Naga MarketsDolar australijski (AUD) z wzrostową perspektywą w obliczu decyzji RBAKurs dolara australijskiego względem dolara w obliczu rynkowych sentymentów zdaje się być w korzystnej sytuacji jeśli chodzi o możliwe przyszłe wzrosty notowań. Trudna sytuacja w Stanach Zjednoczonych oraz oblicze odbudowy gospodarczej w Australii wpłynęły na powrót pary AUD/USD pod poziom oporu na 0,7200 dol.

  • Donald Trump od piątku jest hospitalizowany z powodu zakażenia koronawirusem
  • We wtorek poznamy decyzję Reserve Bank of Australia co do poziomu stóp procentowych
  • Tego dnia opublikowany zostanie także uaktualniony plan budżetu w Australii

Australia: poprawa sytuacji gospodarczej

Australijski dolar zyskuje dzisiaj z uwagi na szereg czynników. Przede wszystkim PMI sektora usług w Australii według Markit osiągnęło wartość 50,8 pkt. we wrześniu wskazując na poprawę sytuacji. To lepszy wynik niż odczyt z sierpnia, gdy było to zaledwie 49 pkt.

Powodem wzrostu pary AUD/USD jest także już rozpoczęte spotkanie Reserve Bank of Australia, podczas którego rozważana będzie przyszła polityka monetarna. Bank centralny ma zdaniem analityków pozostawić stopy procentowe na obecnym poziomie, a o ostatecznej decyzji dowiemy się jutro.

We wtorek ogłoszony zostanie także budżet, a rząd ma według oczekiwań ekspertów wprowadzić obniżki podatków i zapowiedzieć zwiększenie wydatków publicznych, aby pobudzić gospodarkę mierzącą się z pierwszą recesją od niemal 30 lat (recesja w Australii to dwa kwartały ujemnego wzrostu PKB z rzędu).

Aprecjację AUD względem USD wspiera także osłabienie amerykańskiej waluty. Prezydent Stanów Zjednoczonych został zakażony koronawirusem i od piątku poddawany jest leczeniu. Jak twierdzą lekarze z prezydenckiego sztabu medycznego, Donald Trump czuje się dobrze.

W niedzielę Trump wygłosił oświadczenie, w którym pozdrowił wyborców i podziękował za wsparcie. Prezydent na krótko opuścił także szpital, aby pozdrowić sympatyków ze swojej pancernej limuzyny.

W Stanach Zjednoczonych brak jeszcze ostatecznego porozumienia między partiami w sprawie negocjowanego od miesięcy pakietu stymulacji fiskalnej. Demokraci przepchnęli przez Izbę Reprezentantów projektu ustawy stosunkiem głosów 214 do 207. Jednak w Senacie Republikanie zapewne zatrzymają nową legislatywę zapowiadając jej rewizję i obniżenie łącznej kwoty z 2,2 biliona do 1,5 biliona dol.

Plus500

Zobacz również: Dolar słabnie względem głównych walut. Stan zdrowia Trumpa niejasny

Kurs AUD/USD ze sprzyjającymi wzrostowymi sentymentami

Dolar australijski (AUD) z wzrostową perspektywą w obliczu decyzji RBA
Notowania pary AUD/USD. Źródło: tradingview.com

Kurs dolara australijskiego w połowie września wybił dołem z formacji klina zwyżkującego, co spowodowało powstanie silnego ruchu spadkowego, który tydzień temu sprowadził parę AUD/USD do dwumiesięcznych minimów na 0,70059 dol. Ostatni tydzień przyniósł wzrosty i test oporu na 0,7200 dol., który zakończył się niepowodzeniem i obecnie AUD jest tuż pod tym poziomem na 0,71826 dol.

Poniedziałkowa sesja przynosi zwyżkę o 0,31% i możliwe, że jeszcze dzisiaj niepewność w amerykańskiej części dnia notowań rynku FX osłabi USD i wyniesie parę AUD/USD do ponownego sprawdzenia siły oporu na 0,7200 dol.

Ruch cenowy sugerować może oscylator RSI, który od kilku dni wykazuje ruch w górę ze strefy wyprzedania.

Dolar australijski (AUD) z wzrostową perspektywą w obliczu decyzji RBA
Notowania pary AUD/USD. Źródło: tradingview.com

Pomocny może być także MACD, z zachowania którego można wyciągnąć podobne wnioski.  Na ten moment brak jednak jednoznacznego sygnału kupna, ale ten może pojawić się na wykresie dziennym już niedługo, pokazując możliwość wzrostu kursu australijskiego dolara.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here