lutego. Po euro, gdzie rynek oczekuje najszybszego tempa wzrostu stóp w tym półroczu, drugi jest właśnie AUD. Rynek stopy procentowej zdaje się zakładać, że w tym terminie może pojawić się łączna podwyżka o 50 punktów bazowych.

Warto dodać, że od dołka z października 2022 r. kurs AUD/USD wspiął się w górę o ponad 15 proc. bez większych korekt. Ta może pojawić się na horyzoncie na początku lutego, jeśli Fed przekona rynek, że nie żartuje z utrzymaniem stóp procentowych na poziomie 5 proc. w 2023 r.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułUnikaj kryptowalut, trzymaj się złota, radzi Jim Cramer
Następny artykułSolidna przecena banków na GPW! Rząd rozważa wydłużenie wakacji kredytowych
Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.